Home Builder 4Young Engineers ANNA BANAŚ – Z MIŁOŚCI DO MOSTÓW
ANNA BANAŚ – Z MIŁOŚCI DO MOSTÓW
0

ANNA BANAŚ – Z MIŁOŚCI DO MOSTÓW

0
0

Z dr inż. Anna Banaś, zastępcą Kierownika ds. Jakości w akredytowanym Laboratorium Badań Terenowych i Opiekunem Koła Naukowego Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej MOST WANTED, rozmawiał Paweł Majewski.

Paweł Majewski: Most Wanted to obecnie jedno z bardziej  rozpoznawalnych Kół Naukowych w Polsce. W jaki sposób do  tej pory realizowaliście swoją misję?
Anna Banaś:
Bardzo miło nam to słyszeć. Działamy nieprzerwanie od  listopada 2014 roku przy Katedrze Transportu Szynowego i Mostów na  Politechnice Gdańskiej. Jesteśmy więc relatywnie młodą organizacją,  ale myślę, że nasz dorobek i doświadczenie przewyższa znaczną część  istniejących dłużej organizacji studenckich. Niezaprzeczalnie naszą pasją  i miłością są konstrukcje mostowe, a celem jest zarażanie nią innych.  Staramy się inspirować i zachęcać do obiektów mostowych i konstrukcji  inżynierskich już najmłodszych. Przykładem tego jest chociażby  nasz coroczny udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki czy Festiwalu KINGS,  gdzie spotykamy się z dziećmi już w wieku przedszkolnym. Prowadzimy  dla nich warsztaty, quizy i gry interaktywne, które być może rozbudzą  w nich inżynierską pasję. Jesteśmy także organizatorami licznych  ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych konkursów. Wśród nich nie  można pominąć konkursu „MOST 3D WANTED”, pierwszego na świecie  konkursu na zaprojektowanie i wykonanie mostów drukowanych na drukarkach  3D. Cieszy się on bardzo dużą popularnością wśród studentów  z uczelni technicznych z całej Polski – odbyły się już dwie edycje konkursu.  Naszą drugą flagową inicjatywą jest konkurs fotograficzny „Most  światłem malowany”. W tym roku odbyła się jego trzecia edycja. Co roku  najlepsze zdjęcia wydawane są w albumie pokonkursowym.

P.M.: Jakie widzicie perspektywy rozwoju? W jaki sposób  planujecie łączyć Waszych absolwentów z Branżą?
A.B.:
Studenci często na podstawie samych zajęć na studiach nie potrafią  wybrać swojej dalszej ścieżki kariery. Jako grupa pasjonatów staramy  się przybliżyć im niuanse zawodu inżyniera. Organizujemy między  innymi spotkania z cyklu JOB WANTED, gdzie studenci mają okazję  spotkać się z ludźmi z przemysłu: kierownikami budów, projektantami  czy inspektorami. Studentów do zawodu inżyniera staramy się zbliżyć  także poprzez udział w licznych szkoleniach zewnętrznych czy wycieczkach  na budowy. Już w najbliższym czasie, bo 24 i 25 października, wybieramy  się na Dzień Młodego Inżyniera do Warszawy, a następnie na  wycieczkę do centrum szkoleniowego PERI. Ciągle szukamy nowych  możliwości i jesteśmy otwarci na współpracę z firmami.

P.M.: A może jednak zachęcacie ich do pozostania na uczelni?
A.B.:
Działalność w Kole Naukowym to też jedna z najlepszych ścieżek  do zapoznania i zaprzyjaźnienia się z nauką. Jeden z byłych członków  naszego koła już niebawem będzie otwierał swój przewód doktorski.  Chcemy w ramach członkostwa w kole umożliwić studentom  wszechstronny rozwój i pozwolić na zdobywanie wiedzy, która znacznie  wykracza poza tę, którą mogą zdobyć na studiach. Dlatego nasi studenci  aktywnie uczestniczą w badaniach prowadzonych przez Laboratorium  Badań Trenowych działające przy KTSiM oraz w licznych konferencjach  naukowych. Różnorodność tematów z jakimi spotkać się można  podczas badań in situ oraz na konferencjach sprawia, że wiedza zdobyta  poza akademicką ławą lepiej i na dłużej zapada w pamięć.

P.M.: Wasza działalność to nie tylko organizacja konkursów, ale  również aktywny w nich udział.
A.B.:
Idea konkursu, czyli nauka poprzez zabawę i wzajemną rywalizację,  nie jest nam obca. Corocznie bierzemy udział w Studenckim Konkursie  Mostów Stalowych we Wrocławiu. W tym roku udało nam się także  wystartować w organizowanym przez koło Pylon z Politechniki Śląskiej  konkursie FoodBridge – na mosty wykonane z makaronu. W najbliższym  czasie planujemy jako koło wystartować w Konkursie dla Młodych  Inżynierów, który jest realizowany w ramach projektu „Builder For  The Young Engineers”. Wierzymy, że uda nam się zaprojektować naprawdę  wyjątkową kładkę, a kto wie, może i wygrać?

dr inż. Anna Banaś
Adiunkt w Katedrze Transportu Szynowego i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska na Politechnice Gdańskiej
Zastępca Kierownika ds. Jakości w akredytowanym Laboratorium Badań Terenowych
Opiekun Koła Naukowego Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej MOST WANTED

open