PREFABRYKACJA BETONOWA – CZĘŚĆ 12.
W artykule zwrócono uwagę na niektóre aspekty dotyczące obliczeń statycznych związanych ze specyfiką pracy układów mieszanych prefabrykowano-monolitycznych.
dr inż. Grzegorz Adamczewski, Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Piotr Woyciechowski, prof. PW, Politechnika Warszawska
mgr inż. Radosław Oleszek, Politechnika Warszawska
W projektowaniu obiektów mostowych z belek prefabrykowanych można stosować dwie grupy metod obliczeń statycznych przęseł [1, 2, 3÷10]:
• metody klasyczne – rozdział poprzeczny obciążenia, w których obciążenia z układu powierzchniowego (pomostu) sprowadzane są do zastępczych (ekwiwalentnych) obciążeń pojedynczej belki (pasma) wydzielonej myślowo z przęsła, co oznacza, że całe przęsło zostaje „sprowadzone” do pojedynczego pręta (belki);
• metody komputerowe wykorzystujące MES, używające zaawansowanych modeli numerycznych, jak ruszty, ramownice przestrzenne, układy mieszane belkowo-powłokowe, struktury powłokowe.
W zasadzie każdy schemat statyczny konstrukcji mostowej (belka wolnopodparta lub ciągła, rama) o dowolnym przekroju poprzecznym (płytowy, belkowy) można analizować na podstawie przedstawionych powyżej grup metod.
Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store, Google Play lub wejść na naszą stronę https://e.buildercorp.pl/ i zarejestrować się.