1. Home
  2. Biznes i Ludzie
  3. SPOSÓB NA PRZESTRZEŃ
SPOSÓB NA PRZESTRZEŃ
0

SPOSÓB NA PRZESTRZEŃ

0

Szkło to uniwersalny materiał, który idealnie wpisze się w każdą przestrzeń. Na nie postawili architekci podczas aranżacji siedziby firmy WPP creative transformation company – światowego lidera w dziedzinie komunikacji, doświadczenia, handlu i technologii, mieszczącej się w Centrum Praskim Koneser. Montażem ścianek szklanych zajęła się firma CreoConcept.

Biuro WPP łącznie zajmuje pięć pięter. Pracownicy mają do dyspozycji 9 tys. m2 powierzchni. Wystrój nawiązuje do historii miejsca i działalności firmy. Postawiono na materiały z motywami roślinnymi, kolorystykę ziemi oraz zieleni.

– Przestrzenie wydzielone zostały za pomocą wysokich, miejscami na 3,5 m, ścian szklanych. Znajdziemy tam „szklarnię” w szczycie mającą 4,5 m wysokości gdzie są zastosowane motywy roślinne i kwiatowe. Jest strefa „łąka”, gdzie zaaranżowana została kantyna z użyciem kafli w pięknych kolorach turkusu i błękitu oraz kolorów ziemi – opowiada architekt Katarzyna Chmurzyńska-Mazur z pracowni Trzop Architekci.

Funkcjonalność dzięki rozwiązaniom

W biurze WPP wykorzystano akustyczne ściany szklane z systemów Pure oraz Silence (bezszprosowy). Dzięki nim udało się funkcjonalnie oddzielić przestrzeń wspólną od pokoi do pracy w skupieniu czy sal spotkań w mniejszych grupach. Szklane ściany pozwalają przy tym zachować przezierność, a co się z tym wiąże – gwarantują dostęp do światła dziennego pomieszczeniom ulokowanym daleko od okien. Co więcej, takie wydzielenia poprawiają komfort pracy zatrudnionych pod względem akustycznym, a to się realnie przekłada na poprawę ich efektywności. Szklane przegrody optycznie powiększają także przestrzeń, nadając jej lekkości. Użycie minimalnej ilości aluminium przy budowie systemów wpływa na maksymalne doświetlenie przestrzeni. Warto wspomnieć, że szklane ściany można wykorzystać również w celach dekoracyjnych. Zastosowane przeszklenia dopełniają idealnie dopasowane charakterem drzwi. Większość modeli użytych w biurze WPP to drzwi w ramie LOFT, ale zastosowano także drzwi pełne i dwuskrzydłowe.

Wyzwania projektu

CreoConcept uczestniczył w tej inwestycji, nadzorując projektowanie i wykonawstwo ścian oraz drzwi aluminiowo-szklanych, dokładając tym samym cegiełkę do powstania biura WPP.

Na 6 piętrach powierzchni biurowej WPP zamontowano łącznie prawie 600 m2 ścian szklanych oraz 110 par drzwi. Największą część (bo ponad 430 m2) stanowiły ściany w systemie SILENCE LOFT (ściany podwójnie szklone ze szprosami poziomymi i pionowymi), zapewniające akustykę Rw = 48 dB. Uzupełnienie stanowiły ściany w systemie SILENCE (ściany podwójnie szklone bezszprosowe) z akustyką Rw = 45 dB (~70 m2) oraz PURE LOFT (ściany pojedynczo szklone ze szprosami pionowymi i poziomymi) z akustyką Rw = 38 dB (~100 m²). Wśród ścian o standardowych, prostokątnych kształtach znalazły się również ściany w kształcie półkola czy w kształcie trapezu, których zaprojektowanie i wykonanie było jedną z ciekawszych części projektu.

W większości ścian szklanych zastosowane zostały systemowe słupki elektryczne pozwalające na montaż urządzeń elektrycznych takich jak włączniki światła, gniazdka elektryczne, nastawniki temperatury itp.

W ścianach szklanych zamontowane zostały różne typy drzwi w zależności od wymagań i przeznaczenia pomieszczeń, były to: drzwi STANDARD LOFT (drzwi szklane w ramie aluminiowej ze szprosami poziomymi) – zarówno jednoskrzydłowe, jak i dwuskrzydłowe, drzwi pełne, drzwi całoszklane.

Na drzwiach całoszklanych zamontowano szprosy w kształcie łuku, co wyróżnia je od wszystkich pozostałych dostarczanych przez CreoConcept zarówno na tej, jak i na innych realizacjach.