Home Biznes i Ludzie WIEK XXI EPOKĄ DREWNA
WIEK XXI EPOKĄ DREWNA
0

WIEK XXI EPOKĄ DREWNA

0
0

Efektywne modułowe budownictwo kubaturowe jest możliwe do realizacji przy wykorzystaniu metodyki BIM i nowoczesnych technologii obróbki drewna.

Mówi się, że wiek XIX był epoką stali, XX betonu, a XXI będzie epoką drewna. Wiele wskazuje na słuszność tego stwierdzenia. W obecnych czasach gwałtowne zmiany klimatu oraz szybko rosnąca liczba ludności świata wymuszają poszukiwanie bardziej zrównoważonego i ekologicznego realizowania zadań w różnych dziedzinach życia. Jedną z największych gałęzi przemysłu jest budownictwo, a w tym powstawanie obiektów kubaturowych. Najpopularniejsza obecnie technologia sprawia, że każdy obiekt pozostawia za sobą bardzo długi ślad węglowy. Rozwiązaniem tego problemu jest znalezienie bardziej przyjaznego materiału budowlanego, a przy tym zastosowanie technologii ułatwiającej ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w całym procesie inwestycyjnym. Okazuje się, że materiał ten mamy do dyspozycji od tysięcy lat i na dodatek jest zasobem odnawialnym. Drewno, bo o nim mowa, ma jeszcze tę właściwość, że w procesie tworzenia nie wydziela dwutlenku węgla, tylko go absorbuje. To sprawia, że to jedyny materiał budowlany na świecie mogący osiągnąć ujemną wartość śladu węglowego. Poza tym jako materiał lekki i wytrzymały z powodzeniem może być wykorzystywany w najróżniejszych konstrukcjach kubaturowych.

Unikatowe właściwości drewna
Drewno, dzięki swojej uniwersalności, może zostać wykorzystane w zastosowaniu różnych technologii. W obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej najbardziej rozpowszechnione są drewniane technologie modułowe. Mamy tutaj do dyspozycji układy szkieletowe, ale także projekty wykorzystujące elementy CLT z drewna klejonego krzyżowo. Poziom zaawansowania technologicznego w przemyśle budowlanym pozwala nam zastosować drewno w różnej formie niemal w ten sam sposób co tradycyjne materiały konstrukcyjne. Dzięki temu już od kilkudziesięciu

lat specjaliści branży kubaturowej z sukcesami projektują i wznoszą efektowną architekturę opartą na technologiach drewnianych.

Liderem w budownictwie drewnianym w Europie jest Szwecja, która przy współczynniku zalesienia na poziomie 74% realizuje aż 80% budynków mieszkalnych w technologii drewnianej. Na drugim miejscu jest Austria, a na trzecim Niemcy. Jednym z najbardziej spektakularnych obiektów drewnianych budownictwa wysokiego jest wybudowany w 2019 roku w norweskiej miejscowości Brumundal budynek o wysokości 85,5 m. Ma 18 kondygnacji i jest najwyższym budynkiem z drewna klejonego na świecie. Z kolei oddany do użytku również w 2019 roku wieżowiec HoHo pod Wiedniem jest obecnie drugim najwyższym budynkiem, liczącym 84 m i mającym 24 kondygnacje. Dla porównania w Polsce współczynnik lesistości wynosi 30%, a udział budownictwa drewnianego to zaledwie 2%. Jednak z roku na rok ta wartość dynamicznie rośnie. Jednym z największych polskich producentów drewnianego budownictwa modułowego jest firma Unihouse realizująca z sukcesem obiekty mieszkaniowe w kraju i za granicą.

Odpowiedź na wyzwania
Aby można było mówić o efektywnym drewnianym budownictwie modułowym, potrzebny jest zoptymalizowany proces inwestycyjny. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu założeń metodyki BIM na każdym etapie realizacji inwestycji – od wstępnej koncepcji po gotowy obiekt. Tworzenie modelu jest jednym z najważniejszych aspektów, ale przede wszystkim należy myśleć o budynkach prefabrykowanych w kategoriach produktu. Tutaj najważniejsze jest maksymalne zautomatyzowanie tworzenia projektu technicznego i wykonawczego, a także sprawna komunikacja

biura projektowego z zakładem wytwórczym. Tylko wtedy możemy uzyskać efektywność realizacji w połączeniu z ekologicznym materiałem konstrukcyjnym na zadowalającym poziomie. Jako Arkance Systems pragniemy podkreślić naszą rolę w promowaniu efektywnego modułowego budownictwa kubaturowego, opartego na zastosowaniu metodyki BIM. Jesteśmy dumni, mogąc dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. W naszej ofercie znajdą Państwo nie tylko zaawansowane rozwiązania technologiczne, ale również wszechstronne doradztwo i szkolenia, które pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał drewna jako materiału przyszłości.   

Nasze zaangażowanie w rozwój zrównoważonego budownictwa jest odpowiedzią na wyzwania środowiskowe i społeczne. Dzięki naszym rozwiązaniom firmy budowlane, architekci i inżynierowie mogą realizować projekty, które nie tylko charakteryzują się innowacyjnością i estetyką, ale także minimalizują negatywny wpływ na środowisko. W Arkance Systems wierzymy, że połączenie ekologicznego materiału, jakim jest drewno, z nowoczesnymi technologiami i metodyką BIM to klucz do budowania   przyszłości w harmonii z naturą.

Zapraszamy do współpracy – razem możemy tworzyć nowoczesne, efektywne i ekologiczne przestrzenie życiowe, które będą odpowiadać na potrzeby XXI wieku i przyczyniać się do budowania lepszej przyszłości dla nas wszystkich.

PQ
open