Home Architecture Design ELEWACJE, KTÓRE ŻYJĄ
ELEWACJE, KTÓRE ŻYJĄ
0

ELEWACJE, KTÓRE ŻYJĄ

0
0

Detalem, który zadecydował o charakterze Perfumiarni i de facto zdefiniował wybrane elewacje, okazała się koncepcja przesłonięcia balkonów-loggii rodzajem mobilnej, sterowanej kurtyny. Wybór architektów z pracowni JEMS padł na metalową tkaninę w postaci nierdzewnej siatki plecionej, polskiego producenta PROGRESS ARCHITECTURE.

Perfumiarnia to prestiżowe osiedle mieszkaniowe przy poznańskim parku Wilsona. Na hektarowej działce JEMS Architekci rozmieścili bryły o ekspresyjnej, dynamicznej formie, zwracając je w stronę parku. Swobodna, ale uporządkowana forma domów swoją tektoniką, proporcjami, delikatnymi uskokami fasady i jakością wykończenia nawiązuje do charakteru ekskluzywnej dzielnicy. Ukryte w zieleni budynki wyglądają jak przedłużenie ogrodu, ich wygięte w formę łuków elewacje przysłonięte srebrnym woalem siatki architektonicznej zdają się ustępować koronom drzew, wrastać w parkową roślinność.

Architekci poszukiwali wyróżnika formalnego i estetycznego, który pozwoliłby wybrzmieć projektowi i stanowiłby godne sąsiedztwo dla pierzei imponujących sąsiadujących kamienic. Detalem, który zadecydował o charakterze projektu i de facto zdefiniował wybrane elewacje, okazała się koncepcja przesłonięcia balkonów-loggii rodzajem mobilnej, sterowanej metalowej kurtyny z elastycznej siatki plecionej, które stanowią passe partout dla żywego obrazu, jaki tworzy widoczna za oknem gęsta zieleń.

Efekt przesuwającej się kotary
Wybór architektów padł na metalową tkaninę w postaci nierdzewnej siatki plecionej FEBE S200811, polskiej firmy PROGRESS ARCHITECTURE, która stanowi charakterystyczną ruchomą przesłonę, zapewniającą większą prywatność otwartym na park loggiom, zamieniając je niejako w dodatkowy pokój zewnętrzny. Luźny splot siatki daje efekt przesuwającej się firany oraz dobrą przewiewność. Chroni przed słońcem i wzrokiem z zewnątrz, a jednocześnie oferuje mieszkańcom praktycznie nieograniczony widok na park. Automatyczny napęd oznacza łatwość obsługi, a wygięcia loggii zachęcają do eksperymentów z częściowym przesłanianiem przestrzeni według własnego uznania – dzięki którym elewacje żyją i tworzą bardzo naturalny efekt przenikania się z warstwami wiekowej, parkowej zieleni. Pod względem użytkowym stalowa tkanina niepoddająca się trudnym warunkom atmosferycznym oznacza trwały efekt i bezproblemową eksploatację przez długi czas. Odpowiedni dobór gatunku kwasoodpornej stali nierdzewnej zapewnia optymalną odporność antykorozyjną, jednolitość kolorystyczną oraz łatwość oczyszczania materiału.

Przygotowany przez PROGRESS ARCHITECTURE mockup pokonał światową konkurencję w zakresie elastyczności możliwości technicznych i ich dostosowania do warunków panujących w obiekcie. Dla uzyskania optymalnej przezierności, minimalnej wagi oraz efektu wizualnego odpowiadającego wizji projektanta i inwestora wykonano kilka typów siatek plecionych o różnych parametrach. Równie istotnym kryterium była powtarzalna jakość materiału.

PROGRESS kształtuje nowy obraz współczesnej architektury
PROGRESS ARCHITECTURE to producent i dostawca innowacyjnych i niepowtarzalnych rozwiązań w obszarze wykończeń architektonicznych, w tym systemów fasadowych, sufitowych i ściennych. Realizacje z zastosowaniem siatek i kratek architektonicznych wzbogacają portfolia wiodących pracowni i zdobią miasta w Polsce, Europie oraz obu Amerykach. Kształtując obraz współczesnej architektury, inspirują inwestorów i projektantów. Profesjonalny zespół konstruktorów produktowych i budowlanych, mechaników i technologów zakładu produkcyjnego zapewnia kompleksowe wsparcie już na etapie koncepcji i tworzenia rozwiązania. Współpraca z PROGRESS ARCHITECTURE skutecznie zachęca architektów i projektantów do eksperymentowania oraz twórczego wychodzenia poza spowszedniałe rozwiązania.

Archiwum: DOMINIKA WILK FOTOGRAFIA Perfumiarnia to prestiżowe osiedle


Z nowatorskich rozwiązań PROGRESS ARCHITECTURE korzystamy nieprzerwanie od ponad dwóch dekad. Niesamowity potencjał siatek i kratek architektonicznych sprawia, że często stają się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów projektowych, a wspólne realizacje robią wrażenie nawet po wielu latach. Szczególnie mocno cenimy sobie partnerskie podejście oraz profesjonalne doradztwo na każdym etapie inwestycji. TOMASZ OSZCZEPALSKI Prezes, PROGRESS ARCHITECTURE Przy projektach takiej rangi proces projektowania na miarę bazuje na ścisłej współpracy z architektem w celu uzyskania oczekiwanych parametrów oraz efektu. Tylko w ten sposób obie strony mogą wziąć pełną odpowiedzialność za projekt. Doskonałe wsparcie techniczne to nasz znak rozpoznawczy.

Wyzwanie polegało na dostosowaniu wagi siatki do wymogu systemu przesuwnego i napędów. Zmodyfikowaliśmy ją w taki sposób, aby zachowała wszystkie wymagane właściwości i była na tyle lekka, aby przesuwanie kurtyn przebiegało bez zakłóceń.

Przy projektach takiej rangi proces projektowania na miarę bazuje na ścisłej współpracy z architektem w celu uzyskania oczekiwanych parametrów oraz efektu. Tylko w ten sposób obie strony mogą wziąć pełną odpowiedzialność za projekt. Doskonałe wsparcie techniczne to nasz znak rozpoznawczy.

open