BUILDER NA BUDOWIE: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
MSN – projekt, w który trzeba się wgłębić
Z pozoru niewymagająca bryła skrywa w sobie wizje i ambicje projektantów oraz naprawdę ciekawe wyzwania inżynierskie – zarówno projektowe, jak i realizacyjne. Można je poznać i docenić czasem wyłącznie na placu budowy, w kontakcie z pasją i doświadczeniem inżynierów.
Builder zgłębia tajniki budowy, zapowiadając wraz z autorami profesjonalny artykuł na jej temat, który ukaże się w jednym z najbliższych jesiennych numerów.
Generalnym wykonawcą budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest Warbud SA. Za projekt budynku odpowiada pracownia architektoniczna Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku oraz pracownia APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Projektantem konstrukcji i instalacji dla obiektu jest Buro Happold Polska Sp. z o.o., dzięki któremu już niedługo przybliżymy Państwu wiele ciekawych rozwiązań i technologii.
„Żelbetowa konstrukcja budynku z pewnością zawiera wiele niestandardowych rozwiązań projektowych. Można tutaj wymienić oparcie konstrukcji na stacji metra Centrum, zastosowanie wkładów odciążających stropy czy też wibroizolacji. Większość stropów stanowi układ płytowo-belkowy zaprojektowany z białego betonu. Schody występujące w centralnej części budynku stanowią interesujące uzupełnienie eksponowanej konstrukcji belek stropowych. Należy również zaznaczyć, że żelbetowa fasada z białego betonu o rzadko spotykanych gabarytach wykonywana jest w całości na budowie” – mówi Aleksander Franus, Senior Engineer, Structures w Buro Happold Polska.