POSTĘPUJ WEDŁUG INSTRUKCJI
Według danych przedstawionych przez GUS nieprawidłowe zachowanie pracownika było przyczyną 60% wypadków przy pracy w I kwartale 2021 roku. Choć, porównując I kwartał tego roku do I kwartału roku minionego, zgłoszono o 23% mniej osób poszkodowanych w wypadkach, to liczby nadal sięgają tysięcy zdarzeń rocznie.
Bezpieczeństwo w pracy każdego pracownika jest bezdyskusyjnym prawem i obowiązkiem wszystkich stron zaangażowanych w proces budowlany. Bez znaczenia jest wielkość, rodzaj lub termin realizowanej inwestycji, natomiast zdrowie oraz życie człowieka jest najwyższą wartością. Czasem jednak – pomimo posiadanej wiedzy, chęci czy obowiązujących zasad – zdarzy się sytuacja zaskakująca, stwarzająca zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
U podstaw wielu potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń leży rutyna, odpowiadając za zdecydowaną większość wypadków na budowie. Pracownik, działając mechanicznie i według utartych schematów, może postrzegać wprowadzone na budowie, a także powszechnie znane zasady jako zbędne, a przynajmniej mocno asekuracyjne. Tymczasem zbyt duża pewność siebie, poczucie fałszywego bezpieczeństwa czy też ignorowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa panujących na budowie pro wadzić może bezpośrednio do sytuacji niebezpiecznej.
Najlepiej jest zapobiegać, a nie leczyć. W wyniku ścisłej współpracy osób odpowiedzialnych za kontrolę bezpieczeństwa w firmie CFE oraz kierownictwa budów wprowadzony został system mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa na budowie. Jest to zbiór wymagań do pracy na dachach budynków magazynowych, handlowych i przemysłowych. W myśl zasady „postępuj według instrukcji” w CFE został wprowadzony system szkoleń pracowników, który w formie Toolboxa lub cotygodniowych spotkań ma uczyć, tłumaczyć, przypominać oraz zwracać uwagę na istotne elementy i zagadnienia ochrony życia w miejscu pracy.
– Stosowanie zasad jest niezwykle ważne w systemie ochrony zdrowia i życia. Niestety przyzwyczajenia trudno zmienić. Niemniej stała praca u podstaw, praktyczne szkolenia, a także częste spotkania czy dyskusje z pracownikami na tematy bezpieczeństwa oraz higieny pracy przyniosą dużo większe efekty niż cytowanie suchych reguł i nakazów – komentuje Wojciech Dąbrowski, Specjalista ds. BHP w CFE Polska.
Szczególną uwagę w CFE skupiono na kwestii zabezpieczenia prac na dachach budynków. Firma realizuje obecnie wiele obiektów magazynowych, logistycznych i produkcyjnych. Tempo prac oraz wielkość realizowanych połaci dachowych daje sposobność do tego, aby łatwo zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu siebie, a także swojego stanowiska pracy.
Każdy pracownik, przystępując do pracy, musi mieć wiedzę i świadomość istniejących zagrożeń. Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić zabezpieczenia indywidualne, takie jak: kask, odpowiednie obuwie, ubranie robocze, kamizelka oraz bezwzględnie certyfikowane, sprawne szelki bezpieczeństwa. Niedopuszczalna jest praca po spożyciu alkoholu bądź środków odurzających. Każdego dnia kierownik robót i brygadzista mają obowiązek sprawdzić, czy wszystkie te kwestie są przestrzegane. Nie mniej istotne są zabezpieczenia zbiorowe, wyznaczenie oraz wydzielenie stref pracy, bezpieczne dojście do miejsca prowadzenia robót, łączność i kontakt pomiędzy pracownikami, bezpieczny transport, czytelna informacja, a także nadzór przez osoby kierujące realizacją.
– Jako Kierownik Projektu obiektów przemysłowych doświadczam bardzo różnego podejścia pracowników do wykonywania swoich zadań. Dziś, z perspektywy niemal dwóch lat od wprowadzenia nowych zasad na naszych budowach, mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to dobry kierunek do poprawy bezpieczeństwa i higieny naszej pracy – podsumowuje Marcin Gajewski, Kierownik Projektu CFE Polska.