Nowa optyka PZO
PZO Food Hall w Fabryce PZO, za którego projekt wnętrz odpowiada pracownia APA Wojciechowski Architekci (klient: Cain International oraz White Star Real Estate), to nowe wyjątkowe miejsce na mapie obiektów gastronomicznych w Warszawie. Powstało na parterze nowego budynku biurowo-usługowego PZO II, zlokalizowanego na terenie kompleksu pofabrycznego na warszawskim Kamionku (w dzielnicy Praga-Południe), i łączy dwa światy: historyczną, industrialną przeszłość tego miejsca z nowoczesnością nowej oferty biurowo-usługowo-mieszkaniowo-rekreacyjnej kwartału o nazwie Fabryka PZO.
PZO to skrót od nazwy Polskie Zakłady Optyczne, które istniały ponad 100 lat (ich historia sięga końca XIX w.) i w 1923 r. przeniosły swoją fabrykę na warszawski Kamionek, pod adres ul. Grochowska 316. Na przestrzeni tego czasu zakłady przechodziły różne transformacje i zmiany właścicieli. Znacząco ucierpiały w trakcie II wojny światowej. Wytwarzano w nich asortyment wyrobów precyzyjno-optycznych, takich jak mikroskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, lupy oraz rzutniki. Produkowano również sprzęt dla potrzeb wojskowych, a w późniejszym czasie zakłady przejęły produkcję aparatów i akcesoriów fotograficznych. W połowie lat 60. wyroby fabryki eksportowano aż do 46 krajów z całego świata, a jednym z odbiorców była międzynarodowa organizacja UNICEF. W ostatnich latach teren fabryki został zrewitalizowany, mieści się tam kompleks wielofunkcyjny.
Niemal w całości otwarta przestrzeń
Koncepcja PZO Food Hall opiera się na stworzeniu dużej, otwartej, różnorodnej przestrzeni z sześcioma konceptami gastronomicznymi, serwującymi potrawy z różnych stron świata, z kawiarnią, barem oraz zewnętrznymi tarasami i ogródkami, które ożywają w cieplejszych miesiącach roku. Powierzchnia części wewnętrznej, blisko 580 m2, została niemal w całości otwarta – wprowadzono jedynie metalowo-szklane lekkie przesłony dla wyodrębnienia strefy baru i wejścia od strony budynków biurowych Praga 306. Lokale gastronomiczne usytuowane są w głębi food hallu – tak, by serce tego miejsca stanowiła przestronna strefa długich stołów (które mogą być łączone na potrzeby wydarzeń). Jest to zdecydowanie najbardziej dynamiczna i intensywnie użytkowana część food hallu. Dodatkowo podkreśla ją instalacja sufitowa z kegów (stalowych beczek) po piwie. Wzdłuż przeszklonej fasady umieszczono przytulne i niewysokie loże, dzięki czemu otwarty został widok z ulicy na witryny kiosków gastronomicznych i na to, co dzieje się w głównej części food hallu.
PZO Food Hall budzi pozytywne skojarzenia
We wnętrzu food hallu architekci z pracowni APA Wojciechowski Architekci wykorzystali oryginalne elementy z fabryki sprzętu optycznego (takie jak oprawy oświetleniowe), nawiązali do białych kafli szkliwionych, które znaleźli na ścianach zabytkowych budynków na terenie fabryki, a także do podłóg z ryflowanej blachy stalowej.
Projektanci wprowadzili wiele elementów dających poczucie industrialności wnętrza, np. zbrojone szkło, nitowane stalowe belki, odkryty żelbet – wszystko to ocieplone zostało dzięki zastosowaniu gdzieniegdzie surowego dębowego drewna. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest Caffe Nyska – czyli zabytkowy i rozpoznawalny przez młodsze i starsze pokolenia warszawiaków samochód dostawczy, który został odrestaurowany i przebudowany na kawiarnię. Niebieskawozielony kolor Nyski nawiązuje do koloru szkła optycznego. Z kolei zastosowanie mebli vintage, szczególnie mebli z serii 366 Concept Józefa Chierowskiego, także budzi skojarzenia z czasami Warszawy lat 60. i nawiązuje do klimatu praskich kawiarenek. Drink bar (PZO Bar) stanowi ogromną atrakcję głównie późnymi popołudniami i wieczorami. Architekci chcieli, by stał się częścią całości, ale jednocześnie, aby panowała w nim dyskretna i nastrojowa atmosfera. Ponad strefą baru zastosowano instalację oświetleniową w kształcie historycznego logotypu fabryki PZO.
Miejsce pełne życia
Największym wyzwaniem projektowym okazało się przywołanie ducha dawnej fabryki optycznej w nowym budynku PZO II (którego projekt w całości powstał w pracowni APA Wojciechowski Architekci). Drugim wyzwaniem było to, że są tu aż cztery wejścia z różnych stron – usytuowane tak ze względu na kierunki napływu potencjalnych gości food hallu – a lokalizacja wejść wpłynęła na układ funkcji i cyrkulacji wewnątrz food hallu.
Dzięki PZO Food Hall warszawska Praga zyskała miejsce, w którym można spędzać czas zarówno podczas przerwy w pracy, w trakcie nieformalnych spotkań biznesowych i towarzyskich, jak i wieczorami, kiedy przestrzeń zamienia się w nastrojowy klub. To miejsce żyje przez cały dzień i cały rok, zaskakując ciekawymi wydarzeniami i ofertą dostosowaną do potrzeb i oczekiwań odbiorców.