Home News Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020
Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020
0

Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020

0
0

SunRoof, międzynarodowy startup tworzący dachy solarne i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią oraz BIMobject, właściciel największej platformy z parametrycznymi obiektami BIM organizują prestiżowy, międzynarodowy konkurs: „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. To szansa dla architektów z całego świata na promocję wizjonerskich domów, które wykorzystują innowacyjne technologie pozwalające zmierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi.

Design i budowanie domów to proces wymagający dużych umiejętności, ale też nowatorskiego podejścia. Domy Przyszłości to przede wszystkim domy inteligentne. Takie, które same reagują na zmieniające się warunki zewnętrzne. Inteligentnie zaprojektowany dom wykorzystuje warunki, w których powstał: wiatr, światło, naturalne ciepło, np. oddaje je wnętrzom w nocy, blokuje nadmierne nagrzewanie się w upalne dni, czy produkuje prąd ze słońca.

Projekty biorące udział w konkursie powinny uwzględniać nowe możliwości, jakie dachy solarne dają w kreowaniu pięknego i „zielonego” budownictwa. Zwolennikom sprawdzonych rozwiązań, jak i tym, którzy lubią wykorzystywać w swojej twórczości nowoczesne formy stwarzają przestrzeń do połączenia energii słonecznej z ideą smart home i elektromobilnością.

W SunRoof wierzymy, że architektura oparta na technologii zrównoważonej energii (OZE) to kierunek, którym należy podążać. Inspirujemy do budowania ekologicznej przyszłości i doceniamy architektów odważnie wprowadzających do swoich projektów wizję świata przyjaznego środowisku. Takich wybitnych designerów, odpowiadających na współczesne wyzwania, chcemy nagradzać

– mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof.

Połączenie dachów solarnych SunRoof z metodyką BIM daje nam kombinację uszytą na miarę zrównoważonego budownictwa. Architekt tworząc projekty z wykorzystaniem BIM-u, umożliwia wykrywanie błędów i kolizji już na etapie symulacji. Pozwala to zmniejszyć ilość nieprzewidywanych strat materiałów i energii. Dlatego warto już teraz skorzystać z możliwości, jakie daje nam technologia

– mówi Maciej Olczyk, Project Manager w BIMobject.

Honorowy patronat nad konkursem objął Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji w Polsce. Jako, że korzenie SunRoofa pochodzą ze Szwecji, a Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce, taki projekt na poziomie międzynarodowym idealnie wpisuje się we wspólne działania na rzecz neutralności klimatycznej.

Projekty Domów Przyszłości oceniać będzie znamienite, międzynarodowe jury, w skład którego wchodzi Lech Kaniuk (SunRoof), Maciej Olczyk (BIMobject), światowej sławy architekt Mokena Makeka (Makeka Designworks), Natalia Chylińska (Builder Polska), Weronika Konior (Architektura-murator), Krzysztof Sołoducha (Sztuka Architektury) oraz Michał Pierzchalski (Architektura.info).

Konkurs skierowany jest zarówno do zawodowych architektów, jak i daje szansę młodym talentom w stawianiu pierwszych kroków w branży architektonicznej.

Spośród najlepszych pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym prac zostaną wyłonieni laureaci, którzy otrzymają nagrody o łącznej wartości 4000 euro.

Projekty konkursowe można zgłaszać do 30 listopada 2020.

Patronat medialny nad konkursem objęli: Builder Polska, miesięcznik Architektura Murator, Sztuka-Architektury.pl, Architektura.info.

Więcej informacji i regulamin konkursu znajduje się na stronie: contest.sunroof.se

open