ELASTYCZNE PROWADZENIE BIZNESU
O szerokim wachlarzu rozwiązań informatycznych, korzyściach płynących z ich stosowania, a także zarządzaniu wieloma projektami jednocześnie – KRZYSZTOF WYKRĘT, Global IT Dyrektor firmy Gülermak, opowiada w rozmowie z Iwoną Bogucką.
Iwona Bogucka: Dlaczego Gülermak już od wielu lat korzysta z bardzo szerokiego wachlarza rozwiązań informatycznych?
Krzysztof Wykręt: Mamy pełną świadomość, że technologie informatyczne, niezależnie od branży, są podstawą prowadzenia biznesu. Dlatego też obecne przyśpieszenie transformacji cyfrowej nie jest dla zespołu Gülermak zaskoczeniem. Wpisujemy się w ten trend. Od wielu lat inwestujemy w rozwiązania, które umożliwiają m.in. cyfrowe zarządzanie projektami ze szczególnym uwzględnieniem planowania i kontroli, wspomagają procesy biznesowe oraz pozwalają na szczegółową analizę kosztów poszczególnych etapów. Do sprawnej realizacji projektu przyczynia się bardzo wiele czynników, często takich, na które zespół projektowy nie ma wpływu, jak np. warunki pogodowe, aspekty formalnoprawne. To natomiast, na co bez wątpienia mamy wpływ, to wybór zintegrowanego środowiska informatycznego, które wesprze przeprowadzanie całego projektu budowlanego o czasie i w ramach założeń budżetowych. Dzięki takim rozwiązaniom jak Oracle Primavera, Powerproject, Trimble Tilos czy ISETIA jesteśmy w stanie zoptymalizować zarówno część kosztową, jak również znacznie zmniejszyć ryzyka związane z prowadzeniem całego projektu. W szczególnych warunkach, w których obecnie są prowadzone projekty, nowoczesne rozwiązanie informatyczne, takie jak platforma chmurowa ISETIA (wykorzystywana obecnie w projekcie budowy metra w Dubaju), pozwala na wydajną pracę niezależnie od miejsca jej wykonywania. Jest to narzędzie do pracy zespołowej o dostępie z dowolnego miejsca, gwarantujące bezproblemową komunikację w ramach CDE oraz kompleksowe zarządzanie zarówno projektami, jak i procesami. Są to kluczowe czynniki, które pozwalają na niezwykle dla nas istotne bardzo elastyczne prowadzenie biznesu.
I.B.: W jaki sposób skutecznie zarządzać wieloma projektami jednocześnie?
K.W.: Gülermak prowadzi równocześnie kilkadziesiąt projektów na całym świecie, m.in. w Turcji, Indiach, na Bliskim Wschodzie w Skandynawii czy w Polsce. Dostępne i odpowiednio wdrożone technologie informatyczne pozwalają nam na takie przygotowanie wszystkich procesów, aby były one z jednej strony wspólne dla wszystkich prowadzonych równolegle projektów, a z drugiej pozwalały na takie modyfikacje, które są specyficzne dla konkretnego projektu. Dzięki wspomnianemu podejściu zarządzanie projektem jest bardzo podobne i nie jest obarczone ryzykiem związanym z różnymi procesami na projektach. Ale do tego potrzebne są odpowiednio przygotowane oraz wdrożone systemy bazujące na wspólnych procesach dla różnych projektów. Dlatego też w ramach międzynarodowych struktur Gülermak została podjęta decyzja centralizacji IT w Polsce, za którą jestem odpowiedzialny. We współpracy z firmami konsultingowymi DAT Computer Concepts i FND dobieramy odpowiednie narzędzia informatyczne do potrzeb danego projektu oraz mamy zapewnione profesjonalne lokalne wsparcie wszędzie tam, gdzie prowadzimy projekty.
I.B.: Jakie są główne czynniki sukcesu dla zarządzania projektami liniowymi z wykorzystaniem Trimble Tilos?
K.W.: Zdecydowanie najważniejszym aspektem zarządzania projektami liniowymi jest przejrzysta komunikacja planu i postępu prac z kadrą zarządzającą. W tak dynamicznym środowisku jak plac budowy istotne jest, aby możliwe było szybkie przeanalizowanie aspektów harmonogramu oraz łatwe odczytywanie statusu i stopnia realizacji projektu, nie tylko na podstawie upływu czasu, ale również miejsca, w którym jest realizowany. Wykorzystanie Trimble Tilos – oprogramowania umożliwiającego planowanie prac na podstawie czasu oraz lokacji – jest metodą zdecydowanie ułatwiającą to zadanie w opozycji do podejścia z wykorzystaniem tradycyjnej metody Gantta. Narzędzie ułatwia nam w graficznie transparentny sposób optymalizację harmonogramu celem uniknięcia kolizji oraz przeprowadzanie symulacji alternatywnych scenariuszy realizacji projektu. Bardzo sprawnie kalkulujemy również zużycie zasobów, opierając się na elastycznych modelach obliczeniowych, co przekłada się na optymalizację kosztów.