Home Builder For The Future PRZYSZŁOŚĆ DZIEJE SIĘ TERAZ
PRZYSZŁOŚĆ DZIEJE SIĘ TERAZ
0

PRZYSZŁOŚĆ DZIEJE SIĘ TERAZ

0
0

4 FUTURE DAY jak co roku przykuł uwagę studentów uczelni technicznych, którzy swoją przyszłość wiążą z budownictwem, zwłaszcza jako architekci i inżynierowie. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 25 października w gmachu Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie i stanowiła świetną okazję do tego, by dowiedzieć się co nieco o tajnikach branży u źródła.

W programie tegorocznego Dnia Młodego Architekta i Inżyniera, prócz wykładów, warsztatów oraz konsultacji branżowych, jednym z głównych punktów było wręczenie nagród dla najlepszych wydziałów architektury i budownictwa polskich uczelni technicznych w ramach BUILDER RANKING EDUCATION FOR THE FUTURE TOP 2023.

Najlepsi z najlepszych
Laureaci nagród zostali wyłonieni na podstawie aktywności studentów oraz inicjatyw własnych poszczególnych wydziałów w ramach programu edukacyjnego Builder for the Future. Pierwsze miejsce wśród uczelni kształcących przyszłych architektów zdobyła Politechnika Krakowska. Dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak – Dziekan tamtejszego Wydziału Architektury, która odebrała nagrodę – podkreśliła, że uczelnia, kształcąc architektów i architektów krajobrazu w języku polskim i angielskim, oferuje swoim studentom możliwość osiągnięcia najwyższego poziomu wiedzy oraz umiejętności w kreowaniu przestrzeni. Drugie miejsce zajął Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, a trzecie Politechniki Poznańskiej.

Politechnika Krakowska okazała się zwycięzcą także wśród wydziałów inżynieryjnych. W imieniu Wydziału Inżynierii Lądowej nagrodę odebrała dr hab. inż. Agnieszka Leśniak. Warto przypomnieć, że uczelnia może poszczycić się uzyskaniem kategorii A dla prowadzonej dyscypliny oraz przyznaniem przez Polską Komisję Akredytacyjną dla kierunku budownictwo certyfikatu doskonałości kształcenia w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym”. Drugie oraz trzecie miejsca przypadły kolejno Wydziałom Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Gdańskiej.

Pod pieczą specjalistów
Z kolei w części merytorycznej swoimi doświadczeniami podzielił się Mateusz Tomaszewski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, laureat I nagrody w X edycji Konkursu dla Młodych Architektów za projekt pod tytułem „Jak wrak betonowca stał się drogą do Katharsis?”. Natomiast w trakcie panelu poświęconego współpracy międzybranżowej w procesie inwestycyjnym eksperci WXCA i Buro Happold pokazali, jak przebiegała ich praca na przykładach prestiżowych i wymagających realizacji warszawskiej Cytadeli. W części warsztatowej Paweł Lesiak, Specjalista ds. BIM z Arkance Systems Poland, zaprezentował, w jaki sposób automatyzacja procesu projektowego staje się niezbędnym elementem współczesnej inżynierii i architektury. Drugi z prelegentów, Paweł Przybyłowicz, inżynier architekt z WSC Witold Szymanik i S-ka, w ostatniej części wydarzenia omówił możliwości kontroli zgodności projektu z przepisami w programie Solibri Office. Studenci mieli więc okazję przećwiczyć sposoby sprawdzania poprawności projektów na podstawie modeli BIM.

open