Home Biznes i Ludzie CHANGING FOR GOOD
CHANGING FOR GOOD
0

CHANGING FOR GOOD

0
0

W pierwszej połowie 2024 roku rozpoczniemy budowę niskoemisyjnego wielkogabarytowego centrum logistycznego z drewnianą konstrukcją dachu. Budownictwo drewniane stanowi kluczowy filar naszej strategii ekspansji w Polsce” – komentuje BRUNO LAMBRECHT, Dyrektor Generalny CFE Polska.

Perspektywy gospodarcze sektora kształtuje kilka kluczowych trendów i wyzwań. Po pierwsze, malejąca
presja inflacyjna, której towarzyszy stabilizacja cen materiałów. Po drugie, zwiększona konkurencja wśród wykonawców ze względu na spadek liczby dostępnych projektów. Zwiększona konkurencja w połączeniu ze stabilizacją cen materiałów powoduje, że całkowite koszty budowy stabilizują się lub mają tendencję spadkową. W 2024 r. spodziewam się lekkiego wzrostu cen materiałów, presji płacowej i tym samym umiarkowanego wzrostu cen budownictwa. Krajobraz budowlany nie jest oczywiście jednolity we wszystkich sektorach. Podczas gdy segment biurowy zmaga się ze słabością pod względem rozpoczynanych nowych projektów budowlanych, centra handlowe utrzymują się na stałym poziomie, prezentując stabilne warunki. Segmenty logistyczne i przemysłowe stoją przed wyzwaniami. Z drugiej strony obserwujemy wysoki wzrost liczby rozpoczynanych projektów mieszkaniowych. W obliczu wyzwań specyficznych dla rynku budowlanego CFE zawsze przywiązywało dużą wagę do posiadania mieszanego portfela, obejmującego różne sektory, aby uzyskać lepszą pozycję w obliczu niepewności rynku. W tej chwili nasz portfel zamówień obejmuje ±30 proc. projektów mieszkaniowych, 40 proc. przemysłowych/ logistycznych, 10 proc. handlowych i 20 proc. różnych projektów odpowiadających również naszym celom ESG.

Oprócz tych trendów rynkowych istnieje światowy trend, forsowany przez prawodawstwo UE, w kierunku zrównoważonych projektów budowlanych. Dlatego CFE wprowadziło strategię „Changing for good”. Strategia ta kładzie duży nacisk na budowę innowacyjnych i zrównoważonych projektów, kształtowanych z myślą o przyszłych pokoleniach.

Dzięki naszemu niedawno utworzonemu centrum wiedzy jesteśmy teraz w stanie zapewnić klientom fachowe wskazówki i porady na wczesnych etapach ich projektów, ułatwiając inżynierię wartości w kierunku ekonomicznych i zrównoważonych rozwiązań. Nasze możliwości obejmują doradztwo w zakresie transformacji istniejących aktywów w celu spełnienia nowych standardów zrównoważonego rozwoju, szczególnie w sektorach logistycznym, przemysłowym, handlowym i biurowym.

Godnym uwagi osiągnięciem jest opracowanie modelu parametrycznego zdolnego do wygenerowania modelu 3D, analizy śladu węglowego i oszacowania kosztów dla dowolnego projektu logistycznego w ciągu kilku sekund. W wyniku naszego zaangażowania z dumą informujemy, że w pierwszej połowie 2024 r. rozpoczniemy budowę niskoemisyjnego wielkogabarytowego centrum logistycznego z drewnianą konstrukcją dachu. Budownictwo drewniane stanowi kluczowy filar naszej strategii ekspansji w Polsce. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie Grupy CFE oraz naszej spółki zależnej Wood Shapers, wnosimy szerokie know-how w realizację budynków drewnianych do zastosowań przemysłowych i biurowych.

Mając na uwadze zmieniające się warunki rynkowe oraz znając znaczenie dobrze zdywersyfikowanego portfela w niespokojnych czasach, nie ustajemy w dążeniu do wzrostu. Stawiając czoła ciągłemu wyzwaniu, jakim jest niedobór wykwalifikowanej siły roboczej w Polsce, za priorytet stawiamy najwyższy szacunek dla naszych pracowników i podwykonawców. Rok 2023 był rekordowy dla CFE i z ufnością patrzymy na rok 2024!


BRUNO LAMBRECHT jest Dyrektorem Generalnym CFE w Polsce od 2009 r. oraz Członkiem Komitetu Wykonawczego grupy CFE. Urodzony w 1971 r. w Belgii, od ponad 15 lat uwielbia mieszkać i pracować w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) – z tytułem inżyniera budownictwa. W ponad 20-letniej karierze zawodowej wykorzystywał swoje doświadczenie w projektowaniu, inżynierii i zarządzaniu w branży budowlanej, pracując w Holandii, Belgii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Polsce.

Archiwum: CFE

open