Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA to dwa flagowe projekty konkursowe, teoretyczny i praktyczny, Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, które regularnie poruszają nowe wątki w ważnych dla współczesności tematach i wartościach w myśleniu o architekturze. Do tej pory finał wydarzenia odbywał się w Warszawie. W tym roku, 13 października 2022 (czwartek), odbędzie się w Gdańsku – w NOMUS, najmłodszym muzeum sztuki współczesnej w Polsce.
Po raz pierwszy na uroczystą prezentację nagrodzonych projektów Fundacja wraz z profesorem Piotrem Lorensem – Architektem Miasta Gdańska oraz dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej profesor Lucyną Nyką zaprasza do Trójmiasta. Podczas wydarzenia odbędzie się publiczna prezentacja pracy „Stocznia – System” Cezarego Adamowiczowa, laureata stypendium oraz premiera książki „Mimesis” zwyciężczyni konkursu teoretycznego Anny Jarugi-Rozdolskiej. Wydarzenie zainicjuje uroczyste obchody Jubileuszu X-lecia Fundacji.
Konkurs TEORIA Edycja 2021/22
Po raz dziewiąty odbędzie się premiera dwujęzycznej książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. W tym roku Jury Konkursu TEORIA pod przewodnictwem Ewy P. Porębskiej w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Piotr Sarzyński i Marta A. Urbańska za najlepszą, teoretyczną pracę uznało „Mimesis” Anny Jarugi-Rozdolskiej. Autorka jest absolwentką Wydziału Budownictwa, Architektury i Inż. Środowiska Politechniki Łódzkiej, a obecnie kontynuuje naukę w ramach doktoratu realizowanego w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej. Tekst „Mimesis” doceniony za styl i surrealistyczne grafiki podejmuje temat świata wirtualnego i jego konsekwencji dla architektury.
Stypendium PRAKTYKA z „Warsztatami z Mentorem” Edycja 2021/22
Stypendium PRAKTYKA Fundacja zorganizowała po raz siódmy, jednak po raz pierwszy w nowej formule rozpoczynające się stacjonarnymi, 2-dniowymi „Warsztatami z Mentorem”, które zorganizowano pod koniec marca na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Mentorem warsztatów został prof. Piotr Lorens – Architekt Miasta Gdańska, a terenem konkursowych zmagań fragment postindustrialnych terenów hal i pochylni wchodzących w skład dawnej Stoczni Gdańskiej na terenie tzw. Młodego Miasta. Spośród 20 uczestniczek i uczestników warsztatów przyznano stypendium Cezaremu Adamowiczowi na rozwój pomysłu „Stocznia – System”. Laureat jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. „Niezwykle ciekawą i spójną kontynuacją idei tradycji przemysłowego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej” autor zaprezentuje premierowo przed publicznością i jury. Jury Stypendium PRAKTYKA w składzie: Aleksandra Wasilkowska, Dorota Szlachcic, Jakub Wacławek, Maciej Frąckowiak, Konrad Grabowiecki, Agnieszka Olędzka, poszerzone w Edycji 2021/22 o skład: prof. Piotr Lorens, Iza Burda, Marcin Goncikowski, prof. Ewa Kuryłowicz, prof. Lucyna Nyka i Tomasz Sowiński doceniło również prace: „Stocznia Gdańska działa” Kamila Kajdasa i Marka Grąbczewskiego, „Wejście” Pawła Bussolda, „Gdańsk dźwiga ogród” Dominika Sędzickiego i Mai Karoń oraz „Nowy dok” Marii Jankowskiej .
Więcej informacji o Konkursie TEORIA i Stypendium PRAKTYKA Edycja 2021/2022 na stroniewww.fundacja-sk.pl oraz na social mediach Fundacji.
13 października 2022 r. (czwartek), godzina 16:00, NOMUS Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Jaracza 14, Gdańsk.