Home News OGRODZENIE KROPKA NAD „I” POSESJI
OGRODZENIE KROPKA NAD „I” POSESJI
0

OGRODZENIE KROPKA NAD „I” POSESJI

0
0

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które możemy zastosować do ogrodzenia naszej posesji. Bardzo ważne jest to, żeby dobrać rozwiązanie proste, szybkie w budowie, estetyczne oraz nowoczesne i uniwersalne.

Wszystkie te kryteria spełniają ogrodzenia wykonane z bloczków betonowych. Przy ich projektowaniu musimy uwzględnić charakter otoczenia naszego domu i nasze preferencje. Jeśli budynek znajduje się blisko ruchliwej ulicy, warto zainwestować w ogrodzenie pełne. W przypadku, gdy droga przebiegająca koło naszej posesji jest mało ruchliwa, możemy w nie wkomponować fragmenty metalowe lub drewniane. Pamiętajmy jednak o tym, że ogrodzenie musi przede wszystkim komponować się z pozostałymi elementami nieruchomości, czyli ogrodem, podjazdem oraz bryłą i stylem architektonicznym domu.

Nowoczesne szarości czy barwy słońca?

Ciekawą nowością w ofercie Polbruk jest ogrodzenie Neo. To wielkoformatowe pustaki o wymiarze 20×60 cm o wysokości 10 cm, w kolorze grafitowym lub stalowym o gładkiej fakturze, które na szczycie zwieńcza się płaskim daszkiem.  Można stworzyć z nich ciągłe ogrodzenie o wyglądzie nowoczesnego, litego muru. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby wpuścić do naszego ogrodu trochę więcej światła, warto zamontować przęsła ogrodzeniowe z metalu lub drewna. Fantastyczny efekt dekoracyjny można uzyskać łącząc pełny mur wykonany z Neo z roślinami, na przykład z tujami lub pnącym bluszczem, winogronem lub jaśminowcem wonnym. Jeżeli chcemy, by nasze ogrodzenie przypominało tradycyjne kamienne mury, warto zwrócić uwagę na system Polbruk Antara II. Składa się on z łupanych pustaków o grubości 20 cm i wymiarach 20×40 cm, a złożoną z nich konstrukcję można u góry uzupełnić daszkiem płaskim lub dwuspadowym. Antara II występuje w pięciu wersjach kolorystycznych: paloma, żółty, latte oraz nerino i grafit. Trzy pierwsze sprawdzą się znakomicie w aranżacjach nawiązujących do stylu śródziemnomorskiego oraz wszędzie tam, gdzie chcemy zastosować elementy o wyglądzie naturalnego piaskowca. Szare odcienie nerino i grafit zdadzą natomiast egzamin w projektach nowoczesnych ogrodzeń, ale także jako ozdoba ogrodu czy budynku wykonanego w stylu skandynawskim lub japońskim. Bardzo ważnym atutem ogrodzeń wykonanych z bloczków betonowych oprócz walorów estetycznych jest prostota i szybkość ich budowy.

Budujemy ogrodzenie z bloczków betonowych

Budowę ogrodzenia z bloczków betonowych rozpoczynamy od wykonania fundamentu, o szerokości minimum 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego.  Następnie po 24 godzinach należy wykonać szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość to minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament oraz umożliwią przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków. Następnie elementy poziome należy zalać betonem klasy C20/25. Po tej czynności wykonuje się już tylko izolację poziomą, która zapobiegnie podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu. Kolejnym etapem jest montaż ogrodzenia, którego elementy łączymy na mokro z użyciem zaprawy. Oczywiście musimy pamiętać także o tym, że jeśli chcemy zamontować przęsła, bramy lub furtki, to konieczne jest wykonanie odpowiednich mocowań i zachowanie właściwych rozstawów pomiędzy słupkami. Ogrodzenie można zwieńczyć daszkiem, który chroni jego konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi.

open