Home Builder Green RECYKLING – EMILE COENE
RECYKLING – EMILE COENE
0

RECYKLING – EMILE COENE

0
0

EMILE COENE, Kierownik ds. surowców PVC w zakładzie recyklingu PVC w Diksmuide, Deceuninck Belgia

Recykling to nie mrzonka, a konieczność. Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu staje się coraz częściej wyróżnikiem na rynku, zwiększa konkurencyjność w zakresie innowacyjności produktu i oferty produktowej.

Dzięki poczynionym inwestycjom dostosowujemy możliwości naszego zakładu recyklingu w Diksmuide do osiągnięcia poziomu 40 000 ton produkcji wysokiej jakości materiału z recyklingu. Oznacza to, że możemy przetworzyć do 55 000 ton zużytych okien rocznie.

Zbieranie takich ilości okien wymaga stworzenia odpowiedniej sieci logistycznej. Trzeba zadbać o to, by być w stanie zebrać wystarczającą ilość materiałów, w zależności od potrzeb danego rynku. Z kolei, aby zachować odpowiednią jakość zbieranego materiału, najlepiej jest go zbierać jak najbliżej źródła. Konieczne są więc programy zbiórek dostosowane do lokalnych uwarunkowań, pozwalające na odbiór starych okien, by nie trafiały one na wysypiska lub do spalarni. W tej chwili wyzwaniem jest zbieranie wystarczającej ilości materiałów, a w przyszłości możemy napotkać problem niedoboru starych okien.

W różnych państwach UE istnieją lub są tworzone w tym zakresie różne przepisy, co dosłownie stawia przed nami granice między poszczególnymi krajami. Obecne przepisy utrudniają nam wysyłanie frakcji odpadów, które w 100% nadają się do recyklingu. Co czyni cały proces bardzo czasochłonnym i kosztownym. A jako Grupa Deceuninck jesteśmy obecni w całej Europie, dlatego też chcemy zbierać zużyty materiał z całego kontynentu.

Zależy nam, by szeroko komunikować temat recyklingu. Chcemy uczynić recykling tematem na globalnym forum, dzielić się z innymi firmami z branży najlepszymi praktykami, a także zaangażować w ten proces użytkowników końcowych, instalatorów, producentów okien itd.

Recykling musi być czymś więcej niż tylko wyborem ekonomicznym. Obecnie sięga się po materiały z recyklingu tylko wtedy, gdy jest to tańsze niż nowy surowiec. Jednak taki sposób myślenia musi ulec zmianie, musimy zrozumieć, że warto zapłacić wyższą cenę za materiał pochodzący z recyklingu, ponieważ ma on wiele zalet! Kiedy to zrozumiemy, nastąpi bardzo duże zapotrzebowanie na rynku, co z kolei jeszcze bardziej zwiększy skalę recyklingu.

tags:
open