Oświetlenie akustyczne – Twój komfort pracy
Na komfort pracy w danym pomieszczeniu wpływa wiele czynników. Jedne z ważniejszych to oświetlenie i akustyka – niezwykły duet.
Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że te dwie rzeczy mają niewiele wspólnego. A jednak! W jaki sposób wpływają na siebie i jak przekłada się to na komfort pracy?
Światło i dźwięk
Światło i dźwięk to nic innego jak fale, które są odbierane przez nasze zmysły: słuch i wzrok. Fala akustyczna podobnie jak świetlna rozchodzi się w przestrzeni i może być odbita, pochłonięta lub rozproszona przez otaczające nas obiekty i materiały.
Nowoczesna architektura i popularne style projektowania (opierające się na takich elementach jak: wysokie sufity, gładkie powierzchnie, bardzo duże przeszklone pomieszczenia, materiały typu beton i szkło, minimalistyczne meble) wzmacniają dźwięk, powodując jego niepożądane odbijanie się. Sprawiają tym samym, że środowisko jest głośniejsze, niż być powinno. Wszystkie te czynniki wpływają na powstanie rozpraszających i niekomfortowo głośnych przestrzeni.
Hałaśliwe biuro to ból nie tylko dla uszu
Nie od dzisiaj wiadomo, że hałaśliwe biura nie tylko rozpraszają pracowników, ale w dłuższej perspektywie wpływają na obniżenie produktywności i ogólnego samopoczucia. W efekcie może to prowadzić do większej rotacji personelu. Dlatego warto pamiętać o tym, jak ważna jest akustyka w miejscu pracy. Zwłaszcza w nowoczesnym biurze z otwartą przestrzenią.
Jak poprawić akustykę pomieszczeń?
Sposobów jest kilka. Wśród nich wymienia się między innymi stosowanie dużych konstrukcji z materiałów pochłaniających fale dźwiękowe. Ich zadaniem jest zmniejszenie ilości odbitych dźwięków.
Równocześnie jest to rozwiązanie, które często zaburza pożądany nowoczesny i minimalistyczny design pomieszczeń oraz odbiera przestrzeń.
Z tego powodu coraz częściej stosuje się rozwiązania łączone, zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Jednym z nich jest oświetlenie akustyczne, które pozwala na połączenie komfortu akustyki z komfortem oświetlenia.
CIELUMA od Zumtobel – komfort i wygoda
Jednym z rozwiązań tego typu jest CIELUMA w wersji akustycznej od Zumtobel. Oprawa ta zasługuje na uwagę ze względu na:
- doskonałe parametry oświetleniowe,
- zastosowanie systemu TunableWhite, umożliwiającego zmianę temperatury barwowej,
- budowę modułową, pozwalającą w pełni dopasować się do projektu przestrzeni.
CIELUMA umożliwia budowę podświetlanego sufitu lub ściany, które mogą sięgać rozmiarów 75 x 3 m i mieć kształt: prostokąta, kwadratu, trójkąta, koła lub dowolnego innego wieloboku. Jej tekstylna powłoka na obudowie umożliwia wykonanie dowolnego nadruku. Na uwagę zasługują także parametry akustyczne CIELUMY, pochłania ona do 85% dźwięków (αw do 0,85).
Zapraszamy do kontaktu i na webinar dotyczący roli oświetlenia w projektowaniu akustycznym. Zeskanuj QR kod, by wejść na stronę wydarzenia.
Zumtobel • www.zumtobel.pl • info.pl@zumtobelgroup.com