Home Architecture Design Zrównoważony rozwój motywem przewodnim Light(s) on tour organizowanego przez Grupę Zumtobel
Zrównoważony rozwój motywem przewodnim Light(s) on tour organizowanego przez Grupę Zumtobel
0

Zrównoważony rozwój motywem przewodnim Light(s) on tour organizowanego przez Grupę Zumtobel

0
0

„Nie ma ciemności tak gęstej, tak groźnej ani tak trudnej, aby nie mogło jej pokonać światło”. Vern P. Stanfill

Światło, nawet jeśli nie zwracamy na nie uwagi, wpływa na to, jak patrzymy na świat i na relacje z innymi ludźmi. Pozwala stworzyć odpowiednie środowisko funkcjonowania i kreować rzeczywistość. Może pobudzać wyobraźnię, wpływać na emocje, wydobywać to, co najlepsze z obiektów architektury i przestrzeni. Nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale też, jeżeli uwzględnia rytm dobowy człowieka, zwiększa jego wydajność. W naturalny sposób stymuluje mózg i aktywność.

Zumtobel od początku swojego istnienia stawia człowieka i jego potrzeby na pierwszym miejscu, dlatego projektuje oświetlenie w taki sposób, by było ono jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków. Celem istnienia marki Zumtobel jest bowiem poprawa jakości i komfortu życia ludzi w perspektywie długofalowej.

Grupa Zumtobel bardzo mocno dba o to, by jej rozwiązania oświetleniowe służyły nie tylko obecnym, ale i przyszłym pokoleniom. Szczególnie to widać w sposobie projektowania opraw oświetleniowych, gdzie Zumtobel świadomie korzysta z wysokiej jakości materiałów, chcąc umożliwić ich wykorzystanie jako surowców w następnej generacji produktów.

Najlepszym przykładem pokazującym, że gospodarka obiegu zamkniętego jest bardzo ważna dla Zumtobel jest fakt, że jest on pierwszym producentem oświetlenia profesjonalnego, który uzyskał Deklaracje Środowiskowe Produktów dla wszystkich oferowanych rozwiązań.

Ponadto firma podejmuje cały szereg działań mających na celu organizację produkcji w taki sposób, by był jak najbardziej przyjazny dla naszej planety. Już dzisiaj większość zakładów produkcyjnych Grupy Zumtobel wykorzystuje energię elektryczną produkowaną z odnawialnych źródeł energii. Tylko w ostatnim roku Grupie udało się zredukować emisję dwutlenku węgla o połowę, co jest ważnym krokiem na drodze do realizacji zakładanej na 2025 r. neutralności klimatycznej jej wszystkich zakładów produkcyjnych.

Dzięki konsekwentnie rozwijanej strategii Grupa Zumtobel dostarcza rozwiązania pozwalające osiągnąć do 82% oszczędności kosztów energii elektrycznej.

Zrównoważony rozwój jest fundamentem działalności Grupy Zumtobel i dlatego stał się również motywem przewodnim ostatniego wydarzenia organizowanego przez Grupę w Warszawie, Light(s) on tour. W dniu 8 września w Centrum Praskim Koneser odbyła się wystawa rozwiązań oświetleniowych oferowanych przez dwie wiodące marki Grupy, Zumtobel i Thorn, dla różnych zastosowań, m.in. dla biur, obiektów sportowych, instytucji kultury i sztuki, przemysłu, handlu, parków oraz dróg i ulic. Wystawa była połączona z wykładami wygłoszonymi przez zaproszonych przez Grupę Zumtobel gości.

Maciej Lewandowski z Grupy Zumtobel, projektant oświetlenia, menadżer ds. rozwoju produktu i prywatnie pasjonat architektury opowiedział o roli światła i jego wpływie na funkcjonowanie człowieka.

Następnie uczestnicy wydarzenia mieli przyjemność wysłuchać Alicji Kuczery ze stowarzyszenia PLGBC, która mówiła o wyzwaniach zrównoważonego budownictwa. Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, wykładowca Politechniki Gdańskiej i kierownik interdyscyplinarnej grupy badawczej ILLUME w ramach centrum badawczego EcoTech PG zwróciła uwagę słuchaczy na problem światła w mieście i jego wpływ na ciemne niebo, środowisko oraz zdrowie publiczne. Następnie Piotr Śmierzewski z pracowni ANALOG omówił ciekawy przykład rewitalizacji obiektów pofabrycznych na przykładzie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Na koniec Piotr Ratajkiewicz, projektant oświetlenia i architekt sceny nocnej ze STUDIA DL opowiedział o roli światła w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

W wydarzeniu wzięli udział architekci, architekci krajobrazu, projektanci oświetlenia, przedstawiciele przemysłu, handlu oraz zarządu miast i gmin. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z tego wydarzenia oraz do zapoznania się z kalendarzem webinarów i szkoleń organizowanych przez Grupę Zumtobel w najbliższych tygodniach. Kalendarium dostępne pod linkiem.

open