DOFINANSOWANIE UNIJNE A PERFEKCYJNE KREDYTY
Jakie korzyści daje połączenie dwóch innowacyjnych produktów: dotacji i preferencyjnego kredytu? Jaką ofertę w tym zakresie przygotowały banki? Z budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020 Polska otrzyma ponad 82,5 mld euro na finansowanie obszarów m.in. takich jak: ochrona środowiska, zrównoważone wykorzystanie energii, a także na badania, rozwój i innowacje.
Strategia ta będzie realizowana przez następujące programy: program operacyjny „Inteligentny rozwój”, program operacyjny „Infrastruktura i środowisko”, program operacyjny „Wiedza edukacja rozwój”, program operacyjny „Polska cyfrowa”, program operacyjny „Polska wschodnia”, 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, program operacyjny rozwoju obszarów wiejskich oraz program operacyjny „Rybactwo i morze”. Informacje te pokazują, że jest sporo możliwości, aby otrzymać dofinansowanie z UE.
Fundusze Europejskie na Rewitalizację
Gdzie ich szukać i co należy zrobić aby je otrzymać? Finansowania przeznaczonego dla projektów rewitalizacyjnych będziemy szukać w dwóch programach, a mianowicie w Regionalnych Programach Operacyjnych, a także w programie operacyjnym „Infrastruktura i środowisko”.
Regionalne Programy Operacyjne
RPO wdrażane są przez Urzędy Marszałkowskie w każdym z województw. W związku z powyższym to właśnie te instytucje decydują o terminach naboru wniosków i zasadach, na jakich można ubiegać się o takie wsparcie finansowe.
W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych wspierane będą inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej, promu jące jej kompleksowy wymiar, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła oraz możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (jako element projektu).
W ramach modernizacji energetycznej wsparcie będzie udzielane na przedsięwzięcia w bardzo szerokim zakresie prac, jak m.in:
– ocieplenie obiektu: przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów, a także na wymianę okien i drzwi zewnętrznych;
– wymiana oświetlenia na energooszczędne;
– przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła na bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej/ chłodniczej);
– instalacja/przebudowa systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE;
– budowa i przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji wraz z rekuperacją,
– zastosowanie automatyki pogodowej;
– zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku;
– instalacja mikrokogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne, itd.
Infrastruktura i środowisko
W ramach tego programu wsparcie skierowane będzie na tzw. głęboką kompleksową modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej (w ramach poddziałania 1.3.1. Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej) oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych (w ramach poddziałania 1.3.2. Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym).
Głęboka kompleksowa modernizacja energetyczna obejmować może ocieplenie obiektu oraz wymianę wyposażenia obiektów na energooszczędne, w tym w zakresie związanym z wymianą okien, drzwi zewnętrznych, modernizacją wewnętrznej instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wymianą części wspólnych oświetlenia na energooszczędne, przebudową systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła na bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne albo z podłączeniem do sieci ciepłowniczej/chłodniczej lub modernizacją takiego przyłącza w przypadku, gdy właścicielem ww. infrastruktury jest wnioskodawca projektu), budową/przebudową systemów wentylacji mechanicznej, przebudową systemów chłodzących i budową/przebudową klimatyzacji, pod warunkiem, że w wyniku tego działania nastąpi optymalizacja zużycia energii, prowadząca do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, w tym również w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii i (mikro-) trigeneracji, instalacją odnawialnych źródeł energii w modernizowanych energetycznie budynkach, wprowadzenie systemów zarządzania energią.
Zakres projektu musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego i prowadzić do redukcji zużycia energii końcowej o co najmniej 25%.
Preferencyjne kredyty
Z myślą o przedsiębiorcach, wspólnotach mieszkaniowych i innych formach działalności banki przygotowały produkt zwany kredytem termomodernizacyjnym i/lub kredytem z premią ekologiczną bądź kredytem inwestycyjnym.
Pomoc przy zaciągnięciu kredytu z premią ekologiczną polega na tym, że ograniczamy np. koszty eksploatacji.
Kredyt z premią jest przeznaczony na ekomodernizację, co pozwala po osiągnięciu założonego celu na otrzymanie premii nawet do 20% wartości zaciągniętego kredytu.
Korzyści płynące z zaciągniętego kredytu z premią ekologiczną to m.in. atrakcyjne premie: remontowa do 20% wykorzystanej kwoty kredytu na przedsięwzięcia remontowe; termomodernizacyjna do 20% wykorzystanej kwoty kredytu; zmniejszenie zapotrzebowania na energię służącą do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w budynkach; zmniejszenie strat energii pierwotnej.
Kredyt inwestycyjny na remont, ocieplenie lub modernizację to korzyść płynąca z szerokiego zakresu inwestycji. Przedsięwzięcie ogranicza koszty eksploatacyjne dzięki wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych; oprocentowanie jest preferencyjne.
Reasumując – poprzez połączenie dwóch innowacyjnych produktów w postaci dotacji i preferencyjnego kredytu przedsiębiorca może zmniejszyć koszt finansowania bankowego z jednoczesnym uzyskaniem oszczędności, wprowadzając nowoczesne ponadczasowe modernizacje płynące z programów unijnych.
Monika Mojzesowicz
Dyrektor Departamentu Produktów dla Firm
Expander Advisors Sp. z o.o.