Home Architecture Design INNOWACYJNE SCHRONISKO SKÝLI Z DACHEM GREENCOAT®
INNOWACYJNE SCHRONISKO SKÝLI Z DACHEM GREENCOAT®
0

INNOWACYJNE SCHRONISKO SKÝLI Z DACHEM GREENCOAT®

0
0

Schronisko Skýli z dachem wykonanym z bezpiecznej dla środowiska, powlekanej organicznie stali GreenCoat® znalazło się wśród finalistów World Architecture Festival (WAF) w kategorii „Wypoczynek – projekty przyszłości”.

SSAB nieustannie szuka innowacyjnych architektów, którzy pracują z przyjaznymi dla środowiska materiałami. Niedawno SSAB współpracowało z Utopia Arkitekter, z siedzibą w Sztokholmie – pracownią, która chciała wybudować schronisko górskie o dużym stopniu zrównoważenia – Skýli.

Dach Skýli wykonany zostanie z powlekanej organicznie stali GreenCoat®. Obecnie GreenCoat jest jedynym produktem na rynku, który wykorzystuje w powłoce szwedzki olej rzepakowy zamiast składników ropopochodnych, co czyni go najbardziej ekologiczną stalą do zewnętrznych zastosowań budowlanych.

„Skýli zaprojektowane zostało dla dziewiczego krajobrazu, gdzie ekologiczny rozwój ma kluczowe znaczenie. Materiały muszą być przyjazne dla środowiska, a jednocześnie odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne, co jest jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na wybór GreenCoat dla dachu budynku,” wyjaśnia Mattias Litström z Utopia Arkitekter, Sztokholm.

Nominowany do nagrody WAF projekt odzwierciedla norweską tożsamość dzięki nowoczesnym, ekologicznym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniom, które mają zapewnić schronienie wędrowcom i przewodnikom. Ostry niebieski kolor dachu przypomina nordyckie światło i gwarantuje, że Skýli będzie dobrze widoczne.

Skýli łączy cztery ostrokątne piramidy w bardzo mocną, trwałą, bezpieczną i stabilną konstrukcję. Trójkątne szczyty przypominają klasyczny namiot, najbardziej powszechne schronienie dla turystów na całym świecie, podczas gdy duże okna zapewniają jasność i widok na otaczający budynek krajobraz.

„Pierwotna koncepcja zakładała łatwy transport w różne lokalizacje, dlatego bardzo ważne jest wykorzystanie lekkich materiałów. GreenCoat oferuje korzyści w postaci małej masy, a przy tym pozostaje bardzo trwały,” mówi Litström.

Poza szwedzkim olejem rzepakowym w powłoce, który zmniejsza wpływ budynku na środowisko, powlekane organicznie stale GreenCoat zapewniają jednocześnie maksymalną trwałość, odporność na korozję  i zarysowania oraz trwałość koloru. Dodatkowo oferują wykonawcom znacznie lżejszy materiał w porównaniu do alternatywnych rozwiązań. Dzięki małemu wydłużeniu stali GreenCoat pod wpływem temperatury efektem jest gładki wygląd bez wyboczeń i deformacji.

Zwycięzca nagrody 2017 WAF Award ogłoszony zostanie podczas Światowego Festiwalu Architektury (WAF) w dniach 15-17 listopada w Berlinie. W 2016 roku finalistą nagrody WAF był Henning Stummel i jego dom Tin House z czerwonym dachem i fasadami z GreenCoat PLX Pro BT.  

 


Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Kusza, Corporate Marketing, SSAB, tel.: +48 698 876 614, katarzyna.kusza@ssab.com

SSAB jest firmą stalową z siedzibami w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. SSAB oferuje produkty i usługi o wartości dodanej opracowane w ścisłej współpracy z klientami, tworząc w ten sposób mocniejsze, lżejsze i bardziej proekologiczne rozwiązania. SSAB zatrudnia pracowników w ponad 50 krajach. SSAB ma zakłady produkcyjne w Szwecji, Finlandii i Stanach Zjednoczonych. Spółka SSAB jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic w Sztokholmie oraz na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach. www.ssab.com.

open