Home Builder Exclusive Mozaikowy bruk
Mozaikowy bruk
0

Mozaikowy bruk

0
0

Odwiedzając Elektrownię Powiśle, warto spojrzeć pod nogi, bowiem rozpościerają się pod nimi granitowe mozaikowe dywany. Dostawą kamiennych materiałów brukarskich do ich wykonania zajmowała się Spółka Impekstir.

Efektowny bruk można zobaczyć głównie pod chmurką na terenach przyległych do centrum handlowego, ale także w strefach łączących np. galerię z biurowcami. To one wydzielają główne trakty piesze w kompleksie oraz wypełniają dziedziniec. Wykonane wzory to realizacja wizji architektów. Impekstir dostarczył niezbędne materiały oraz służył radą w zakresie ich montażu. Produkty użyte do tej inwestycji to absolutny top wśród dostępnych na rynku materiałów kamiennych. Granit, jako doskonały materiał budowlany i dekoracyjny, jest wykorzystywany przy budowie nawierzchni dróg, ulic oraz placów. Niepowtarzalne walory estetyczne naturalnego kamienia świetnie pasują zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury, a nawierzchnie są eleganckie, a także bezpieczne w użytkowaniu. Co więcej, charakteryzują się ciekawą kolorystyką, trwałością i wytrzymałością na ścieranie (nawet pod ciężarem dużych maszyn produkt nie zetrze się ani nie pęknie), niską nasiąkliwością, wysoką odpornością na mróz. Sposób obróbki – cięcie oraz płomieniowanie – powoduje, że nawierzchnie mają świetne właściwości użytkowe.

Duża część towaru wykorzystanego w dawnej elektrowni to kamień polski – Strzegom, Strzelin, Kośmin. Co ciekawe, przykładowo kostka granitowa Strzelin wydobywana jest z największego tego typu kamieniołomu w całej Europie. Kamienne dywany w Elektrowni wykonano również z kamienia Vanga (czerwony) i Bishop (czarny) sprowadzanego ze Szwecji. Granit ma drobnoziarnistą strukturę i relatywnie łatwo pozwala się łupać Dzięki temu można zyskać wiele różnych wymiarów. W Elektrowni Powiśle wykorzystano 13 rodzajów płyt kamiennych (ok. 5760 m2), 8 modeli kostek (ok. 880 m2 i ponad 500 ton), a także oporniki i krawężniki (ok. 1736 mb). To pozwoliło uzyskać ciekawy efekt płaskiej powierzchni, pożądany w nowoczesnym budownictwie, a także interesujące wzory, których realizacja
była możliwa ze względu na różnorodność dostępnych produktów. Wykorzystany granit pięknie wygląda i mieni się w słońcu, dzięki czemu stanowi doskonałą dekorację. Ciekawy jest fakt połączenia dużego przekroju kamieni – różnią się one kolorami, pochodzeniem, wykończeniem.


– Wykonujemy dużo inwestycji takiej wielkości, ale Elektrownia Powiśle była zrealizowana bardzo szybko, a inwestor był nadzwyczaj wymagający. To na pewno ważna i niezwykle ciekawa pozycja w naszym portfolio – mówi Przemysław Idziak, Członek Zarządu Impekstir.
Spółka Impekstir powstała w 2008 r. Od tamtej pory dostarcza wyroby z granitu na projekty komercyjne, drogowe oraz prywatne w Polsce, a także za granicą. Firma importuje również kamień z innych zakątków świata, co w efekcie pozwala zoptymalizować zarówno wygląd, jak i cenę surowca. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, realizuje także mniejsze, prywatne projekty. W 2019 r. Impekstir stworzył markę Granit Naturalny, która prowadzi sprzedaż w kanale e-commerce.

ENGLISH VERSION


Fragment rozdziału IV publikacji Builder Exclusive: Elektrownia Powiśle

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

PUBLIKACJA DOSTĘPNA DO ZAMÓWIENIA NA BUILDER STORE

open