Home Biznes i Ludzie BUDMA PO RAZ 25.
BUDMA PO RAZ 25.
0

BUDMA PO RAZ 25.

0
0

Wiele rynkowych premier, najnowsze trendy, przestrzenie specjalne, a do tego cztery dni pokazów, wykładów i prezentacji – tak można przedstawić Targi Budma, które w tym roku obchodziły swój jubileusz. Tegoroczna edycja wydarzenia była imponującą wystawą rozwiązań dla szeroko rozumianej branży budowlanej. Podczas targów można było dowiedzieć się więcej na temat nowości produktowych i rozwiązań prezentowanych przez wystawców z kilkudziesięciu krajów świata.

W czasie czterech targowych dni tereny ekspozycyjne BUDMY odwiedziło niemal 45 tys. osób. Byli wśród nich architekci, kupcy, fachowcy i inwestorzy, czyli przedstawiciele najważniejszych grup profesjonalistów, dla których przeznaczone były ekspozycja i program konferencyjny. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Izbę Architektów RP. Partnerami merytorycznymi bloku targów były Związek Polskie Okna i Drzwi oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

25 lat BUDMY
Tak, tak, już 25 lat minęło, odkąd po raz pierwszy wystawcy targów BUDMA zaprezentowali swoją ofertę. Tegoroczne spotkanie branży było zatem doskonałą okazją do wyróżnienia tych firm, które przez wiele lat miały ogromny udział w tworzeniu wydarzenia. Wśród tego grona znalazło się aż 35 firm, które uhonorowane zostały okolicznościowymi statuetkami i osobistymi podziękowaniami Prezesów Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyróżnienie otrzymały firmy: Balex Metal, Bamar-Pol, Bud-Masz, Budmat, Construsoft, D.R.E., Dietrich’s Polska, Drutex, Fakro, Frezwid, Hörmann, Inter-Lers, Izodom 2000, Izolacja Jarocin, Klebchemie, Krat-Met, Maad, Marchewka, Mazanek, Mol, Paneltech, Perfopol, Polpack, Pol-Plan, Pol-Skone, Pozbud, Procad, Protekt, Pro-Vent, Pruszyński, Röben, Steico, Terma, Uniwersal oraz Wiązary Burkietowicz.
Nie tylko jednak BUDMA świętowała swoje urodziny. Swoją srebrną rocznicę obchodziła również firma Fakro. Z tej okazji na dwóch stoiskach o łącznej powierzchni wystawienniczej 160 m2 FAKRO zaprezentowało szeroką gamę innowacyjnych produktów, wśród nich między innymi: okno do dachów płaskich DEF w wersji ColourLine, okno balkonowe FGH-V Galeria oraz energooszczędne schody strychowe LWT. Stoiska FAKRO cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy chętnie korzystali z fachowej porady ekspertów. Szczególną uwagę zwrócono na funkcjonalność markiz oraz markizolet do okien pionowych prezentowanych na stoisku w zróżnicowanych wariantach kolorystycznych oraz różnych sposobach sterowania.
Warto też zauważyć, że 20 lat temu właśnie na targach BUDMA podpisano akt założycielski polskiego oddziału firmy Sto. Od tego czasu Sto umacnia pozycję lidera na polskim rynku systemów ociepleń i chemii budowlanej. Firma cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających, ponieważ jubileusz stanowił pretekst do stworzenia niezwykłego stoiska. Zwiedzający mieli możliwość poznać przekrojowo zaprezentowaną na powierzchni 250 m2 ofertę firmy Sto. Sporą część stoiska zajęło specjalne pomieszczenie, w którym eksponowano wewnętrzne powłoki dekoracyjne oraz innowacyjne systemy akustyczne. Obok niego ulokowano kącik architekta, gdzie toczyły się rozmowy na temat ciekawych rozwiązań, funkcjonalności i nowych trendów w polskiej architekturze. Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji organizatorzy targów wręczyli statuetki, dziękując firmom obchodzącym swój jubileusz za dotychczasową współpracę.

Architektura BUDMY
Tradycyjnie już targi BUDMA były również miejscem spotkań architektów i projektantów, dla których przygotowano szereg ciekawych i inspirujących wydarzeń. W ramach Forum ARCHITEKTURY i projektu Strada di Architettura goście mieli okazję spotkać się z jednymi z najwybitniejszych architektów tzw. młodego pokolenia. Już drugiego dnia wydarzenia Sala Ziemi w pawilonie nr 15 zapełniła się słuchaczami, którzy przybyli na spotkanie z Robertem Koniecznym. – Nie spodziewałem się aż tak dużej skali tego wydarzenia – od takich słów rozpoczął swój wykład jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów – Po raz pierwszy jestem na targach BUDMA i muszę przyznać, że robią ogromne wrażenie, tak samo jak liczba osób, które przyszły na mój wykład – dodał Robert Konieczny z pracowni KWK Promes. Równie dużym zainteresowaniem – na przestrzeni Forum INSPIRACJE – cieszyło się spotkanie z Dariuszem Hermanem, reprezentującym koszalińskie studio projektowe HS99 oraz Tomaszem Koniorem z pracowni Konior Studio.
W trakcie BUDMY rozstrzygnięta została druga edycja konkursu Szkice Architektoniczne. Tegorocznym tematem były „Trzy kolory w przestrzeni” – jury wyróżniło 10 szkiców. Szczególną gratką dla architektów okazała się także gra miejska „Operacja di Quadro”, po raz pierwszy dołączona do programu wydarzeń targów BUDMA. Po zakończeniu targowego dnia w środę ponad 40 osób wzięło udział w ekscytującej i wymagającej grze w okolicach poznańskiego Starego Rynku.

BUDMA merytorycznie
Program targów BUDMA przyzwyczaił nas już do bogatej zawartości merytorycznych spotkań, konferencji i wykładów. Nie inaczej było i w tegorocznej edycji. Szczególnej uwadze zwiedzających polecane były m.in.:
– Dni Inżyniera Budownictwa – dwudniowe spotkanie, podczas którego poruszono m.in. takie tematy jak zmiany w regulacjach prawnych dotyczących procesu budowlanego czy wymagań w zakresie energooszczędności w budownictwie,
– VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego – wybitni specjaliści budownictwa energooszczędnego odpowiedzieli na pytanie, jak skutecznie zadbać o obniżenie rachunków,
– Nowoczesna stal – „Stal w nowoczesnej architekturze – projektowanie i realizacja” – pod takim tytułem odbyła się konferencja PIKS poświęcona budownictwu opartemu na konstrukcjach stalowych. Rolę moderatora wydarzenia objął Dyrektor Zarządzający KERSTEN EUROPE Sp. z o.o. Bartłomiej Baudler. Podczas wydarzenia głos zabrali również m.in. prof. dr hab. inż. architekt Wojciech Bonenberg z Politechniki Poznańskiej, który mówił o wizji architekta jako początku drogi do sukcesu, Rafał Zarzycki z własnej firmy projektowej „Zarzycki Konstrukcje Budowlane”, który podczas wystąpienia poruszył problem błędów w dokumentacji projektowej, Leszek Żelaśkiewicz, Członek Zarządu WARBUD S.A., który w czasie prelekcji omówił realizację projektów w systemie „projektuj i buduj”, oraz Michał Olszowski, współwłaściciel firmy projektowej MESA Inżynierowie i Architekci, zaprezentował on ciekawe i nowoczesne realizacje wykonane z udziałem stali,
– Forum Zielonej Infrastruktury DAFA – eksperci ze środowisk naukowych, delegaci niemieckiego Stowarzyszenia FBB oraz specjaliści z firm członkowskich Stowarzyszenia DAFA podjęli dyskusję na temat poprawnego projektowania, wykonania dachów i fasad zielonych oraz promocji idei zielonego budownictwa,
– „Jak przygotować firmę do unikania walki cenowej – oferta wartości” – prelekcja Agnieszki Węglarz, Dyrektor Programu ICAN Total Marketing B2B w ICAN Institute, przyniosła odpowiedź m.in. na pytanie, jak sprzedawać drożej dzięki koncepcji oferty wartości.

MONTERIADA
W ramach interaktywnego spotkania z monterami, dystrybutorami stolarki oraz odbiorcami końcowymi zaprezentowane zostały dobre praktyki montażowe, realizowane podczas specjalnych pokazów dobrego montażu drzwi, okien, bram i osłon, z wykorzystaniem nowoczesnych systemów montażowych, mocowań oraz narzędzi dostarczonych przez firmy uczestniczące w MONTERIADZIE. Wydarzenie to było nie tylko świetną okazją do zapoznania się z nowoczesnymi produktami i technikami ich montażu na żywo, lecz także możliwością nawiązania bezcennych kontaktów i wymiany wzajemnych doświadczeń. Przestrzeń specjalna zorganizowana została przez Związek Polskie Okna i Drzwi przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Instytutem Techniki Budowlanej. Partnerami wydarzenia byli: AiB, Fakro, Hörmann, Entra, Klimas, Pinus, Porta Drzwi, Stolbud Koronea, Soudal oraz Stanley Black&Decker.

Mistrzostwa, pokazy, turnieje
O prestiżu poznańskiego wydarzenia może świadczyć nie tylko liczba wystawców i ich szeroka oferta produktowa. To właśnie w Poznaniu mieliśmy okazję zobaczyć najlepszych fachowców. Przez cztery targowe dni prowadzone były bowiem prestiżowe konkursy, dzięki którym poznaliśmy nowych Mistrzów Polski!

– Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy – tytuł zdobył Michał Kwietniewski z Radomia,
– III Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin – tytuł zdobył Jerzy Matczak z Karczewa,
– II Mistrzostwa Polski W Łupaniu Drewna – tytuł zdobył Adam Wypyszyński.

Oprócz zmagań konkursowych każdy ze zwiedzających miał okazję zobaczyć m.in. także profesjonalne pokazy nowych technik montażu okładzin ceramicznych czy skorzystać z porad i szkoleń organizowanych przez współpracujące z targami BUDMA stowarzyszenia.

Be out of box
Premiera projektu out of box design (czyli „wyjdź poza ramy”) miała miejsce podczas targów KOMINKI, które organizowane były równocześnie z Targami BUDMA. Przez cztery dni w specjalnie zaaranżowanej strefie out of box design można było zapoznać się z rozwiązaniami pozwalającymi na instalację kominków w dowolnym miejscu mieszkania lub domu. Uzupełnieniem projektu był wykład mieszkającej na stałe we Francji projektantki Justyny Swat, która mówiła m.in. o mało jeszcze znanym w Polsce projektowaniu strategicznym oraz o wpływie, jaki zmiany rozwojowe w gospodarce i ekonomii wywierają na budownictwo. Poruszyła również temat „wychodzenia poza ramy” w kontekście standardowego myślenia o kominkach.

Kominek FUTURA
To była druga odsłona unikalnego na skalę europejską kominka, który został zaprojektowany i wybudowany specjalnie na targi KOMINKI. KOMINEK FUTURA nie jest typowym gotowcem do wykorzystania. Firma Scott przygotowała specjalne szkło żaroodporne, w kaflarni Riwal zaprojektowano i wykonano kominkową ceramikę, a sercem instalacji było palenisko na bioetanol firmy Planika, wykorzystujące nowatorską technologię BEV, pozwalającą na tzw. czyste spalanie, gdzie po podgrzaniu paliwa spalaniu ulegają jedynie jego opary.

Wystawa Zduństwo Wczoraj i Dziś
Kolekcję starych kafli, pieców żelaznych oraz kuchni, a także akcesoriów zduńskich zaprezentowało Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej. Wystawie towarzyszyły pokazy rzemiosła zduńskiego i technik budowy urządzeń grzewczych przygotowane przez Cech Zdunów Polskich. W czasie targów zduni przywrócili do życia także stary, zabytkowy piec. Organizatorami wystawy były Międzynarodowe Targi Poznańskie, Szkoła Dobrego Kominiarstwa Piotra Batury, Cech Zdunów Polskich oraz Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej.

Zapraszamy do Galerii zdjęć:

 

open