Home PATRONATY KALEJDOSKOP
KALEJDOSKOP
0

KALEJDOSKOP

0
0

21 czerwca, w ramach kolejnej odsłony cyklu Archi-box, na skwerze przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła tętniąca życiem pergola, przypominająca swoim kształtem znaną wszystkim dziecięcą zabawkę – kalejdoskop.

Pojawił się tam również pawilon z okrągłą trybuną oraz kawiarnią, który jest miejscem wypoczynku i spotkań dla mieszkańców miasta, gości muzeum i przypadkowych przechodniów. Plenerowe otoczenie muzeum przyciąga również koncertami, warsztatami czy pokazami filmowymi, darmowymi i otwartymi dla szerokiej widowni. To właśnie publiczność ma ważny głos w konstruowaniu programu wydarzeń. Eksperymentowanie z wspieraniem aktywnego uczestnictwa w kulturze zachęciło nas do pójścia o krok dalej niż do tej pory i otwarcia się na oddolne budowanie programu.

Na kilka tygodni przed planowanym otwarciem uruchomiliśmy swoisty open call – nabór propozycji, skierowany do wszystkich użytkowników miasta: osób indywidualnych, instytucji, organizacji pozarządowych. Zgłoszenia dotyczyły jednorazowych wydarzeń, które zrealizowane zostaną w obrębie plenerowej instalacji przez zgłaszającego przy organizacyjnym i finansowym wsparciu muzeum – mówi kurator projektu Archi-box Michał Duda.

Tegoroczną instalację zaprojektowali: Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects oraz Marta Mnich z pracowni VROA.

Wielofunkcyjna, tymczasowa struktura umożliwi organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień pawilon i towarzysząca mu kawiarnia będą atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych wydarzeń staną się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów. Forma pawilonu ma w czytelny sposób sygnalizować jego kulturotwórcze przeznaczenie i przyciągać różnorodnych odbiorców, a tym samym przyczynić się do kształtowania modelu aktywnego uczestnictwa w kulturze. Pragniemy aby KALEJDOSKOP był miejscem, w którym przestrzeń publiczna będzie eksploatowana na różnorodnym polu a towarzyszące mu wydarzenia będą się szybko i dynamicznie zmieniać.

Projekt Archi-box jest realizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu od 2013 r. Oprócz prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, stawia również na dialog pomiędzy architekturą i przestrzenią miejską a jej użytkownikami.

KALEJDOSKOP – Archi-box 8, 21 czerwca – 15 października 2018 roku

PROGRAM WYDARZEŃ

open