Home Materiały i Technologie LPWAN – INTELIGENTNE SIECI NISKOENERGETYCZNE
LPWAN – INTELIGENTNE SIECI NISKOENERGETYCZNE
0

LPWAN – INTELIGENTNE SIECI NISKOENERGETYCZNE

0
0

Rozwiązania inteligentne pojawiają się we wszystkich dziedzinach działalności człowieka. Naturalnym etapem rozwoju tego trendu są inteligentne miasta, w których obiekty użyteczności publicznej (szpitale, szkoły itp.), urzędy oraz biura, instytucje gospodarcze i finansowe, a w końcu budynki oraz domy tworzą skomplikowany organizm elementów wzajemnie na siebie oddziałujących.

Pojęcie inteligentnego miasta (ang. Smart City) ma swoją „historię” rozwoju, w której wyróżnia się 3 generacje [3]. Smart City 1.0 charakteryzuje się dużym naciskiem dostawców nowych technologii, które w założeniu mają zmienić sposób życia w mieście. W tej koncepcji brak wyraźnego powiązania „życia miasta” z jego mieszkańcami.

W Smart City 2.0 innowacje wprowadzone są przez miasta, w przeciwieństwie do dostawców technologii. W tej generacji to miasto, kierowane przez myślących przyszłościowo burmistrzów i administratorów, przejmuje inicjatywę, pomagając określić, jaka jest jego przyszłość oraz jakie znaczenie dla jego rozwoju ma wdrażanie inteligentnych technologii i innych innowacji. Jest to świadomy, a zarazem selektywny proces. Miasta tej generacji wyróżniają się takimi projektami, jak: publiczne sieci Wi-Fi, systemy inteligentnego sterowania ruchem ulicznym, wykorzystanie analizy danych, promocja transportu elektrycznego, włączanie tkanki miasta do internetu rzeczy (inteligentne sensory, liczniki, sterowniki), które służą lepszemu zarządzaniu miastem. Wadą, na którą wskazują krytycy Smart City 2.0, jest nadmierny technokratyzm miast, gdyż obywatele schodzą w nim na dalszy plan [2].

Smart City 3.0 jest najnowszym modelem rozwoju inteligentnego miasta, w którym to nie dostawcy technologii czy biurokraci, ale mieszkańcy mają decydujący wpływ na to, jakie technologie i w jaki sposób powinny zostać wdrożone w mieście.

Wydaje się, że poziom Smart City 2.0 jest aktualnie kluczowy dla dalszego rozwoju tej technologii. Zapewnia bowiem techniczną stronę realizacji całej koncepcji, kładąc równocześnie nacisk na główne problemy związane z komunikacją. Rozwiązaniem tych problemów jest różnorodna sieć komunikacyjna, która musi być przede wszystkim niezawodna i niskoenergetyczna.

Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store, Google Play lub wejść na naszą stronę https://e.buildercorp.pl/ i zarejestrować się.


open