Home Materiały i Technologie NAKROKWIOWY SPOSÓB NA CIEPŁY DACH
NAKROKWIOWY SPOSÓB NA CIEPŁY DACH
0

NAKROKWIOWY SPOSÓB NA CIEPŁY DACH

0
0

Metoda „nakrokwiowa” to propagowany przez firmę BALEX METAL, właściciela marki THERMANO, czyli płyt izolacyjnych PIR i PUR, sposób ocieplania dachów. Jest to najbardziej optymalna z punktu widzenia fizyki budowli metoda uzyskania ciepłego dachu. Jakie korzyści przynosi i dlaczego jest tak ważna?

System nakrokwiowy całkowicie eliminuje mostki termiczne w dachu dzięki temu, że nie ma w nim tzw. „zimnych” fragmentów oddających ciepło na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie elementy konstrukcji znajdują się po „wewnętrznej”,  „ciepłej” stronie termoizolacji  dzięki pokryciu nią całej konstrukcji dachu.

Obiekt w którym dach jest izolowany nakrokwiowo jest dużo ładniejszy dzięki temu, że można eksponować w jego wnętrzu  drewniane elementy więźby dachowej. Poza tym  takie budynki mają wyższe wnętrza i dzięki temu pod dachem można instalować elementy wyposażenia, np. prysznic łazienkowy,  dodatkowe półki, oświetlenie czy regały książkowe na malowniczej antresoli.

Prostsze i szybsze wykonawstwo. Dzięki właściwościom izolacji THERMANO praca dekarzy w systemie nakrokwiowym jest wolna od niebezpieczeństw uszkodzenia izolacji i mechanicznych przerwań folii oraz membran. Brak pylenia, różne grubości płyt THERMANO (40 do 120 mm), ich mała masa przy dużych powierzchniach krycia (1.2m x 2.4m), bezpieczeństwo przemieszczania się po stabilnych, drewnianych elementach więźby i wiele innych praktycznych argumentów wskazuje na zalety tego systemu. Szybka, prosta i czysta robota w systemie nakrokwiowym to także krótszy czas pracy, a co za tym idzie ograniczenie kosztów dla inwestora.

Poliuretan używany w systemie nakrokwiowym jest bardziej „zielony” od innych materiałów izolacyjnych dzięki temu, że ma lepszy bilans energetyczny. Łatwy do przewidzenia jest też w najbliższym czasie rozwój trendu, w którym znacznie lepiej pod względem ekologicznym oceniane będą izolacje produkowane z relatywnie małym udziałem naturalnych kopalin. Używana w systemie nakrokwiowym izolacja THERMANO jest jedynym materiałem, który może być produkowany z bioodnawialnych olejów pochodzenia roślinnego (olej kukurydziany, lniany,              słonecznikowy, sojowy, palmowy, rycynowy, olej rybi, a także rolnicze odpady jak:  kaczany kukurydzy, słomy, odpadowe oleje, tłuszcze zwierzęce itd.)

Używana w systemie nakrokwiowym izolacja THERMANO jest bardziej trwała od innych typów izolacji w zakresie mechanicznym, chemicznym i biologicznym. Potwierdza to badanie wykonane przez niemiecki Forschungsinstitut für Wärmeschutz e.V. (Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej) z Monachium. Według raportu z badania, które dotyczyło przewodności cieplnej, zawartości wilgoci, wytrzymałości na ściskanie oraz zmian wymiarowych i odkształceń płyt izolacyjnych: „po 33 latach użytkowania płyty izolacyjne z PUR są wciąż w pełni funkcjonalne i nadal wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe”.

A więc w czasie remontu dachu nie trzeba demontować płyt THERMANO. Po naprawie hydroizolacji mogą być ponownie użyte.

W swoim centrum szkoleniowym w Tomaszowie Mazowieckim firma BALEX METAL organizuje dla architektów, wykonawców, inwestorów i dekarzy bezpłatne szkolenia z zakresu nakrokwiowej izolacji dachów przy użyciu termoizolacji THERMANO.

open