Home IT&BIM OPENBIM POLAND 2023
OPENBIM POLAND 2023
0

OPENBIM POLAND 2023

0
0

Jak budować mądrze? Jak za pomocą otwartych standardów pracować i tworzyć wspaniałe projekty? Na te i szereg innych szczegółowych pytań poszukiwano odpowiedzi podczas zorganizowanej po raz pierwszy w Polsce konferencji openBIM Poland 2023. Wydarzenie odbyło się 18 maja w Centrum Nauki Kopernik. Organizatorem przedsięwzięcia służącego wymianie wiedzy i doświadczeń było Stowarzyszenie buildingSMART Polska.

GRZEGORZ PRZEPIÓRKA

OpenBIM to implementacja BIM gwarantująca otwartą komunikację – wspólny język wymiany danych, przejrzysty i otwarty przepływ pracy, trwałość danych projektu w całym cyklu życia oraz swoboda wyboru oprogramowania. Uniwersalne podejście oparte na otwartych standardach, jakim jest openBIM, od 30 lat rozwija i propaguje na całym świecie organizacja buildingSMART, którą tworzy międzynarodowa społeczność tysięcy ekspertów i setek firm skupionych wokół 30 oddziałów zwanych chapterami. Jeden z nich – buildingSMART Polska – napędza cyfrową transformację budownictwa na polskim rynku i czyni to coraz dynamiczniej, choćby poprzez inicjację takich wydarzeń jak openBIM Poland 2023.

– Jako oddział buildingSMART nasze stowarzyszenie pracuje nad wdrażaniem otwartych standardów i propaguje BIM w Polsce w otwartym podejściu – mówiła podczas otwarcia konferencji Prezes buildingSMART Polska Anna Rydzy. – Naszym pragnieniem jest, aby w Polsce i na świecie budowano mądrzej. Ten wyjściowy wątek podjął Clive Billiald, Prezes buildingSMART International, podkreślając, że kluczem do mądrego budowania są zoptymalizowane decyzje projektowe i zautomatyzowane procesy obejmujące cały cykl życia projektu w oparciu o najlepsze możliwe informacje o nim. Temu właśnie służą otwarte standardy i ich ewolucja, nad którą buildingSMART nieustannie pracuje. Clive Billiald zarysował wizję ich rozwoju w najbliższych latach, m.in. zapowiadając nową generację standardu – IFC 5, który ma być m.in. bardziej skalowalny, prostszy i odporny na zmiany. Ale IFC to tylko początek, bo openBIM zawiera również szereg innych standardów i usług służących efektywnemu zarządzaniu informacją, takich jak IDS (Information Delivery Specification), BCF (BIM Collaboration Format), MVD (Model View Definition), VS (Validation Service), IDM (Information Delivery Manual), UCM (Use Case Management). Ich\ mapę nakreślił w kolejnym wystąpieniu Artur Tomczak (buildingSMART International). Szczególną uwagę poświęcił buildingSMART Data Dictionary (bSDD). Platforma bSDD umożliwia dzielenie się klasyfikacjami, definicjami i właściwościami do opisywania cyfrowych modeli. Zapewnia ustandaryzowany przepływ pracy, gwarantujący jakość danych i spójność informacji.

openBIM w praktyce
Pierwszą część wydarzenia domknął Marek Suchocki (Autodesk), który syntetycznie opowiedział o historii openBIM, sięgającej końca lat 80. ubiegłego wieku. Po 35 latach ewolucji w tym zakresie można stwierdzić jedno – openBIM działa. Jest na to wiele przykładów z kraju i z zagranicy, wybrane z nich przedstawili następni prelegenci. Momna Mazhar (VIA IMC) podzieliła się spostrzeżeniami na temat tego, jak narzędzia cyfrowe i open- BIM pomagają w kontroli planowanych i rzeczywistych postępów prac przy realizacji (w formule PPP) rozbudowy autostrady A7-II w Niemczech. Tekin Guvercin (ISETIA/ FND) nakreślił potencjał openBIM w oparciu o przykłady światowych megaprojektów. Podczas openBIM Poland nie zabrakło przykładów z Polski. Dwie realizacje i dwa podejścia – fat BIM i slim BIM przedstawili Bogusław Paciorek (ADC) i Jerzy Rusin (BIM Point /Multibim). Dokonując komparatystycznego ujęcia, prelegenci starali się pokazać, jak nie przedobrzyć z wymaganiami BIM. W świat openBIM Metroversum i na budowę zachodniego odcinka II linii metra warszawskiego uczestników konferencji przenieśli Marcin Grzelak, Maciej Misiaszek (Gulermak) oraz Marek Jakubowski (ILF Consulting Engineers Polska). 300 modeli IFC, ponad 100 użytkowników BCF i przeszło 7000 spraw – to pokazuje, jak bardzo skomplikowany jest to projekt i jak otwarte standardy pomagają w jego realizacji. Właściwie w każdej kolejnej prezentacji podczas konferencji rzucano światło na inną stronę BIM-u. I tak Hanna Pacyno (Datacomp IT) wraz z Tomaszem Góreckim (HOCHTIEF Polska) przybliżyli możliwości, jakie daje BIM w zakresie kosztorysowania, biorąc na warsztat realizowane w Krakowie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.

openBIM – trzecia odsłona
Brak możliwości załatwienia sprawy urzędowej z obszaru budownictwa przez internet, brak przepisów umożliwiających sporządzenie projektu budowlanego w postaci elektronicznej – na szczęście to już przeszłość. Od sierpnia 2020 roku możemy korzystać z e-Budownictwa, a cyfryzacja budowlanych procedur administracyjnych trwa, o czym mówiła, rozpoczynając trzecią część konferencji, Maria Ostaszewska-Cichocka (GUNB). Pierwsze systemy już działają, kolejne są w przygotowaniu (np. SOPAB). Benchmarkiem dla poczynań na polskim gruncie może być Estonia, uważana za najbardziej zaawansowane w zakresie digitalizacji społeczeństwo na świecie. O procesie wdrażania cyfrowych rozwiązań opowiedział Jaan Saar z Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Komunikacji Estonii. Cyfryzacja i BIM nie tylko czynią postępowania administracyjne przyjaznymi, ale pozwalają ograniczyć wpływ na środowisko. Średnie roczne zużycie papieru przez administrację w procedurze pozwolenia na budowę to 18,7 tys. ton, ale na papierze się nie kończy. Możliwości minimalizacji śladu węglowego dzięki cyfryzacji i BIM są dużo większe, o czym podczas konferencji dyskutowali – Alicja Kuczera (PLGBC), Henryk Kwapisz (Grupa Saint-Gobain), Jorge Camilo Garcia Diaz (Cemex) i Piotr Dymarski (Mostostal Warszawa). Wciąż niestety istnieje sporo przeszkód, by ten potencjał można było w pełni wykorzystać. Jedną z nich jest brak krajowej klasyfikacji budowlanej, tę potrzebę zasygnalizowała Elżbieta Wielechowska (buildingSMART Polska, CCIC). Jednak pomimo przeszkód idziemy dalej, a niektórzy nawet zdobywają laury w międzynarodowych konkursach za wdrażanie openBIM. Fachowcami w tym zakresie są członkowie ekipy Mostostalu Warszawa, która już dwukrotnie zwyciężała w konkursie buildingSMART International Awards w kategoriach Community Contribution i Handover. O szczegółach wdrażania openBIM w firmie opowiedzieli jej przedstawiciele Dawid Fedko i Bartosz Rodak, a wgląd w historię samego konkursu, w tym edycję 2022, dali Jacek Boruc (Warbud) i Tomasz Górecki (HOCHTIEF Polska).

open