Home Architecture Design PROFIL – MARCIN BRATANIEC
PROFIL – MARCIN BRATANIEC
0

PROFIL – MARCIN BRATANIEC

0
0

Marcin Brataniec. Absolwent Politechniki Krakowskiej. Założyciel, szef i główny projektant eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Członek SARP, sędzia konkursowy SARP, sekretarz Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP. Laureat wielu konkursów architektonicznych, w tym 11 pierwszych nagród. Jego realizacje były wielokrotnie nagradzane i publikowane, m.in.: Rewitalizacja Starówki Miasta Gorlice (Contemporary Landscape Architecture in Visegrad Countries 2013, Nominacja Public Space 2014, publikacja Landscape Architecture Europe 2015, nagroda w konkursie Życie w Architekturze 2015 w kategorii przestrzeń publiczna), Plac targowy w Mszanie Dolnej (nominacja Mies van der Rohe Award 2015).

eM4.Pracownia Architektury.Brataniec została założona i jest prowadzona przez Marcina Bratańca (ur. 1971) w roku 2007 w Krakowie. eM4 to zespół ludzi podejmujący różne zadania projektowe. Jego trzon stanowią architekci Marcin Brataniec, Damian Mierzwa, Maciej Gozdecki i Marek Bystroń. Z pracownią związana jest Urszula Forczek-Brataniec, architekt krajobrazu i wykładowca Politechniki Krakowskiej. Projektujemy place, ulice, parki, obiekty użyteczności publicznej, domy, wnętrza i meble. Pracujemy wspólnie z architektami krajobrazu, konstruktorami oraz inżynierami. Łączymy wiedzę praktyczną z poszukiwaniami naukowymi. Architekturę, architekturę krajobrazu i technologie. Pracujemy dla inwestorów publicznych oraz prywatnych. Każdy projekt to nowe zadanie, dla którego szukamy logicznego rozwiązania. Każdy jest dla nas nowym wyzwaniem, doświadczeniem i szansą na stworzenie nowej wartości. Specyfika miejsca, krajobraz, potrzeby użytkowników, możliwości wykonawcze, budżet – to elementy, z których staramy się zbudować przestrzeń dla człowieka oraz dla ludzi. Nasze prace i realizacje były wielokrotnie nagradzane, prezentowane na wystawach oraz publikowane w Polsce i za granicą. Obecnie realizowany jest eksperymentalny pawilon edukacji ekologicznej w Warszawie oraz przygotowywana jest realizacja Parku Miejskiego w Starachowicach. Oba projekty również są efektem wygranych konkursów.

 

REALIZACJE I NAGRODY:

2011 – DOM SEKO W WOŁOWICACH wystawa V4 Family Houses 2012 2012 – PRZEBUDOWA RYNKU W MSZANIE DOLNEJ 2012 – PARK MIEJSKI W MSZANIE DOLNEJ 2012 – BASEN W MIECHOWIE Nagroda Roku SARP Kraków 2007 – nominacja 2013 – REWITALIZACJA STARÓWKI MIASTA GORLICE MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARCHITEKTURY W KRAKOWIE 2015 – wyróżnienie honorowe KONKURS TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną 2015 – nagroda główna ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – najlepsza przestrzeń publiczna 2013–14 – nagroda główna EUROPEAN PRIZE FOR URBAN PUBLIC SPACE 2014 – nominacja CONTEMPORARY LANDSCAPE ARCHITECTURE IN VISEGRAD COUNTRIES 2013 – wystawa 2013 – REWITALIZACJA RYNKU D. WIERZBNIKA Z PRZYLEGŁYMI ULICAMI W STARACHOWICACH ARCHI+ 2014 – najlepsza przestrzeń publiczna ARCHI+ 2014 – Brązowe ARCHI+ w głosowaniu internautów 2013 – KRYTA PŁYWALNIA W NOWYM TARGU 2013 – PLAC TARGOWY W MSZANIE DOLNEJ EUROPEAN UNION PRIZE FOR CONTEMPORARY ARCHITECTURE – MIES VAN DER ROHE AWARD 2015 – nominacja NAGRODA IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA 2014 – wyróżnienie MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARCHITEKTURY W KRAKOWIE 2015 – nagroda specjalna MPOIA KONKURS TUP/AMS – nagroda 25-lecia transformacji KONKURS TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną 2015 – nagroda główna ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2015 – finalista 2013 – DOM KALINÓWKA NA POLESIU wystawa V4 Family Houses 2014 2014 – CENTRUM NAUKI W PODZAMCZU CHĘCIŃSKIM CONTEMPORARY LANDSCAPE ARCHITECTURE IN VISEGRAD COUNTRIES 2015 – wystawa ARCHI+ 2014 – najlepszy budynek użyteczności publicznej ARCHI+ 2014 – Złote ARCHI+ w głosowaniu internautów ZŁOTY ŻURAW SPECJALISTÓW 2014 – za wartości architektoniczne POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE 2015 – nominacja EUROBUILD AWARDS IN ARCHITECTURE 2016 – obiekt proekologiczny – 2. nagroda 2016 – HALA SPORTOWA ZSOMS W KRAKOWIE NAGRODA ROKU SARP 2018 – nominacja i wyróżnienie NAGRODA IM. STANISŁAWA WITKIEWICZA 2018 – wyróżnienie BUDOWA ROKU PZITB – nagroda III stopnia BUDOWNICZY POLSKIEGO SPORTU 2018 – Dominanta Małopolska

 

1. Motto projektowe i życiowe Nie mam motta życiowego. Na grobie wystarczy imię i nazwisko. Projekty miewają motto. Szukamy ich idei przewodniej i narzędzi jej realizacji. Motto jest czasem jednym z nich.

2. Autorytet/guru architektoniczny Jest ich wielu, a lista jest zmienna i otwarta. Wybór na dziś w kolejności chronologicznej: Francesco Borromini – płynna przenikająca przestrzeń, Andrea Palladio – spokój i umiar, Reima Pietilä – osobność wizji, Gunnar Asplund – absolut biblioteki w Sztokholmie, Sigurd Leverentz – nastrój kościołów, Louis Kahn – geometria, która jest jak brama do innej rzeczywistości, Mendes da Rocha – gest przestrzeni, Dariusz Kozłowski – dowód na to, że architektura jest sztuką, Ryszard Szpila – rzemieślnicze podejście do zawodu i dystans do samego siebie, Rem Koolhaas – alchemiczna umiejętność przygotowania magicznego napoju, Christian Kerez – umiejętność postawienia idei na krawędzi rzeczywistości i doprowadzenie do jej realizacji.

3. Dom marzeń Rodzinna karawana w drodze na koniec świata.

4. Najbardziej udany projekt Mając w pamięci pracę nad nimi, wszystkie uważam za udane. Wskażę te, które z różnych względów są szczególnie istotne, zachowując skalę niewielkiej pracowni: S – Kalinówka na Polesiu, M – niezrealizowana Mediateka w Płocku, L – Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim, XL – przebudowa Rynku w Gorlicach.

5. Projekt – zjadacz czasu Kiedy projekt zjada czas, czas znika i jestem w przestrzeni poza czasem. Bardzo to lubię.

6. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji Inspiracją może być cokolwiek. To jak z opowiadaniem bajek. Dzisiejszej nocy wystarczy wziąć do ręki kawałek drewna, pokazać coś gestem i pozwolić płynąć opowieści. Dobry architekt potrafi dorobić bajkę do wszystkiego. To część zawodu.

7. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam Nie mam ulubionych rozwiązań. Mam ulubione pytania: dlaczego? jak? czy na pewno? Z nich wynikają rozwiązania, które są różne i nie odczuwam potrzeby ich wartościowania.

8. Zaleta i wada architekta, które najbardziej rzucają się w oczy Jeśli wskazać coś, co jednocześnie jest zaletą i wadą… to przepełnienie dobrymi chęciami. To powoduje, że architekt może zrobić wiele dobrego, bywa jednak, że tymi chęciami brukuje świat inny, niż mu się wydawało.

9. Moja pierwsza nagroda Pierwsza w ogóle – zapewne cukierek, nie pamiętam za co, pewnie byłem grzeczny. Pierwsza w szczególe – za zwycięstwo w wojewódzkim konkursie fizycznym. Pierwsza architektoniczna – za projekt kapliczki w konkursie studenckim.

10. Najgorszy budynek/ budowla (w moim mieście, w Polsce, w Europie, na świecie) Dzisiaj to wiadukt nad ulicą Wielicką w Krakowie, bo to świeża rana. Przerażające, że zaczynam się do niego przyzwyczajać.

 

 

 

open