Home Architecture Design Silka Tempo – system do szybkiej budowy
Silka Tempo – system do szybkiej budowy
0

Silka Tempo – system do szybkiej budowy

0
0

W sytuacji ciągłego deficytu wykwalifikowanych robotników budowlanych rozwiązaniem jest system wielkowymiarowych bloków Silka Tempo. Dwuosobowa ekipa w połączeniu z mechanizacją prac i dużymi wymiarami elementów wapienno-piaskowych osiąga wydajność aż 7 murarzy murujących z tradycyjnych, drobnowymiarowych bloczków. Budowa zyskuje ponad dwukrotne przyspieszenie. Producent systemu, Xella Polska, zapewnia również pełne wsparcie projektowe, a także wykonawcze dzięki nowej usłudze Construction Services.

Xella Polska od kilku lat rozwija unikatową na polskim rynku zintegrowaną ofertę – zwaną Efektywną Budową. Obejmuje ona wielkoformatowe systemy do szybkiego montażu, mechanizację prac budowlanych oraz projektowanie w technologii BIM. – Efektywna Budowa to nasza odpowiedź na trudną sytuację na rynku pracy związaną z brakiem pracowników, jak i rosnącymi kosztami pracy. Silka Tempo to nasz kluczowy produkt, który oferujemy na duże inwestycje mieszkaniowe w całym kraju. W połączeniu z szeregiem naszych usług wspierających inwestorów, wykonawców i projektantów, jak projektowanie w BIM czy wykonawstwo, dzięki temu systemowi możemy z powodzeniem konkurować z innymi producentami nawet w obecnej, niełatwej sytuacji gospodarczej – wyjaśnia Robert Turski, Prezes Zarządu Xella Polska.

Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych silikatów

Elementy silikatowe produkowane na bazie wapna, piasku i wody stosowane są w budownictwie od wielu lat. Charakteryzują się dużą nośnością i wykorzystuje się je w projektowaniu i wznoszeniu ścian nośnych i osłonowych w budynkach wielokondygnacyjnych.

Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych wyrobów wapienno-piaskowych jest system wielkowymiarowych bloków Silka Tempo. Pojedynczy, podstawowy blok silikatowy o wysokości 60 cm i długości 50 cm posiada powierzchnię około 4,5 razy większą niż drobnowymiarowy bloczek Silka. Xella oferuje bloki o grubościach 18 cm lub 24 cm, do tego elementy uzupełniające o mniejszych długościach, wynoszących ½ i ¾ podstawowego modułu 50-centymetrowego, dzięki którym ogranicza się konieczność wykonywania późniejszego docinania na budowie.

Wielkowymiarowe elementy silikatowe mogą być stosowane w ścianach konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, osłonowych, piwnicznych i fundamentowych. Masywna i pełna przegroda pozwala na swobodne mocowanie nawet ciężkich okładzin kamiennych, daje zatem dużą swobodę projektową architektom.

Bloki produkowane są z profilowanymi na pióro i wpust powierzchniami czołowymi. Wysokość równa 60 cm stanowi trzykrotną wysokość typowych bloczków silikatowych, co umożliwia ewentualne łączenie ze ścianami wykonanymi w tradycyjnej technologii. Bardzo duża dokładność wykonania elementów oraz dopasowanie zamków umożliwiają murowanie na cienką spoinę. Powierzchnia ścian jest gładka, co ułatwia wykończenie przegrody. Mała liczba spoin w murze gwarantuje termicznie jednorodną powierzchnię, co ogranicza występowanie mostków cieplnych.

Wytrzymałe i niepalne bloki

Wielkowymiarowe bloki wapienno-piaskowe Silka Tempo produkowane są w klasie wytrzymałości 20 MPa. Zastosowanie dużych bloków o grubości 18 cm, o takiej samej wytrzymałości na ściskanie jak standardowe bloki silikatowe o grubości 24 cm, pozwala znacząco zaoszczędzić na powierzchni potrzebnej do budowy ścian. To sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań, co przekłada się na większe zyski z inwestycji.

Bloki Silka Tempo mają klasę reakcji na ogień A1. Ściana z nich wykonana jest w stanie zachować swoją nośność, szczelność i izolacyjność przez minimum 240 minut przy pełnym obciążeniu ogniowym (odporność ogniowa REI 240).

Duży ciężar powierzchniowy ścian wykonanych z bloków wapienno- piaskowych (min. 350 kg/m²) zapewnia wysoką izolacyjność akustyczną, wymaganą np. w budynkach mieszkalnych czy hotelowych. Elementy o grubości 18 cm charakteryzują się izolacyjnością akustyczną RA1 = 55 dB, a dla ściany o grubości 24 cm RA1 wynosi 58 dB. To j eden z najlepszych parametrów akustycznych wśród materiałów ściennych dostępnych na polskim rynku.

Efektywna Budowa z użyciem miniżurawi

Elementy wielkowymiarowe są murowane, a właściwie montowane z wykorzystaniem specjalnych miniżurawi. To właśnie mechanizacja prac w połączeniu z dużymi wymiarami bloków znacząco zwiększa efektywność budowy i skraca czas wznoszenia ścian średnio o ponad 50 proc.

Ważny aspekt stanowi też mniejsza liczba potrzebnych pracowników. Klasyczną trójkę murarską zastępuje dwóch pracowników i miniżuraw. Jedna ekipa budująca w technologii wielkowymiarowej może osiągnąć wydajność nawet siedmiu murarzy budujących z elementów drobnowymiarowych. Kluczowe w mechanizacji prac jest również ograniczenie wysiłku fizycznego pracowników do minimum.

Xella Polska ma ambicję dostarczać nie tylko najlepsze materiały budowlane, ale i niezbędne narzędzia oraz urządzenia dla firm wykonawczych. W ostatnich latach firma rozbudowała ofertę miniżurawi, co ma ścisły związek z sukcesywnym poszerzaniem portfolio produktowego o kolejne wielkowymiarowe technologie murowe.

– Wprowadziliśmy dwa miniżurawie specjalnie zaprojektowane dla nas. To miniżurawie MK 240 i Spider 250. Ten ostatni jest wyjątkowy na polskim rynku, bo pozwala nawet na podstropowy montaż bloków Silka Tempo lub Ytong Jumbo. Nasze miniżurawie pracują już na budowach w całej Polsce. Dzięki Spiderowi mogliśmy zacząć oferować wielkowymiarowe technologie Xelli na budynki szkieletowe, które w dużych miastach, jak Warszawa czy Wrocław, dominują na rynku mieszkaniowym – mówi Michał Jończyk, Dyrektor Działów Sprzedaży Technicznej i DIY Xella Polska.

Obsługa miniżurawia jest prosta, dzięki czemu do murowania bloków wystarczy jedna osoba. Drugi murarz odpowiedzialny jest za ewentualną pomoc przy osadzaniu bloków. Zarówno elementy wielkowymiarowe, jak i drobnowymiarowe posiadają otwory, które wykorzystuje się do przenoszenia bloków za pomocą miniżurawia. Dodatkowym plusem są specjalne chwytaki, które umożliwiają przenoszenie jednocześnie dwóch elementów wielkowymiarowych Silka Tempo lub nawet trzech drobnych bloczków Silka.

Plany montażowe w BIM

Ułatwieniem dla projektantów, a później dla wykonawców budujących w technologii Silka Tempo jest wsparcie działu projektowego BIM producenta tego materiału.

– Dla klientów przygotowujemy pełną dokumentację projektową budynków, dostosowując ich konstrukcję do technologii Silka Tempo. Efektem jest nie tylko model 3D konstrukcji w BIM, ale również plany montażowe oraz precyzyjne zestawienia materiałów, które zarówno ułatwiają pracę wykonawcom, jak i przynoszą inwestorom spore oszczędności – tłumaczy Paweł Górski, BIM Manager Xella Polska.

Optymalizacja danego projektu pod technologię wielkowymiarowych bloków Silka Tempo pozwala ograniczyć do minimum wszelkie docinanie. Na budowę dostarczany jest materiał wraz z bardzo dokładnymi planami montażowymi, które pozwalają również na przygotowanie lepszej logistyki prac budowlanych. W ten sposób budowa przebiega szybciej i sprawniej.

Szybki montaż ścian pozwala na ograniczenie kosztów stałych związanych z utrzymaniem placu budowy, w tym: wynajmem żurawi, rusztowań, sprzętu budowlanego, utrzymaniem zaplecza socjalnego, opłatami za dostawę mediów, za administrację, z kredytowaniem itp. To z kolei przekłada się na większy zysk – generalnego wykonawcy i dewelopera.

Ściana jako… usługa

– Efektywna Budowa to holistyczne podejście do całego procesu budowy, w którym jesteśmy obecni na etapie od wczesnych faz projektowania aż po realizację. Dlatego do naszych usług wspierających inwestorów dodaliśmy nową – Construction Services, czyli wykonawstwo – dodaje Prezes Turski. Przykładowo, kupujący bloki Silka Tempo na inwestycje mieszkaniowe mogą nie tylko zamówić w Xelli materiał czy projekt konstrukcji w BIM, ale również usługę montażu ścian. Klient płaci za metr kwadratowy gotowej ściany. Nie musi się już martwić o budowę czy logistykę – Xella Polska zajmuje się dostawą materiałów i pełną realizacją konstrukcji.

Już wielu deweloperów skorzystało z Construction Services. W Warszawie przy ulicy Płochocińskiej Xella zrealizowała ściany 6 budynków wielorodzinnych Osiedla Przedwiośnie (MUUB Development), w tym wypełniające, nośne i działowe, w których zastosowano 8,5 tys. mkw. drobnowymiarowych bloczków Silka i ok. 8,5 tys. mkw. wielkowymiarowych bloków Silka Tempo. Te ostatnie montowano za pomocą 5 miniżurawi Spider.

– Inwestora przekonała kompletność naszej oferty. Generalny wykonawca, firma Cambio Sp. z o.o,. podpisał umowę z jedną firmą, która obejmowała zarówno dostawę materiałów, projekt konstrukcji i logistykę dostaw, jak i robociznę, czyli wszystkie aspekty związane ze wznoszeniem ścian bloków mieszkalnych. Skorzystaliśmy z usług dwóch firm podwykonawczych, które miały już duże doświadczenie w montażu naszych systemów budowlanych – wyjaśnia Paweł Łukaszuk, Kierownik ds. Klientów Kluczowych Xella Polska, odpowiedzialny za tę inwestycję.

Xella Polska przeszła daleką drogę: od producenta energooszczędnych materiałów do dostawcy komplementarnych usług. A takie jej produkty jak Silka Tempo wyznaczają nowe kierunki rozwoju budownictwa w Polsce.

tags:
open