1. Home
  2. News
  3. WICONA PRZESUWA GRANICE ARCHITEKTURY NA BAU 2019
WICONA PRZESUWA GRANICE ARCHITEKTURY NA BAU 2019
0

WICONA PRZESUWA GRANICE ARCHITEKTURY NA BAU 2019

0

 

Kolejna edycja targów BAU 2019 w Monachium zakończyła się rekordową liczbą wystawców oraz odwiedzających z całego świata. Sukcesem może pochwalić się również marka WICONA, która na targach zaprezentowała swoją wizję urbanistycznej rewolucji, opartej na digitalizacji, projektowaniu oraz innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Marka konsekwentnie przesuwa granice architektury, co znalazło odzwierciedlenie w niezwykłej formie stoiska targowego – „Odwróconego Manhattanu”.

Targi BAU w Monachium od lat są miejscem gdzie rodzą się trendy i wyznaczane zostają kierunki rozwoju budownictwa i architektury. To nie tylko wydarzenie, podczas którego nawiązuje się relacje biznesowe, poznaje nowości, wymienia wiedzą i doświadczenia, ale także miejsce innowacji, inspiracji i odważnych pomysłów. Również WICONA postanowiła w tym roku mocno inspirować, tworząc nie tylko niezwykle kreatywne stoisko lecz także prezentując innowacyjne nowości produktowe. Program targów przebiegł pod znakiem seminariów, prezentacji oraz imprez tematycznych. Ze specjalnej ścieżki wykładów mogli skorzystać studenci. Stworzono również strefę dla dzieci.

„Odwrócony Manhattan” – synonim miasta przyszłości

Zaskakująca koncepcja stoiska targowego WICONA jest odzwierciedleniem postępującej ewolucji architektury, która oprócz wymagań użytkownika, musi być jednocześnie integralną częścią ekosystemu. Stoisko  o powierzchni 650 m², inspirowane jest Manhattanem jako symbolem miasta przyszłości, które wyznacza światowe trendy w architekturze. Monumentalna makieta metropolii, zawieszona została nad blisko 60cioma ekspozytorami, gdzie zaprezentowano m.in rozwiązania takie jak fasady wentylowane Modular AIR, drzwi WICLINE 115 oraz odstawno-przesuwne drzwi WICLINE 150 PS do apartamentów. Wśród eksponowanych produktów znalazły się pierwsze na rynku okna z klamką ukrytą w skrzydle. Nagrodzone w 2018 r przez iF DESIGN AWARD oraz  Red Dot Design Award okna, zostały pokazane w wersji montażu klamki w szybie. Całość ekspozycji dopełniało umieszczone w centrum – aluminiowe serce wykonane ze zdemontowanych konstrukcji aluminiowych, nawiązujące do unikalnego projektu marki WICONA „Wieczne Aluminium”.

Przełom w branży

Przełomowym rozwiązaniem zaprezentowanym w Monachium są fasada WICTEC EL Evo, w której zastosowano nowy system uszczelniający. Na takie rozwiązanie czekała cała branża. Nowe, unikalne  rozwiązanie umożliwia łatwy i szybki montaż elementów na budowie, zapewniając równocześnie wyjątkowe parametry eksploatacji gotowej fasady, w tym przejmując duże przesunięcia konstrukcji.

Same fasady WICTEC EL Evo są doskonałą alternatywą dla fasad słupowo-ryglowych. Szczególną cechą tego typu elewacji jest jej modułowość. Jest ona prefabrykowana w formie gotowych elementów, wykończonych i przygotowanych do montażu w bezpiecznych warunkach fabrycznych. Umożliwia to bardzo szybki montaż i wysokiej jakości kontrolę, zgodną z normami produkcyjnymi. Montaż na miejscu jest ograniczony do połączenia elementów.
Przeznaczone szczególnie dla budynków wysokościowych, w miejscach z ograniczoną wielkością placu budowy, lub przy konstrukcjach o dużych odkształceniach. Dzięki smukłym profilom uzyskuje się większą powierzchnie przeszklenia, co w budynkach korzystających z energii słonecznej jest ważną zaletą. Kaskadowy drenaż zapewnia odporność na warunki atmosferyczną.

Wieczne aluminium – estetyka, jakość, ekologia

Podsumowując tegoroczne targi BAU, widzimy wyraźnie, że definicja architektury jako trwałej, użytecznej i pięknej przechodzi ewolucję, ponieważ budynki muszą spełniać nie tylko wymagania użytkownika pod kątem funkcjonalności ale poszanowania środowiska zarówno przy produkcji materiałów, jak również  ich wykorzystaniu. WICONA realizuje filozofię odpowiedzialności za środowisko,  zgodnie w wymaganiami certyfikacji Cradle to Cradle, łącząc estetykę, jakość techniczną i najwyższe standardy ekologiczne. Jednym z kryteriów oceny C2C jest reutylizacja materiałów. Według tego kryterium oceniany jest odpowiedzialny recykling oraz produkty, które produkowane są w taki sposób, aby mogły być poddane recyklingowi.  Proces ten realizowany jest przez markę w projekcie „Wieczne Aluminium”. W specjalnym zakładzie recyklingu  odbywa się rozdrabnianie, oczyszczanie i przetwarzanie złomowanych fasad i okien, które prawie w 100% nadają się do ponownego wykorzystania. Jakość aluminium przetworzonego nie różni się od materiału wyjściowego, a surowiec odzyskiwany jest wykorzystywany do produkcji nowych profili WICONA. Recykling pochłania tylko 5% energii potrzebnej do produkcji nowego surowca, a ponad to znacząco ograniczana jest eksploatacja złóż boksytu.

Wzrost populacji, wydłużenie się okresu życia, rosnące oczekiwania odnośnie jego jakości oraz podnoszenia standardów mieszkań, miejsc pracy i przestrzeni miejskiej, wymaga zwiększenia atrakcyjności aglomeracji miejskich. Przed projektantami i inżynierami poprzeczka stoi wysoko.

Targi BAU 2019 po raz kolejny udowodniły, że  materiały budowlane oraz technologie, które mają do dyspozycji, dają coraz więcej możliwości. Zmiany w inżynierii materiałowej zachodzą bardzo szybko, a wspólnym mianownikiem tych zmian jest zrównoważone budownictwo.

Marka WICONA, będąca częścią globalnej firmy aluminiowej Hydro, od 70 lat dostarcza know-how, inteligentne, zaawansowane technologicznie aluminiowe systemy budowlane i wszechstronną obsługę  architektów i specjalistów branży metalowej. Systemy WICONA znalazły swoje zastosowanie w tysiącach obiektów, reprezentujących przykłady zrównoważonego budownictwa na całym świecie, tworząc nowe obszary miast przyszłości.