PERSPEKTYWY I WYZWANIA BRANŻY
Sektor IT w Polsce generuje około 8 proc. PKB, rozwija się i odgrywa coraz większą rolę również w budownictwie. Zapytaliśmy przedstawicieli czołowych firm tego sektora, jaka jest obecnie kondycja sektora IT w Polsce na tle globalnego rynku. A ponieważ analitycy rynku podają, że w 2024 r. sektor budowlany odpowiadał tylko za ok. 2 proc. wartości całego rynku IT w Polsce, pytamy dodatkowo o ocenę transformacji cyfrowej w polskim budownictwie, jak wpłynęła ona na budownictwo, branżę oraz proces inwestycyjny – planowanie, projektowanie, realizację oraz zarządzanie obiektami. Jakie wyzwania dla branży niesie ze sobą cyfryzacja?
MACIEK SZYMANIK
Prezes Zarządu WSC
Rozwiązania dedykowane nie tylko ułatwiają automatyzację procesów, ale także pozwalają dostosować narzędzia do specyfiki działalności poszczególnych przedsiębiorstw. W mojej ocenie ten trend będzie się nadal rozwijał.
W WSC obserwujemy, że rozwój IT w budownictwie opiera się przede wszystkim na tworzeniu specjalistycznych dodatków przeznaczonych dla konkretnych firm. Pozwala to na lepsze dostosowanie narzędzi, takich jak np. Archicad czy Bluebeam, do ich unikatowych potrzeb, co skutkuje znaczną poprawą efektywności pracy. Rozwiązania dedykowane nie tylko ułatwiają automatyzację procesów, ale także pozwalają dostosować narzędzia do specyfiki działalności poszczególnych przedsiębiorstw. W mojej ocenie ten trend będzie się nadal rozwijał, wspierany coraz szerszym wykorzystaniem narzędzi cyfrowych w branży budowlanej. Oczywiście pojawiają się także wyzwania. Presja płacowa, szczególnie w branży IT, jest bardzo silna, co zwiększa koszty realizacji projektów. Ponadto liczba ekspertów łączących kompetencje programistyczne z wiedzą o specyfice budownictwa jest wciąż ograniczona, co stanowi dodatkową barierę w rozwoju tego typu rozwiązań.
ŁUKASZ TONECKI
Dyrektor Handlowy ARKANCE
Sektor IT w Polsce od lat dynamicznie się rozwija, napędzany globalnym zapotrzebowaniem na nowoczesne technologie i wysoko wykwalifikowaną kadrę.
Polska nie od dziś jest jednym z kluczowych hubów outsourcingowych w Europie, oferując konkurencyjne stawki i ekspertów najwyższej klasy. Wśród odbiorców rozwiązań IT również nie od dziś znajdziemy budownictwo – choć właśnie ten sektor przeżywa w ostatnim czasie potężny wzrost. Coraz więcej projektów wykorzystuje zakres wsparcia, który jeszcze niedawno był zarezerwowany tylko dla flagowych inwestycji – obecnie coraz więcej firm standaryzuje procesy poprzez cyfryzację, wdrażając modelowanie BIM, które jest już sprawdzonym sposobem na oszczędności. Wyzwania to m.in. niedobór specjalistów i rosnące koszty pracy, ale ponad wszystko konieczność dostosowania się do szybkiego tempa zmian technologicznych – zwłaszcza że już zbliżają się kolejne możliwości, które będą stanowiły dla zarządów nowe wyzwania z perspektywy decyzji i inwestycji w potencjalną przewagę konkurencyjną (takie jak IoT i AI). Nie należy zapominać również o rosnących wymaganiach zewnętrznych, zarówno tych od inwestorów, jak i globalnych, takich jak np. raportowanie ESG. Podsumowując, wszystko wskazuje na to, że budownictwo, jedna z najmniej cyfrowo wspieranych gałęzi, jest na dobrej drodze, aby nadrobić zaległości, co bardzo dobrze wróży sektorowi IT.
ARKADIUSZ MACKIEWICZ
Dyrektor Działu Architektura, Budownictwo, BIM PROCAD
Branża IT odgrywa znaczącą rolę w rozwoju technologii BIM, która stanowi fundament konkurencyjności krajowej branży budowlanej na rynkach międzynarodowych.
BIM pozwala na integrację danych w całym cyklu życia inwestycji, zwiększając efektywność, obniżając koszty i ograniczając ryzyko. Dzięki wysoko wykwalifikowanym specjalistom oraz dynamicznie rozwijającej się infrastrukturze IT Polska ma szansę wyznaczać kierunki innowacji w budownictwie.
Perspektywy rozwoju opierają się na implementacji chmurowych platform BIM, wykorzystaniu sztucznej inteligencji do analiz predykcyjnych oraz automatyzacji procesów. Krytycznym warunkiem pozostaje rozwój edukacji cyfrowej, która umożliwi pełne wykorzystanie potencjału tych technologii. Programy szkoleniowe i uwzględnienie nowoczesnych narzędzi w kształceniu architektów oraz inżynierów będą miały decydujące znaczenie. Inwestycje w te kompetencje pozwolą polskim firmom budowlanym rywalizować na rynku globalnym i realizować ambitne, innowacyjne, zrównoważone projekty.
AGNIESZKA STANIEWICZ
Account Based Marketing Manager Autodesk
Modele BIM stają się podstawą współpracy w całym ekosystemie architektoniczno-budowlanym.
Do 2025 r. podchodzę z optymizmem. Kondycja sektora IT i jego perspektywy w Polsce uzależnione są zarówno od rozwoju technologii, jak i od świadomości firm i zaawansowania procesu transformacji cyfrowej. A ten staje się dla wielu polskich firm w branży architektoniczno-budowlanej podstawą strategii budowania odporności i zwiększania przewagi konkurencyjnej. Dobrym prognostykiem jest również rosnąca świadomość wśród inwestorów i właścicieli. Modele BIM stają się podstawą współpracy w całym ekosystemie architektoniczno-budowlanym. Jednocześnie dają możliwość myślenia w szerszej perspektywie – dzisiaj mówimy o zarządzaniu danymi, o wspólnym środowisku danych CDE, coraz szerzej dostępnych analizach, zwłaszcza na początkowych etapach procesu inwestycyjnego.
Uporządkowanie danych, dobra struktura, standaryzacja w obrębie zarówno organizacji, jak i szerzej – całej branży to fundament do ich wykorzystania i zastosowania nowych rozwiązań, opartych na sztucznej inteligencji. Otwiera to kolejne pole do zwiększania wydajności w branży architektoniczno-budowlanej. Autodesk bardzo mocno rozwija swoje rozwiązania, tak aby wychodzić naprzeciw nowym potrzebom firm w branży i skutecznie wspierać je na drodze do wyższej wydajności.
PIOTR UKOWSKI
CEO, Prezes Zarządu INTENSE Group
Dynamika wzrostu w sektorze imponuje, zwłaszcza w odniesieniu do stagnacji branży, np. w Niemczech, i opiera się kolejnym światowym kryzysom.
Sektor IT w Polsce, generujący około 8 proc. PKB i zatrudniający ponad 600 tys. specjalistów, dynamicznie się rozwija, umacniając pozycję lidera outsourcingu w Europie oraz odgrywając coraz ważniejszą rolę wśród producentów i eksporterów innowacyjnych rozwiązań. Dynamika wzrostu imponuje, zwłaszcza w odniesieniu do stagnacji branży, np. w Niemczech, i opiera się kolejnym światowym kryzysom. Sektor korzysta z globalnych inwestycji i wyników badań, szybko adaptuje się do zmian, w tym wywołanych zastosowaniami sztucznej inteligencji.
Wyzwania dla sektora obejmują niedobór specjalistów, rosnące koszty pracy, potrzebę inwestycji w cyberbezpieczeństwo i zmieniające się w szybkim tempie wymagania rynku. Najważniejsze będą modernizacja edukacji technologicznej, rozwój infrastruktury cyfrowej i wspieranie współpracy międzysektorowej. Rozwój AI i automatyzacji zamiast spowalniać rynek, tworzy nowe możliwości. W branży IT trwa nieustanny wyścig, niezbędne są strategiczne inwestycje w wiedzę, badania i transformację cyfrową, by Polska zachowała przewagę konkurencyjną jako lider w regionie.
KAROLINA KONIECZNA-SYNOWIEC
Wiceprezes Zarządu Multibim
Będąca w DNA BIM skuteczna komunikacja musi być w synergii z takimi wartościami jak zaufanie, współpraca i zaangażowanie. Dopiero wtedy w pełni realizowana jest filozofia BIM.
BIM zyskuje miano napędu innowacyjności w budownictwie, obejmując cały cykl życia obiektów – od projektowania po zarządzanie gotowym budynkiem. Kluczową rolę odgrywa tu nie tylko technologia, ale również skuteczna komunikacja, która czyni BIM przełomowym narzędziem, porównywalnym z rewolucją internetu. W Polsce pełna implementacja BIM wciąż stanowi wyzwanie, a otwarte standardy, jak openBIM, są niezbędne do osiągnięcia pełnego potencjału. W Multibim rozumiemy, jak ważne jest dostosowanie rozwiązań do specyficznych potrzeb naszych klientów, co pozwala nam tworzyć narzędzia, które wspierają ich codzienną pracę. Na dynamicznie zmieniającym się rynku IT będąca w DNA BIM skuteczna komunikacja musi być w synergii z takimi wartościami jak zaufanie, współpraca i zaangażowanie. Dopiero wtedy w pełni realizowana jest filozofia BIM, która staje się fundamentem silnych relacji wewnętrznych i z klientami. Budowanie tych relacji opiera się na wzajemnym zrozumieniu i dbałości o wspólne cele.
MARIUSZ MEGIER
Dyrektor Zarządzający ORGADATA East Europe Sp. z o.o.
Jako producent oprogramowania dla branży okien, drzwi i fasad obecny od 20 lat w Polsce zauważamy niezmienny trend związany z cyfryzacją i automatyzacją procesów.
Na przestrzeni ostatnich lat zauważamy dynamiczny rozwój naszej branży związany z dobrą koniunkturą na rynku w połączeniu z wieloma programami dofinansowującymi zakup maszyn i oprogramowania. I pomimo tego, że ostatnio obserwujemy nieznaczne spowolnienie tego procesu, przedsiębiorcy nadal inwestują w nowe technologie, które pozwalają im zwiększyć konkurencyjność cenową i jakościową. Z pewnością najważniejszymi wyzwaniami w nadchodzącym roku będą wzrost kosztów, inflacja oraz znalezienie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry. Dodatkowym czynnikiem będzie niepewna sytuacja na rynku niemieckim. Niemniej uważamy, że cyfryzacja i automatyzacja procesów mogą okazać się bardzo ważnymi zagadnieniami dla wielu producentów, nawet jeśli w pierwszej kolejności wiążą się z inwestycjami. Odpowiednio wdrożone mogą przynieść zwrot poniesionych nakładów w krótkim czasie oraz dać długotrwałą podstawę do podniesienia konkurencyjności w przyszłości. W nadchodzących latach producenci rozwiązań cyfrowych dla branży z pewnością nie będą narzekać na brak zapytań. W kolejnych latach spodziewamy się również wzrostu zainteresowania zagadnieniami związanymi z integracją istniejących rozwiązań informatycznych w jedno wspólne środowisko pracy dla wszystkich użytkowników oraz z dalszą integracją zespołów sprzedażowych.