Branża stolarki budowlanej za pozostawieniem parametrów przenikalności cieplnej wyrobów na obecnym poziomie.
Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, w dniu 26 maja 2017 roku, ogłoszono wyniki głosowania branży odnośnie dalszego obniżania parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej. Większość producentów i dostawców wyrobów opowiedziała się za pozostawieniem parametrów na obecnym poziomie.
Polski sektor stolarki budowlanej stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z dalszymi zmianami w zakresie obniżania współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej. Obniżanie współczynnika w zakładanej formie będzie znacząco oddziaływać na funkcjonowanie rynku i działających tam przedsiębiorstw. Dlatego niezbędne było wypracowanie wspólnego stanowiska branży w tej sprawie. Służyły temu, przeprowadzone wśród producentów i dostawców stolarki budowlanej: głosowanie podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Stolarki Polskiej (25 maja) oraz zrealizowana wcześniej na zlecenie Związku POiD ankieta telefoniczna i internetowa. Wyniki uzyskano poprzez zsumowanie głosów z ankiety i Kongresu, przy czym – jeśli któraś firma zagłosowała dwa razy, ważny był tylko głos oddany na Kongresie. Temu ważnemu zagadnieniu został poświęcony I blok tematyczny tegorocznego Kongresu.
Za dalszym obniżaniem parametrów przenikalności cieplnej wyrobów do roku 2021 opowiedziało się 37% przedsiębiorstw, zaś za pozostawieniem ich na obecnym poziomie zagłosowało 63% firm.
Producenci i dostawcy stolarki budowlanej odpowiedzieli również na pytanie dotyczące wymiaru referencyjnego. 74,6% firm uznało, że współczynniki Uw/Ud/Urw powinny być deklarowane dla wymiaru referencyjnego. Przeciwnego zdania było 25,4% przedsiębiorstw, które zagłosowały za tym, że wspomniane współczynniki powinny być deklarowane dla każdego sprzedawanego wymiaru.
Spośród firm, które są za obniżaniem parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej, 56,9% przedsiębiorstw uważa, że współczynniki powinny być deklarowane dla wymiaru referencyjnego.
Wyniki ankiety i głosowania, jako oficjalne stanowisko polskiej branży stolarki budowlanej, zostaną przekazane do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa do końca czerwca 2017 roku.