Home Architecture Design Immersyjna przestrzeń inspirowana naturą
Immersyjna przestrzeń inspirowana naturą
0

Immersyjna przestrzeń inspirowana naturą

0
0

Już dzisiaj, 1 października 2021 Pawilon Polski na EXPO w Dubaju odwiedzą pierwsi goście z całego świata. Czym pawilon zaskoczy odwiedzających? Uwagę turystów przyciąga kinetyczna rzeźba okalająca budynek, wizualizująca wędrujące ptaki, będąca metaforą mobilności. Cała architektura obiektu wykonuje gest zaproszenia: do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia, wspólnej biesiady, kontemplacji, podróży przez różnorodne krajobrazy. Niebanalny pawilon krok po kroku będzie odkrywał przed gośćmi tajemnice polskiej kultury, natury i technologii. Autorem budynku Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju i wystawy są WXCA oraz Bellprat Partner ze Szwajcarii.

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju daje możliwość poprowadzenia pięknej, wielowątkowej opowieści o polskiej innowacyjności inspirowanej przyrodą i znaczeniu Polski w świecie. Jego koncepcja idealnie wpisuje się i w wiodące motto wystawy – „łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, i hasła sektora, w którym znajduje się Pawilon Polski – „mobilność”,
i samego pawilonu – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

Symbole, które łączą

Równoległe projektowanie zarówno architektury, jak i wystawy przez warszawską pracownię WXCA i szwajcarskie studio Bellprat Partner, pozwoliło stworzyć spójną, immersyjną całość, wyjątkową przestrzeń, która się przenika i zaprasza odwiedzających do udziału w sekwencji zdarzeń, składających się na wielowymiarowe doświadczenie bliskiego naturze, świadomego, zrównoważonego życia w Polsce. Sam pawilon staje się ważnym elementem ekspozycji, utożsamiając polską gościnność szacunek dla środowiska, zbiorową mądrość. Współpraca WXCA i Bellprat Partner w zakresie opracowania koncepcji pawilonu i ścieżki zwiedzania zaowocowała znalezieniem takich wyróżników naszego kraju, które zapadną w pamięć
i serca zwiedzających. – Nasza koncepcja polskiego pawilonu świadomie wpisuje się w wiodące hasło przyszłej wystawy. Odwołując się do symboliki wędrujących ptaków, chcemy pokazać dynamikę rozwoju współczesnego świata, wymiany kulturowej, handlowej, migracji społecznych – mówi Marta Sękulska-Wrońska współautorka projektu, partner w WXCA.

Odwiedzający polską wizytówkę na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju doświadczą podróży nie tylko wśród bogactw przyrody, ale także wielu przykładów zrównoważonego rozwoju i technologii sprzyjających środowisku. Ścieżkę zwiedzania przemierza się płynnie, intuicyjnie, krok po kroku poznając kolejne ciekawostki o Polsce. Swobodna wędrówka po kolejnych przestrzeniach pawilonu doprowadzi gości do punktu, w którym będą mogli połączyć wszystkie odkryte elementy opowieści o naszym kraju i zrozumieć, jak niezbędne jest rozsądne czerpanie z natury do mądrego kreowania współczesnego świata i jak ważną rolę w tym odgrywają Polacy. – My nie projektowaliśmy budynku. My tworzyliśmy bardzo wielowarstwowe zjawisko i doświadczenie – uważa Michał Czerwiński, współautor projektu z WXCA.

Wielowymiarowe doświadczenie

Pierwszoplanowa kinetyczna rzeźba okalająca budynek, ruch, gra światła, podmuchy powietrza i towarzyszący im szelest, stwarzają okazję do kontemplacji zjawisk przyrody, refleksji nad współistnieniem człowieka z naturą i przywodzą na myśl stado ptaków, żagle, łopoczące na wietrze liście, które symbolizują mobilność, integrację i zbiorową inteligencję. Sama budowa pawilonu świadczy o rozsądnym i optymalnym wykorzystaniu bardzo różnych zasobów. Dynamiczna bryła, składająca się z rozrastających się ku górze modułowych konstrukcji, tworzy otwartą przestrzeń i zachęca do zatrzymania się w cieniu rozległego zadaszenia. Dominującym materiałem wykończeniowym budynku jest drewno. – Proponując taką formę pawilonu oraz użyte w nim materiały, chcemy zachęcić do refleksji nad przetwarzaniem natury, relacją pomiędzy środowiskiem naturalnym i zbudowanym oraz rolą człowieka w ich kształtowaniu – dodaje Michał Czerwiński.

Pawilon Polski na EXPO w Dubaju przez najbliższe sześć miesięcy będzie wizytówką Polski, areną, na której świat będzie mógł poznać znaczenie Polski w świecie.

Projektowanie Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju jest dla architektów tym, czym dla sportowców występ na Olimpiadzie uwieńczony podium i Mazurkiem Dąbrowskiego – podsumowuje Marta Sękulska-Wrońska.

Autorami budynku Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju i wystawy są polska pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner ze Szwajcarii.

Twórcy budynku i wystawy:

Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek

Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk

Projekt konstrukcji i instalacji:

WSP POLAND, WSP MIDDLE EAST: Krzysztof Bielazik, Łukasz Koc, Marcin Zimmer, Kamila Kajczyńska, Piotr Wrzosek, Katarzyna Bednarczyk-Kozłowska, Antoni Balcerzak, Andre Peterson, Alexander Castellanos

open