ZIELONA STRATEGIA LAFARGE
Produkcja cementu w Polsce generuje zaledwie 2 proc. całych emisji w naszym kraju. Wciąż jednak postrzegany jest jako wysokoemisyjny, mimo że branża cementowa wykonała największą pracę w zakresie ograniczenia emisji CO2 spośród całego sektora przemysłu ciężkiego. Cementownie w Polsce jako producenci podstawowego materiału budowlanego podejmują zdecydowane i faktyczne działania w kontekście zmian klimatu. Kierunek wyznacza Lafarge, należący do grupy LafargeHolcim.
Antyczną sentencję przypisywaną Hipokratesowi – primum non nocere – można by dziś sparafrazować jako: primum non CO2, co w strategii Lafarge oznacza redukcję emisji o 20% w porównaniu do roku 2018 i o 55% w stosunku do początku lat 90. W osiągnięciu tego założenia ma pomóc m.in. trwająca modernizacja Cementowni Małogoszcz. Ponadto Lafarge poszerza portfolio produktów dla zrównoważonego budownictwa, m.in. o takie rozwiązania jak ECOPact – beton o prawie 50 proc. mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy, oraz zielone cementy o 30–50 proc. mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM I. Mając na uwadze, że branża budowlana należy do najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki, bardzo istotne będzie też przełączenie się Lafarge na odnawialne źródła energii. W 100 procentach! Przykładowo w Wierzbicy powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 30 MW, która zaspokoi 10% zapotrzebowania energii do produkcji cementu.
Przetwarzanie i oszczędzanie
Kolejnym obszarem, w którym Lafarge zintensyfikuje działania, jest gospodarka obiegu zamkniętego. Plan do 2030 r. zakłada zwiększenie ilości odpadów wykorzystywanych w obiegu zamkniętym jako paliwa alternatywne służące do wytworzenia ciepła z 0,4 mln ton rocznie do pół miliona. Priorytetem będzie też oszczędzanie zasobów naturalnych poprzez recykling betonu z rozbiórek, który zyska nowe życie jako kruszywo, oraz wzrost o pół miliona ton wykorzystania odpadów będących produktami ubocznymi z innych gałęzi przemysłu jako surowca do produkcji
cementu.
Zmiany klimatyczne generują cały szereg wyzwań, bo gra o przetrwanie toczy się nie tylko wokół CO2, ale i o jedno z największych dóbr, jakie posiadamy na Ziemi, czyli wodę. W strategii Lafarge oszczędzanie zasobów wodnych to jeden z priorytetów. Projekty retencji są planowane we wszystkich zakładach. Zmaksymalizowany zostanie także udział wody z recyklingu, dzięki czemu oszczędność świeżej wody sięgnie co najmniej 15 procent. Do jak najmniejszego wpływu wynikającego z bieżącej działalności Lafarge dokłada działania mające na celu przywrócenie naturze terenów po eksploatacji. Firma będzie prowadzić bieżącą rekultywację wszystkich terenów pokopalnianych oraz wdrażać plany zarządzania bioróżnorodnością.
Bezpiecznie i wspólnie
Kładąc coraz większy nacisk na ograniczenie wpływu na ekosystem naszej planety, Lafarge nie traci z pola widzenia społeczności. Niezmiennie kluczowych celem jest tworzenie bezpiecznego miejsca pracy w zakładach oraz na drogach. Ponadto Fundacja Lafarge WSPÓLNIE, przy zaangażowaniu w wolontariat co najmniej 30 proc. pracowników, do 2030 zrealizuje corocznie 100 projektów mających na celu rozwój społeczności lokalnych.