Home IT&BIM Transformacja cyfrowa w budownictwie przemysłowym i logistycznym
Transformacja cyfrowa w budownictwie przemysłowym i logistycznym
0

Transformacja cyfrowa w budownictwie przemysłowym i logistycznym

0
0

Wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe wywołany rozwojem sektora logistycznego, produkcyjnego i e-commerce jest nadal wyraźnie widoczny. Całkowite zasoby magazynowe w Polsce pod koniec III kwartału 2022 roku wynosiły 27,8 mln kw. Pomimo tego, że czynsze wzrosły nawet o 25%, utrzymuje się niepewność związana z konfliktem na Ukrainie, ceny paliwa nie spadają, a inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 27 lat, to wielu krajowych i międzynarodowych inwestorów osiąga sukcesy w budowaniu i wynajmie powierzchni magazynowych.

Przestrzenie przemysłowe i magazynowe ewoluują ze względu na zmieniające się zapotrzebowanie, przeznaczenie oraz technologię pracy. Giganci rynku e-commerce pokroju Amazon, Allegro czy Alibaba Group znacząco wpływają na trendy w tym sektorze. Wraz z rozwojem sprzedaży internetowej rozwija się również rynek usług kurierskich, dla których optymalnym rozwiązaniem jest budowa dobrze zorganizowanych centrów logistycznych. Firmy takie jak DHL, InPost, Schenker są teraz jednymi z głównych odbiorców usług rynku budowlanego. Nie można zapomnieć także o inwestycjach w parki magazynowe należące do największych deweloperów w Polsce, czyli Panattoni Development, Proligis, Sergo, Hillwood czy Goodman Poland, którzy oferują swoje usługi dla znanych marek światowych, jak i lokalnie rozwijających się biznesów.

Budowanie własnego potencjału poprzez wykorzystanie danych

Projekty hal magazynowych i przemysłowych w swojej charakterystyce zakładają bardzo szybki czas realizacji. W większości przypadków od wbicia przysłowiowej łopaty do momentu otwarcia magazynu mija zaledwie kilka miesięcy. W tym czasie na budowie wiele się może wydarzyć, dlatego tak ważna jest praca w oparciu o rzetelne, aktualne i prawdziwe dane pochodzące zarówno z projektu, jak i placu budowy. Wypracowanie metod wymiany informacji w jednym wspólnym formacie z wykorzystaniem zalet i korzyści jakie niesie ze sobą BIM powoduje, że nowoczesne firmy zajmujące się budową hal zyskują dodatkowe zasoby. Z uwagi na dużą powtarzalność wykonywanych procesów i możliwości gromadzenia ustrukturyzowanych danych na temat realizacji, branża logistyczna i magazynowa ma wyjątkowy potencjał, aby doskonalić i optymalizować pracę przedsiębiorstwa oraz weryfikować tzw. wąskie gardła.

Przy szybkich realizacjach nie ma czasu na błędy, dlatego też należy je wyeliminować już na wczesnym etapie projektowym oraz podczas planowania, kiedy można to zrobić stosunkowo tanio i sprawnie. Korzystanie z trójwymiarowych modeli ułatwia nie tylko analizę kolizji na etapie projektowania, ale pozwala w realny sposób wprowadzić model projektowy również do realizacji, poprzez dodawanie do niego parametrów i atrybutów wykorzystywanych w procesie ofertowania, zakupów czy planowania. Praca na cyfrowych bliźniakach pozwala na zwinne wykorzystywanie możliwości jakie daje value engineering, a graficzna reprezentacja postępu prac ułatwia śledzenie zaawansowania realizacji oraz alternatywnych scenariuszy. Szybka wycena projektu w oparciu o model jest możliwa dzięki wykorzystaniu programowalnych bibliotek ułatwiających przedmiarowanie, które mogą, w zależności od modelu biznesowego, angażować również zasoby własne. Duże znaczenie ma także nieograniczony dostęp do uporządkowanych danych archiwalnych, które stanowią aktywa przedsiębiorstwa. Taki sposób pracy pozwala na ocenę własnego potencjału i ewentualnego ryzyka w przystąpieniu do realizacji bardziej skomplikowanych projektów lub ich większej ilości.

Korzyści stosowania rozwiązań cyfrowych

Największe korzyści płynące z łączenia danych otrzymuje się w momencie przewidywania zdarzeń niepożądanych również w trakcie trwania realizacji, Połączenie modeli z zadaniami
w harmonogramie oraz analizą kosztów na każdym etapie trwania inwestycji daje pełną i realną kontrolę procesu. W projektach powtarzalnych możliwe jest opracowanie szeregu typowych scenariuszy i działań naprawczych, które obniżają ryzyko i wpływają na rentowność oraz terminowość trwającej budowy. Narzędzia, które obecnie są najbardziej popularne na rynku i wykorzystywane w tego typu projektach często nie są ze sobą powiązane i właściwa analiza rzeczowo – finansowa może być utrudniona. W procesie budowalnym dane generowane są w różnych miejscach, ale zawsze odnoszą się do konkretnych elementów budynku. Można zatem za pomocą odpowiednich struktur właściwe je szeregować, porządkować i wyświetlać oraz przetwarzać na potrzeby każdego działu przedsiębiorstwa. To jest zaleta pracy w systemie naczyń połączonych oraz na wspólnych platformach wymiany informacji.

Istotnym elementem nowoczesnego budownictwa przemysłowego i logistycznego jest dbanie
o środowisko naturalne. Platformy cyfrowe wspierające podejmowanie decyzji mogą gromadzić dane związane również z tym aspektem oraz stwarza przestrzeń dla podejmowania bardziej zrównoważonych decyzji. W tym obszarze niezwykle istotnym jest wyznaczenie celów strategicznych oraz dobór narzędzi pozwalających na właściwe prowadzenie pomiarów.

Akademia transformacji cyfrowej MTWO

Warren Buffet – największy finansista współczesnych czasów w jednym z wywiadów powiedział, że: ”Transformacja cyfrowa jest dziś fundamentalną rzeczywistością dla biznesu”. Dotyczy to również branży budowlanej, zatem kluczowe jest nowe podejście do wykorzystania technologii przy realizacji podejmowanych zadań. Akademia Transformacji Cyfrowej MTWO jest miejscem, w którym spotykają się managerowie, dyrektorzy i specjaliści branżowi pracujący dla liderów polskiego rynku budowalnego. W tym roku spotkanie jest dedykowane potrzebom szybkiej oraz efektywnej ekonomicznie realizacji obiektów magazynowych i przemysłowych. Poruszane zagadnienia dotyczyły będą między innymi optymalizacji procesów ofertowania, redukcji kosztów inwestycyjnych i realizacyjnych, zwiększenia efektywności pracy oraz automatyzacji procesów zaopatrzenia. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji. Warto zapisać się już dziś, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

Pełny program spotkania oraz link do zapisów.

tags:
open