Home News ALSTAL WZNIESIE GIGANTYCZNY KOMPLEKS BASENOWY
ALSTAL WZNIESIE GIGANTYCZNY KOMPLEKS BASENOWY
0

ALSTAL WZNIESIE GIGANTYCZNY KOMPLEKS BASENOWY

0
0

Długo oczekiwana inwestycja w końcu stanie się faktem. Szczecin podpisał umowę z firmą ALSTAL Grupa Budowlana na wniesienie Fabryki Wody. Inwestycja to ogromny kompleks basenowo-edukacyjny, który powstanie w ścisłym centrum miasta. Umowa opiewa na niemal 350 milionów złotych.


Dokument podpisali prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Jarosław Szczupak – prezes zarządu ALSTAL Grupa Budowlana i Konrad Stępień, prezes spółki Fabryka Wody. Inwestycja, która powstanie u zbiegu ulic Szczanieckiej i 1 Maja w Szczecinie, ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

Miejsce nie jest przypadkowe. Kompleks zostanie wzniesiony na miejscu historycznego kąpieliska Gontynka i będzie bezpośrednio do niego nawiązywać. Przez środek kompleksu ma przepływać rzeka, tworząca wodną kaskadę. Będzie to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu naturalnych spadków terenu.

Przedstawiciele ALSTALU podkreślają, że mają w tego typu realizacjach bardzo duże doświadczenie i są niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o inwestycje basenowe.

– Działamy na rynku od ponad 40 lat. Mamy na swoim koncie m.in. budowę Term Maltańskich w Poznaniu. To największy w Polsce wodny kompleks rekreacyjno-sportowy wybudowany w systemie design & build. Łączna powierzchnia użytkowa wszystkich zrealizowanych przez nas obiektów basenowych przekracza już 74 000 metrów kwadratowych, przy wykonanej powierzchni zwierciadła lustra wody wynoszącej prawie 1,53 hektara – mówi Dawid Osmólski, dyrektor ds. sprzedaży.

ALSTAL jest jedną z największych firm budowlanych z polskim kapitałem. W swoim portfolio spółka posiada szereg prestiżowych realizacji. Należą do nich np. Opera Leśna w Sopocie czy Toruńska Motoarena, nowoczesny stadion żużlowy. Aktualna wartość portfela zamówień w samym segmencie budownictwa kubaturowego przekracza 1,35 miliarda złotych.

Władze Szczecina liczą, że, m.in. dzięki doświadczeniu wykonawcy, Fabryka Wody powtórzy sukces poznańskich term. Te rocznie odwiedza już ponad milion osób.

Pomóc ma w tym rozbudowana infrastruktura wodna, która powstanie w Szczecinie. Od basenów sportowych, przez brodziki i wodne place zabaw, po baseny typu „infinity pool”, przypominające wodospady. W sumie na trzech kondygnacjach powstanie aż 17 wewnętrznych basenów o łącznej powierzchni lustra wody przekraczającej 2000 metrów kwadratowych.

Największy będzie basen rekreacyjny z huśtawką wodną, boiskiem do siatkówki, siatkami wspinaczkowymi, kotarą wodną, leżankami z hydromasażem, i podwodnymi gejzerami. W planie jest też m.in. basen sportowy z podnoszonym dnem, basen rekreacyjny VIP z ekranem, jaskinia przygód i jaskinia multimedialna oraz rwąca rzeka. Kolejne cztery niecki basenowe zlokalizowane będą na zewnątrz.

W największej z nich zaplanowano basen rekreacyjny, w nieco mniejszej wodny plac zabaw, a najmniejsze będą brodzik dziecięcy i basen wypływowy. Wnętrze hali zostanie wyposażone w świetliki z folii ETFE, która przepuszcza promieniowanie UV (umożliwiając opalanie się) oraz redukuje hałas i obniża koszty eksploatacji.

Amatorów spa może z kolei przyciągnąć jedno z największych w Polsce saunariów. Samych saun będzie aż 16: pustynna, zamkowa, kominkowa, rajska wyspa, słowiańska, marynistyczna, wulkaniczna, kinowa, hammam, a nawet klockowa, przeznaczona dla dzieci. W saunarium mają się też znaleźć tężnie solankowe, baseny schładzające, groty śnieżne i lodowe oraz piwne łaźnie.

Nie da się ukryć, że miasto, budując aquapark, celuje przede wszystkim w rodziny z dziećmi. To m.in. dlatego w Fabryce Wody zaprojektowano aż 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Najdłuższa będzie zjeżdżalnia pontonowa (77 metrów). Kolejne to zjeżdżalnia wyścigowa składająca się z dwóch symetrycznych rur o długości 59 metrów, zjeżdżalnia Skocznia Małysza (29 metrów) i zjeżdżalnia rodzinna, mierząca 14 metrów.

Fabryka Wody – Nowa Gontynka, bo tak dokładnie nazywa się inwestycja, będzie jednak unikalna w skali kraju z co najmniej kilku powodów. Obok basenów, amfiteatru i tarasu, który zimą ma zamieniać się w lodowisko, w drugim skrzydle obiektu powstanie też centrum edukacyjne.

Jego tematem przewodnim będzie woda. W centrum ma się znaleźć miejsce na wystawy, laboratoria i prowadzenie eksperymentów. Początkiem zwiedzania będzie wjazd windą animacyjną, podczas którego odwiedzający obiekt zostaną wprowadzeni w klimat edukacyjnej wycieczki. Po drodze zaplanowano interaktywne instalacje w sześciu blokach tematycznych, opowiadające o różnych dziedzinach nauki związanych z wodą.

Audytorium będzie umieszczone w wielkim modelu cząsteczki wody zawieszonej na konstrukcji dachu. Wokół zaplanowano cztery laboratoria i przestrzenie ekspozycyjne. Odwiedzający będą też mogli wziąć udział w naukowej grze interaktywnej. Uczestnicy poszukując ukrytych w obiekcie zadań, będą rozwiązywali cyfrowe zagadki. Sukces warszawskiego Centrum Nauki Kopernik pokazał, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu obiekty.

Na amatorów sportowych wrażeń w Fabryce Wody będzie z kolei czekała strefa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią czy kortami do squasha. Wykonawca przekonuje, że tak szeroka oferta wniesie usługi rozrywkowe w regionie na zupełnie inny poziom. I chyba właśnie na to liczy miasto, które do Fabryki Wody zamierza ściągać turystów z najbardziej odległych zakątków kraju i oczywiście zza (bardzo bliskiej Szczecinowi) granicy.

ALSTAL na zbudowanie aquaparku ma dokładnie 30 miesięcy. Jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 17 tysięcy metrów kwadratowych przy jednoczesnym realizowaniu prac towarzyszących związanych z zagospodarowaniem terenu o powierzchni 5 ha .

open