Deficyt ciszy
0

Deficyt ciszy

0
0

Nie od dzisiaj wiadomo, że dźwięk wpływa na człowieka i jego samopoczucie, a hałas wywołuje stres, rozprasza, ma negatywny wpływ na nas i efektywność naszych działań. Akustyka w miejscu pracy nabiera jeszcze większego znaczenia po okresie szczytu pandemii, gdy zmieniają się nasze potrzeby oraz otoczenie pracy.

Oczekiwania co do pracy w biurze zmieniły się przez ostatnie dwa lata. Części z nas udało się stworzyć odpowiednie i ergonomiczne miejsce do pracy w domu. Pozostałym jednak w wykonywaniu obowiązków zawodowych przeszkadzał hałas i kolizje ze współdomownikami, dlatego niektórzy czekali z wytęsknieniem na powrót do biur, które teraz należy odpowiednio przystosować.

Nasze doświadczenie wskazuje, że wysoki komfort pracy jest osiągany poprzez odpowiednio zaplanowaną przestrzeń oraz właściwie dobrane wyposażenie. Dotyczy to zarówno aspektu wizualnego, ergonomicznego, jak i warunków akustycznych występujących w przestrzeni. Aranżując biuro mamy wpływ na każdy z wymienionych elementów. Właściwy plan przestrzeni i odpowiednie rozwiązania pozwolą na kreowanie dźwięku – wpłyną na jego pochłanianie, izolowanie i transmisję.

Warto pamiętać

Akustyka w biurze jest równie ważna, jak wygodne krzesło. Koncepcje biura ewoluują z czasem, również po pandemii wraz z nowymi potrzebami powstają nowe modele aranżacyjne, które powodują nowe wyzwania i potrzeby akustyczne. Jak wynika z naszych obserwacji, po okresie większej izolacji jesteśmy jeszcze bardziej wrażliwi na ogólnie pojęty hałas i obserwujemy zjawisko określone przez nas jako deficyt ciszy. Panujący wokół gwar oraz niepożądane dźwięki wpływają na koncentrację i powodują rozkojarzenie. Okazuje się, że brakuje nam miejsc odpowiednio cichych, w których jesteśmy w stanie komfortowo pracować bez rozproszeń w postaci różnych hałasów. Dlatego funkcja koncentracji staje się jeszcze istotniejsza w biurze niż dotychczas. Pracownikom będzie więc teraz bardziej zależeć na możliwości odizolowania się – niekoniecznie jednak w osobnym pomieszczeniu (choć ich obecność jest równie ważna), ale też z wykorzystaniem odpowiednich przegród czy stref wygospodarowanych w biurze.

Skorzystaj z naszej pomocy

Każda przestrzeń biurowa powinna spełniać określone w odpowiednich normach parametry akustyczne i należy zadbać o to, aby były one konsekwentnie zrealizowane. Zastanówmy się, czy nasze biuro jest właściwie zaplanowane i wystrefowane – czy posiadamy miejsca do pracy indywidualnej w skupieniu, czy możemy przeprowadzić szybką burzę mózgów w zespole, równocześnie nie rozpraszając przy tym pracowników znajdujących się w pobliżu, czy rozmowy telefonicznej nie da się przeprowadzić tak, by nie było jej słychać nawet z drugiego końca openspace’u? Jeśli nie, to warto skorzystać z pomocy naszych specjalistów, aby zidentyfikować problemy w swoim biurze i znaleźć najlepsze ich rozwiązanie.


Zdjęcie w nagłówku: Sala konferencyjna znajdująca się w Office Inspiration Centre firmy Nowy Styl w Krakowie. Adaptacja akustyczna nie musi być nudna. Połączenie paneli akustycznych z linii Sileo Levels oraz krzeseł WithME jest naszą odpowiedzią na szerokie potrzeby użytkowników.

open