Home Architecture Design POWRÓT DOMINANTY – HOTEL WARSZAWA
POWRÓT DOMINANTY – HOTEL WARSZAWA
0

POWRÓT DOMINANTY – HOTEL WARSZAWA

0
0

Prudential to budynek w stylu art deco, który w latach 30. był symbolem nowoczesnej Warszawy. Został oddany do użytku jako siedziba Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential. Według pierwotnych planów miał mieć11 pięter, jednak biorąc pod uwagę kontekst zabudowy przy ówczesnym placu, była to wysokość niewystarczająca do uzyskania wrażenia dominanty. Architektem wieżowca był Marcin Weinfeld, a innowacyjna stalowo-żelbetowa konstrukcja budynku została zaprojektowana przez wybitnego polskiego inżyniera profesora Stefana Bryłę. Oprócz pionierskich konstrukcji, które opracował, był on prekursorem spawalnictwa w budownictwie i dziekanem tajnego wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Imponujące 16 pięter ówczesnego wysokościowca górowało nad Warszawą i dawało drugie miejsce pod względem wysokości w Europie. Prace nad rewitalizacją współczesnego Hotelu Warszawa rozpoczęły się w 2010 roku i trwały do listopada 2018 roku. Inwestor to spółka Holding Liwa. Projekt budowlany został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną i zakładał odtworzenie przedwojennego wyglądu budynku przy zachowaniu oryginalnej konstrukcji stalowej.

Bryła Stefana Bryły

Konstrukcja jest najistotniejszym elementem tego obiektu. To z niej wynika jego charakterystyczna bryła, która wpisała się we współczesną panoramę miasta i świadomość jego mieszkańców. Pomimo wielu zniszczeń, jakie dotknęły ten obiekt podczas wojny, udało się zachować jego szkielet. Podczas prac nad przywróceniem budynku do użytku szczególną uwagę zwrócono na wyeksponowanie jego konstrukcji. Na niższym poziome posiada ona liczne zastrzały i wzmocnienia żelbetowe, które zostały odpowiednio podkreślone w projekcie wnętrz. Posadowione na kilku poziomach stopy fundamentowe wymagały podbicia, które zrealizowano metodą jet grouting. W większości pokoi hotelowych udało się odsłonić fragmenty stropów isteg. Poddano je konserwacji oraz wzmocniono strukturę betonu i dekoracji malarskiej w wykonaniu artysty Dariusza Maryszewskiego. Odkrycie historycznej konstrukcji podczas odgruzowywania piwnic stało się wyzwaniem projektowym, wykonawczym oraz spowodowało zmiany funkcjonalne w obiekcie.

Hotel Warszawa

Hotel Warszawa został odtworzony po jego historycznym obrysie, ale we współczesnej formie. Atrium, które jest sercem tego obiektu, przykryto szklanym dachem, a na dziedzińcu powstała panoramiczna winda łącząca przestrzenie ogólnodostępne. Na parterze znajduje się strefa wejściowa z recepcją oraz przeszklone patio bezpośrednio prowadzące do sal konferencyjnych. Bryła budynku składa się z 6-kondygnacyjnej bazy oraz 16-kondygnacyjnej wieży. Część hotelowa z salami konferencyjnymi zlokalizowana jest na nadziemnych kondygnacjach. Hotel posiada 3 sale konferencyjne z możliwością łączenia ich w jedną przestrzeń dzięki zastosowaniu ścian przesuwnych, 142 pokoje i apartamenty. Wszystkie wykonane są w najwyższym standardzie. Wielkość pokoi waha się w przedziale 30–70 m2. Ostatnią kondygnację zajmuje apartament prezydencki z antresolą i prywatnym tarasem na dachu. Z tarasu roztacza się wspaniały widok na całą panoramę Warszawy z linią wieżowców na pierwszym planie. Wzdłuż ulicy świętokrzyskiej powstały dwa lokale handlowe.

Warszawska i Szóstka

Podbicie budynku pozwoliło na zlokalizowanie dodatkowej przestrzeni relaksu oraz restauracji. Na najniższym poziomie znajduje się bar, sala cygar oraz restauracja Warszawska. We wnętrzu odsłonięto dotychczasowe stopy fundamentowe, które zdefiniowały charakter nowej przestrzeni. Druga restauracja, Szóstka, mieści się na szóstej kondygnacji. Wnętrze prezentuje stalową konstrukcję odwołującą się do historycznych kształtów, a taras zewnętrzny z roletami rozpiętymi na konstrukcji stalowej pozwala na konsumpcję pod gołym niebem.

Naturalny charakter wnętrz

Charakter wnętrz pokojowych budują ciepłe naturalne materiały wykończeniowe i surowość struktury. Podłogi wykonane są z litego orzecha amerykańskiego, a meble zaprojektowano według autorskiego projektu stolarzy od lat współpracujących z grupą hoteli Likus. Przewodnim materiałem jest orzech naturalny lity i w formie fornirów jako czeczot. Natomiast materiałem dekoracyjnym użytym do wykonania detali meblowych i dekoracji ściennych jest miedź. Dołożono wszelkich starań, aby uzyskać różnorodność wystroju poszczególnych pokoi. Dobrane zostały tkaniny z naturalnych włókien, tkane na zamówienie narzuty oraz stemplowana pościel z logo hotelu. Stoliki kawowe wykonano według autorskiego projektu z użyciem kamieni naturalnych, szkła i miedzi. Projekt łazienek stanowi oddzielny rozdział w projekcie hotelu. Wnętrza zostały w całości pokryte kamieniem, który ma stanowić kontrast do ciepłego charakteru pokoi hotelowych wykończonych drewnem. Zastosowano ponad 20 rodzajów kamieni pochodzących między innymi z Brazylii, Afryki, Bliskiego Wschodu, Europy, a także polskie piaskowce i marmury. Projekt każdej łazienki powstawał indywidualnie, kamienne brodziki i umywalki wykonywali krakowscy kamieniarze, a okładziny ścienne wykonano z płyt sięgających 3 m wysokości bez podziałów. Kamień sprowadzano w blokach kamiennych z zachowaniem największej pieczołowitości.

 

METRYCZKA: Hotel Warszawa

Adres: Plac Powstańców Warszawy 9, Warszawa

Projekt architektoniczny (pozwolenie na budowę): Bulanda Mucha architekci

Projekt wykonawczy, projekt wnętrz: Grażyna Grzybek, Michał Grzybek

Współpraca: Marcin Stępniewski-Janowski, Przemysław Kramarz, Juan Zardini, Joanna Wichłacz,

Konstrukcja: GSBK biuro konstrukcyjne

Instalacje sanitarne: Energowent Sp. j.

Instalacje elektryczne: MB Tronic Sp. z o.o.

Instalacje niskoprądowe, teleinformatyczne: Elaco Serwis s.c.

Automatyka: Elpromont Sp. j.

Generalny wykonawca: Holding Liwa Sp. z o.o.

Inwestor: Hotel Warszawa Sp. z o.o.

Powierzchnia użytkowa: 13633 m2.

Powierzchnia działki: 2177 m2.

Liczba pokoi: 142.

Garaż podziemny: 16 stanowisk.

Powierzchnia zabudowy: 1886 m2.

Powierzchnia całkowita: 17600 m2.

Kubatura: 62000 m2.

Projekt budowlany: 2007 r.

Zakończenie realizacji: 2018 r.

 

open