1. Home
  2. News
  3. PROFIL INŻYNIERA – WOJCIECH KOZŁOWSKI AEC DESIGN
PROFIL INŻYNIERA – WOJCIECH KOZŁOWSKI AEC DESIGN
0

PROFIL INŻYNIERA – WOJCIECH KOZŁOWSKI AEC DESIGN

0

mgr inż. Wojciech Kozłowski Urodził się 11 stycznia 1982 r. w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (specjalizacja: wspomaganie komputerowe prac inżynierskich). Od ponad 10 lat pracuje w AEC Design jako Inżynier Wsparcia Technicznego. Dzięki kreatywności, zaangażowaniu i ciągłej chęci podnoszenia umiejętności już po roku objął stanowisko Inżyniera Aplikacji CAD/Revit. Jest współautorem publikacji Podręcznik użytkownika Revit Architecture.

Od kilkunastu lat propaguje i wdraża ideę BIM w biurach projektowych, firmach wykonawczych i u inwestorów, m.in. APA Wojciechowski, Kuryłowicz & Associates, Budimex, Uponor, Warbud oraz JEMS Architekci. Jego rozległa wiedza na temat oprogramowania inżynierskiego sprawia, że firmy, które stoją przed wyzwaniem wdrożenia BIM, chętnie powierzają mu funkcję BIM Koordynatora; tak było w przypadku Unidevelopment i Golub GetHouse. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, przeszkolił setki osób z obsługi programu Revit. Prowadzi prelekcje na konferencjach związanych z tematyką BIM, przygotowuje biblioteki rodzin w Revicie, tworzy modele budynków w Autodesk Revit na zlecenie klientów oraz świadczy zaawansowane wsparcie techniczne dla programów z kanału Autodesk.

1. Moja specjalizacja Najbardziej interesują mnie nowe kierunki w projektowaniu cyfrowym (ang. computational design) oraz tworzenie wydajnych procesów w firmach, które chcą zdobywać przewagę konkurencyjną dzięki nowym technologiom.

2. Ulubiony przedmiot na studiach Moim ulubionym przedmiotem było komputerowe wspomaganie prac inżynierskich. Ciągłe pogłębianie znajomości technologii informatycznej, szczególnie w zakresie grafiki komputerowej i programowania, pozwoliło mi stać się specjalistą od rozwoju środowisk komputerowego wspomagania prac inżynierskich oraz rozwijać skrypty automatyzujące pracę projektantów.

3. Pierwsze i największe/najważniejsze wyzwanie inżynierskie (pierwszy projekt, rozwiązany problem na budowie itp.) Na początku pracy na stanowisku inżyniera BIM ogromnym wyzwaniem było nauczenie projektantów pracy w programie Revit, tak aby właściwie interpretowali ideę BIM. W ostatnich latach udało mi się przekoBIM Koordynator na inwestycji Mennica Legacy Tower – Golub GetHousenać inwestorów do korzyści wynikających z tej metodologii pracy, co uważam za swój wielki sukces.

4. Moja pierwsza praca Od ukończenia studiów nieprzerwanie rozwijam swoje umiejętności w firmie AEC Design. Dzięki dużej różnorodności projektów i możliwości obserwowania rozwoju technologii BIM od samego początku nie narzekam na brak kolejnych wyzwań. W tej firmie mamy stały dostęp do najciekawszych projektów z zakresu inżynierii oprogramowania na rynku polskim i światowym.

5. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje Siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe. Charakterystyczne elementy nowego gmachu to ażurowa ceglana fasada oraz jasny, otwarty dziedziniec. Jest on nowoczesny, ale zarazem sprawia wrażenie, jakby stał przy tej uliczce od zawsze. Architekci uzyskali ów efekt dzięki przemyślanej kompozycji brył, starannie dobranym materiałom i wyważonym proporcjom.

6. Marzenie inżyniera (co chciałbym jeszcze zaprojektować, wybudować) Aktualnie biorę czynny udział w autorskim projekcie AEC Design, którego celem jest stworzenie systemu do integracji modelu BIM z zarządzaniem budynkiem – Facility Management. Moim marzeniem jest, aby projekt zakończył się sukcesem i funkcjonował w największych obiektach w Polsce oraz na świecie.

7. Ulubiony przepis budowlany Regulacje prawne dotyczące kwestii przesłaniania i nasłonecznienia, które często determinują kształt inwestycji. Symulacja nasłonecznienia w środowisku 3D pokazuje m.in., jaki cień będzie rzucał każdy z budynków o różnych porach dnia oraz roku. Taka analiza, wykonywana przy użyciu skryptów i zaawansowanych funkcji oprogramowania, pozwala optymalnie zaplanować rozmieszczenie budynków, rozkład pomieszczeń oraz umiejscowienie przeszkleń w każdym z nich. Z mojej perspektywy już widać, że coraz więcej decyzji projektantów jest wypadkową różnych czynników, które będziemy w stanie wprowadzić do programów i sprawdzić najlepsze warianty projektu.
To akurat jeden z najczęściej wykorzystywanych przykładów, który staje się coraz powszechniejszy wśród architektów.

8. Znienawidzony przepis budowlanyZ racji czynnego udziału w realizacji kluczowych projektów budowlanych w Polsce przeszkadza mi brak przepisów określających wymagania w zakresie realizacji inwestycji w technologii BIM. Wielka Brytania, jako najbardziej zaawansowany kraj w Europie w propagowaniu technologii BIM, od 2016 r. wymaga wdrażania BIM przy projektach z sektora publicznego. W swojej pracy inspiruję się różnymi światowymi inwestycjami i przekładam je na nasze polskie realia. Widzę, jak bardzo można zrazić się do całej idei BIM przez brak odpowiedniego wdrożenia oraz przeprowadzenia przez cały proces przy pomocy odpowiednio przygotowanego BIM Managera.

9. Moja odskocznia od problemów (jak odpoczywam, regeneruję siły itp.) Rodzinny dom, ramiona najbliższych – to bezpieczny port, do którego wracam po każdym dniu pracy. Czas spędzony z nimi jest dla mnie najlepszym relaksem. Uwielbiam tenis ziemny, który od zawsze był moją pasją. Uprawianie tego sportu poprawia moją kondycję, koordynację ruchową i refleks. Jako dziecko uczęszczałem do szkoły muzycznej (klasa skrzypiec), skąd wzięło się moje zamiłowanie do muzyki klasycznej oraz jazzu. W wolnym czasie gram też na pianinie. To doskonała nauka wytrwałości i uporu w dążeniu do celu.

10. Ostatnio przeczytana książka Niewyjaśnione okoliczności Richarda Shepherda.

AEC Design to lider wdrożeń BIM. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu dostarcza najlepszej jakości cyfrowe rozwiązania dla branży architektonicznej, budowlanej i mechanicznej. Jego kompleksowe wdrożenia obejmują szereg stopniowych usprawnień w kierunku cyfryzacji oraz automatyzacji procesów projektowania i budowy za sprawą najnowszych technologii. Klienci AEC Design zyskują przewagę konkurencyjną dzięki prowadzeniu budowy w chmurze, uproszczonym procesom biznesowym, lepszej komunikacji oraz współpracy nad coraz bardziej zaawansowanymi projektami. AEC Design czerpie inspirację od najlepszych graczy na światowym rynku i pomaga firmom w Polsce zwiększać swoje kompetencje w zakresie prowadzenia cyfrowych projektów, zarówno w budownictwie, jak i przemyśle 4.0. Prowadzi otwarte oraz dedykowane szkolenia, które stale podnoszą kwalifikacje projektantów, wykonawców i inwestorów, a także bierze czynny udział w życiu uczelni wyższych w całym kraju.