Home Inwestycje PONZIO W NOWOCZESNEJ ODSŁONIE W RZESZÓW BUSINESS PARK
PONZIO W NOWOCZESNEJ ODSŁONIE W RZESZÓW BUSINESS PARK
0

PONZIO W NOWOCZESNEJ ODSŁONIE W RZESZÓW BUSINESS PARK

0
0

Rzeszów Business Park to najnowocześniejszy budynek w tym mieście. Co więcej, to ciekawa architektonicznie bryła. Szczególne wrażenia wywołuje elewacja stworzona przy zaangażowaniu Ponzio Polska.

Rzeszów Business Park to nowoczesny 5-kondygnacyjny kompleks biurowo-usługowy położo­ny we wschodniej części miasta. Obiekt wyróżnia innowacyjna bryła. Na stanowiącej podsta­wę trzeciej kondygnacji rozmieszczone są 3 osobne, dwupiętrowe bryły, a wszystkie piętra są dodatkowo przesunięte względem siebie.

Przy tak nietypowej konstrukcji świetnie sprawdziły się transparentne kurtyny zewnętrzne. Głów­ne elewacje wykonane są jako fasady przeszklone w systemie fasadowym Ponzio PF152HI – o naj­wyższej izolacyjności termicznej. Dzięki wielkopowierzchniowym przeszkleniom przez obiekt wręcz „przenika światło”. Każde z pomieszczeń biurowych jest maksymalnie doświetlone. Ponadto wyposażono je w okna uchylno-rozwierne systemu Ponzio PE78N, a także w okna oddymiające umieszczone w fasadzie PF152 RW. W budynku zastosowano też system drzwiowy PE78N.

Kompleks wyróżnia wysoki standard wykończenia, proekologiczne rozwiązania i możliwość ela­stycznej aranżacji przestrzeni.

Współpraca przy projektowaniu i realizacji jednego z ciekawszych miejsc dla biznesu w Rzeszowie, zarówno z biurem projektowym BLOK Architekci, jak też z wykonawcą elewacji firmą VICO-RAL, zakończyła się wspólnym sukcesem. Zastosowanie fasad słupowo-ryglowych Ponzio PF152HI z „płaskim dociskiem” – subtelnym elementem technicznego mocowania szyb – pozwoliło uzyskać w pionie dodatkowe podświetlenia fasad. Dzięki temu również w nocy można obserwować, jak ten wyjątkowy biurowiec „żyje”. Dodatkowym aspektem było zastosowanie świetlików w systemach fasadowych. Nie tylko w celu doświetlenia przestrzeni, ale również wprowadzenia systemowych rozwiązań okien dachowych do oddymiania w systemie PF152RW. To certyfikowane rozwiązanie o bardzo dobrej izolacyjności, które umożliwia stosowanie szyb dwukomorowych, oraz minimalizm w wymiarach elementów składowych okna, dodało całości unikalnych walorów estetycznych.

Realizacja elewacji budynku Business Park w Rzeszowie była dla nas, małej firmy, dużym wyzwaniem. W oparciu o projekt biura BLOK Architekci i oczekiwania inwestora stworzyliśmy szczegółowy projekt warsztatowy elewacji, a także wykonaliśmy całość prac w tym zakresie. Elewacja budynku jest połączeniem systemu fasad słupowo-ryglowych Ponzio oraz elewacji wentylowanej wykończonej płytą włókno­cementową firmy Equitone. Futurystyczna bryła budynku wymusiła konieczność zastosowania specjalistycznego trzyrzędowego rusztowania budowlanego, co zapewniło swobodny oraz bezpieczny dostęp do wszystkich elementów elewacji. Szczególny nacisk zarówno w sferze projektowej, jak i wykonawczej został położony na detale połączeń fasad aluminiowych z elewacją wentylowaną, co miało duży wpływ na estetykę obiektu. Bez wątpienia ta realizacja będzie naszą wizytówką w Rzeszowie.

Biurowiec Rzeszów Business Park zachwyca mieszkańców Rzeszowa swoim kształtem i wizjonerską odwagą. W budynku znajdują się nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, a na pięciu kondygnacjach naziemnych udostępniono biura o powierzchni od 100 do nawet 3,8 tys. m2. Mimo lokalizacji w centrum urbanistycznym Rzeszowa dwukondygnacyjny parking podziemny zapewnia miejsca parkingowe dla pracowników i gości, uzyskując świetny współczynnik na poziomie 1:30. Dostarczenie odpowiednich warunków do pracy pozwala firmom zdobyć uznanie najlepszych pracowników i sukcesywnie budować przewagę rynkową. Wynajem biura w Rzeszów Business Park to również perfekcyjne dopełnienie strategii wizerunkowej organizacji. Realizacja Invest Development stanowi wizytówkę rosnącej roli Rzeszowa jako przyszłego centrum biznesu. Już teraz stanowi jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji na Podkarpaciu.

Ideą przyświecającą nam przy tworzeniu koncepcji budynku Rzeszów Business Park, przy szukaniu właściwej bryły architektonicznej, było stworzenie obiektu, który z jednej strony stanie się ikonicznym budynkiem Rzeszowa, a z drugiej nawiąże do wyzwań, przed jakimi stało wówczas miasto (tj. np. brak nowoczesnych przestrzeni biurowych w układzie wielofunkcyjnym). Było to swego rodzaju wyzwanie przy takim układzie działki, z jakim przyszło nam się mierzyć dla tej inwestycji. Stąd pomysł, aby pójść w kierunku rozrzeźbionej bryły z dużą ilością sporych przeszkleń, które zapewnią jak największy dostęp światła dziennego dla użytkowników budynku. Będą też swego rodzaju pasywnym źródłem ciepła, a dla cieszących oko budynkiem z zewnątrz, np. sąsiadującej po przekątnej Mennicy Skarbowej – piękną rozświetloną rzeźbą. Formę budynku oparto na rzucie wieloboku z trzema dominantami. Ogromnym wyzwaniem podczas realizacji było konsekwentne uzyskanie zaprojektowanej bryły – jej tektoniki. Naszą ideą projektową było stworzenie budynku rzeźby – sprawienie wrażenia, że bryły stoją na sobie, a nie przenikają się. Inwestorowi, Invest Development, zależało na wysokiej jakości budynku, wizytówce Rzeszowa. Uważamy, że dzięki przeprowadzonym zabiegom architektonicznym oraz wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów zdołaliśmy ten efekt osiągnąć podnosząc walory otoczenia, a tym samym, oferując najnowocześniejsze centrum biznesu u bram miasta. Mieliśmy przyjemność realizować także projekty wnętrz przestrzeni biurowych w Rzeszów Biznes Park. Długo dyskutowaliśmy, czy budynek powinien być biały czy czarny – ostatecznie zwyciężył kolor czarny subtelnie kontrastujący z błękitnymi przeszkleniami. Obiekt stał się ikoniczną rzeźbą Rzeszowa.

Zdjęcia archiwum BLOK ARCHITEKCI Sp. z o.o.

 

 

open