Home Biznes i Ludzie PROJEKTY ZA PONAD 9 MLD ZŁ
PROJEKTY ZA PONAD 9 MLD ZŁ
0

PROJEKTY ZA PONAD 9 MLD ZŁ

0
0

Subiektywny przegląd najciekawszych inwestycji 2021 roku

W Warszawie ruszyła budowa nowoczesnej spalarni i 174-metrowego wieżowca. Nowy wykonawca przejął krakowski odcinek drogi ekspresowej S7, zatrzymały się prace na wartej 5 mld zł budowie elektrowni w Ostrołęce, a kibice drużyny GKS Katowice doczekali się rozpoczęcia realizacji nowej areny.

W bazie danych serwisu Kompas Inw estycji od I kw. 2021 roku zarejestrowaliśmy ok. 2800 projektów na różnych etapach prac budowlanych – od rozpoczęcia budowy do jej zakończenia – na poziomie zbliżonym do 2020 roku, jednak wciąż niższym od wyniku w 2019 r. Bardziej optymistycznie wygląda wartość wszystkich aktywnych inwestycji (od wizji do za-kończenia budowy, nie uwzględniamy projektów wstrzymanych i zarzuconych) – od początku 2021 roku zarejestrowaliśmy 4600 aktywnych projektów na wszystkich etapach łącznej wartości ponad 145 mld zł. W od-niesieniu zarówno do 2020, jak i 2019 r. za-uważamy duży wzrost inwestycji w fazie planowania, projektowania oraz wyboru wykonawców, co pozwala sądzić, że przed na-mi wiele ważnych i dużych budów, a nowy 2022 rok będzie dla budownictwa intensywnym, aktywnym okresem.

Subiektywny przegląd najciekawszych inwestycji mijającego roku rozpoczynamy w Lublinie, a zakończymy we Wrocławiu. Na przestrzeni 2021 roku zainicjowano wie-le dużych projektów – przyjrzeliśmy się wszystkim sektorom, wybraliśmy 12 inwestycji o łącznej wartości grubo ponad 9 mld zł.

Magazyny w Lublinie i duży zbiornik na gaz

Na początku roku deweloper magazynowy 7R wyłonił wykonawcę swojej pierwszej inwestycji w Lublinie. W przemysłowej części miasta, przy ul. Mełgiewskiej po-wstanie szacowany na ok. 370 mln zł kompleks logistyczny 7R Park Lublin, który będzie się składać z pięciu budynków o łącznej powierzchni około 110 000 mkw. Pierwszy etap inwestycji zakłada realizację hali DC4 oraz DC5. Wykonawcą została firma Bremer. Obie hale będą wykonane w konstrukcji szkieletowej – prefabrykowanej: żelbetowe słupy oraz stalowa konstrukcja dachu, w lekkiej obudowie z płyt warstwowych. W obiektach znajdą się powierzchnie magazynowe z chłodniami oraz zaplecze socjalno- -biurowe. Obiekt będzie miał certyfikat BREEAM na poziomie „very good”. Przewidywany termin zakończenia pierwszego eta-pu inwestycji to I kwartał 2022 roku.

Na początku lutego spółka Polskie LNG z Grupy Gaz-System otrzymała pozwolenie na budowę zbiornika skroplonego gazu ziemnego o pojemności 180 tysięcy metrów sześciennych. Nowy zbiornik, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jest kluczowym elementem drugiego etapu Programu Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu. W sumie trzy zbiorniki pomieszczą ok. pół miliona metrów sześciennych skroplone-go gazu ziemnego (LNG). Drugi etap rozbudowy terminalu jest realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wykonawca – konsorcjum PORR oraz TGE Gas Engineering GmbH – prowadził prace projektowe i przygotowywał się do rozpoczęcia prac budowlanych przed pozyskaniem zgód administracyjnych. Kontrakt na realizację inwestycji ma wartość 1,9 mld zł. Prace budowlane mają potrwać do końca 2023 r.

Spalarnia w Warszawie, krakowskie Centrum Nauki

Wiosną rozpoczęły się prace na budowie zapowiadanej od kilku lat spalarni odpadów na warszawskim Targówku. Wykonawcą Za-kładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych jest koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co. Ltd. Kon-trakt opiewa na ponad 1,6 miliarda złotych. Podwykonawca to Mostostal Zabrze Gliwic-kie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Zakład przy Zabranieckiej ma być największą tego typu instalacją w Pol-sce – jej powierzchnia po rozbudowie zajmie nieco ponad 21 tys. mkw. Odpady będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku, panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu. W budynku zaplanowano też zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Projekt przewiduje również utworzenie ścieżki edukacyjnej, która będzie przebiegać przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się 70 metrów nad ziemią.

Budowa spalarni ma się zakończyć w ciągu 36 miesięcy od rozpoczęcia prac. Przy Zabranieckiej ma być termicznie przetwarzane ponad 300 tysięcy ton odpadów rocznie.

W kwietniu rozpoczęły się pierwsze prace na budowie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, którego wykonawcą jest Hochtief Polska. Obiekt powstaje w krakowskiej dzielnicy Czyżyny w pobliżu lotniska Rakowice-Czyżyny. Autorem projektu jest pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Wartość kontraktu z wykonawcą opiewa na kwotę ponad 172 mln zł.

W ramach zlecenia powstanie obiektpowierzchni całkowitej ok. 27 500 mkw. i powierzchni użytkowej blisko 14 100 mkw. Budynek o trójkątnym, opływowym kształcie będzie się składał z czterech brył połączonych wspólną elewacją oraz podziemiem. Znajdą się w nim m.in. sale wystawowe, laboratoryjne, restauracja i przestrzeń konferencyjna, a także podziemny parking z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Kontrakt obejmuje również wykonanie infrastruktury zewnętrznej, w tym m.in. dróg wewnętrznych, ścieżek rowerowych i miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz autokarów. Ponadto na dachu Cogiteonu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 000 mkw. Obok budynku powstanie park z blisko 300 drzewami, ponad 450 krzewami, łąkami kwietnymi oraz eksponatami plenerowymi. W obiekcie zastosowano rozwiązania technologiczne przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła i częściowe posadowienie w ziemi pozwolą wykorzystać energię gruntu do ogrzewania oraz chłodzenia, a system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS będzie pomocny w optymalnym wykorzystaniu zasobów. Zgodnie z umową prace budowlane zakończą na początku roku 2023.

Wiosenna odwilż w biurach

W maju wystartowały prace na budowie pierwszej części drugiego etapu kompleksu Waterfront w Gdyni. Projekt architektoniczny szacowanej na 190 mln zł inwestycji powstał w pracowni JEMS Architekci. Za generalne wykonawstwo odpowiada firma Budimex. Drugi etap przedsięwzięcia Vastint Poland powstanie bezpośrednio przy ul. Hryniewickiego, w sąsiedztwie skweru Kościuszki, a jego zakres obejmie realizację czterech budynków z garażami podziemnymi. Istniejąca zabudowa zostanie uzupełniona o dodatkowe 80 000 mkw. powierzchni mieszkalno -biurowo-usługowej. Ze względu na skalę projektu jego realizacja jest etapowana. Prace rozpoczęły się od zabudowy fragmentu działki od strony ulicy Hryniewickiego, a w dalszej kolejności terenu bezpośrednio sąsiadującego ze skwerem Kościuszki. Wzdłuż pierzei ulicy Waszyngtona powstaną dwa biurowce o powierzchni najmu 14 500 mkw., tuż za nimi zostaną usytuowane dwa budynki mieszkalne, w których znajdzie się 126 lokali. Zakończenie inwestycji przewidziano na 2023 r.

Wiosną wystartował najnowszy – szacowany na ok. 200 mln zł – biurowy projekt Ghelamco w Warszawie – to The Bridge. Zaprojektowany przez holenderską pracownię UNStudio przy współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt wieżowiec będzie liczył 40 pięter i wyrośnie zbiegu ulicy Towarowej oraz Grzybowskiej. The Bridge zaoferuje 47 tys. mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. 40-piętrowy budynek będzie wyposażony w około 280 miejsc parkingowych oraz udogodnienia dla rowerzystów (przewidziano dla nich 147 miejsc, szafki, prysznice). Będzie także posiadać najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne. W budynku znajdą się m.in. ładowarki do samochodów elektrycznych oraz specjalny parking dla elektrycznych jednośladów (rowerów i hulajnóg) z 20 miejscami do ładowania. Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL oraz BREEAM – i Green Building Standard. Będzie miał także certyfikat „Obiekt bez barier”.

Z wieżą The Bridge będzie połączony budynek Bellony. W parterze wieżowca, od strony placu Europejskiego, przewidziano miejsce na kawiarnię. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellona znajdzie się restauracja z tarasem. Na samym placu, po zakończeniu budowy, pojawią się nowe nasadzenia zieleni, jednak forma użytkowa placu – zaprojektowana przez belgijską pracownię Wirtz International – nie ulegnie zmianie. Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 r.

Krakowski odcinek S7, katowicki stadion

W lipcu GDDKiA podpisała umowę na dokończenie budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku węzeł Widoma – węzeł Kraków Nowa Huta. Wykonawcą prac o wartości 1,5 mld zł zostało konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Przypomnijmy, w grudniu 2020 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z włoską firmą Webuild (poprzednio Salini), argumentując to brakiem należytego wykonywania robót oraz pozytywnej reakcji na wezwania do poprawy i zwłoką w realizacji prac na odcinku S7 Widoma – Kraków.

Po zakończeniu kolejnego przetargu w połowie lipca 2021 r. podpisano umowę z nowym wykonawcą. Konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź zobowiązało się do kontynuacji projektowania oraz budowy dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z obiektami inżynierskimi i infrastrukturą towarzyszącą. W ramach inwestycji powstanie droga ekspresowa o długości ok. 18,3 km z czterema węzłami drogowymi (Łuczyce, Raciborowice, Mistrzejowice, Grębałów). Odcinek nr 1 – zamiejski – ma powstać w terminie 25 miesięcy od daty zawarcia umowy, na realizację fragmentu miejskiego wykonawca ma 31 miesięcy, z kolei budowa odcinka nr 3 – przebudowa i udrożnienie ul. Kocmyrzowskiej – ma trwać 34 miesiące. Koszty przebudowy ul. Kocmyrzowskiej oraz wykupów gruntów – ponad 56,4 mln zł brutto – poniesie Gmina Miejska Kraków.

Pod koniec sierpnia podpisano umowę z firmą NDI – wykonawcą stadionu miejskiego w Katowicach. Poprzednia arena drużyny GKS Katowice została wybudowana w 1955 roku i była uważana za najnowocześniejszy obiekt sportowy w Polsce. Za projekt nowego stadionu odpowiada pracownia RS Architekci. Nowoczesny obiekt połączy w sobie odkryty stadion piłkarski na 15 tysięcy miejsc, halę sportową oraz zaplecze treningowe. Kontrakt z wykonawcą ma wartość nieco ponad 205 mln zł.

W połowie października na budowie obiektu została wbita pierwsza łopata. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich, realizowany przez NDI, to budowa stadionu o wymiarach boiska: 105 x 68 m, hali widowiskowo-sportowej oraz placu głównego, dwóch pełnowymiarowych boisk szkoleniowych i około 252 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 11 miejsc postojowych dla autokarów. Rozpocznie się także zagospodarowanie terenu wokół stadionu wraz z budową dróg, chodników i tras rowerowych. Pierwszy etap inwestycji powinien zakończyć się z końcem sierpnia 2024 r.

W ramach drugiego etapu budowy kompleksu do istniejących obiektów dołączą 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Druga faza inwestycji jest szacowana na ok. 42 mln zł.

800 mieszkań w Warszawie, poznańskie muzeum

W warszawskiej dzielnicy Ursus zaplanowano szacowane na ok. 200 mln zł osiedle Fabrica Ursus, które będzie wkomponowane w zabudowę dawnej fabryki. W październiku inwestor – Aurec Home – wyłonił generalnego wykonawcę inwestycji: została nim firma SPS Construction. Projekt powstaje przy ul. Dyrekcyjnej. Deweloper Aurec Home włączy pozostałości dawnej fabryki w planowaną zabudowę mieszkaniową, co nada jej industrialny klimat. Również nazwa osiedla Fabrica Ursus nawiązuje do nieistniejących już Zakładów Mechanicznych Ursus. Projekt osiedla powstał w pracowni PBPA Projekt.

Na 2,5 ha działce Aurec Home wybuduje na pięciu etapach około 800 mieszkań, a także lokale handlowe, gastronomiczne i usługowe. Budynki mieszkalne będą miały 6–7 kondycji, a mieszkania od 35 do 100 mkw. Pierwszy etap osiedla ma zostać zakończony w maju 2023 roku, a cała inwestycja w 2027 roku.

W listopadzie prezydent Poznania zatwierdził projekt architektoniczny i wydał pozwolenie na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 na działce przy ul. Północnej oraz Księcia Józefa. Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby placówki przygotowała warszawska pracownia WXCA. Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte do grudnia 2025 roku. Zgodnie z założeniami 30 proc. powierzchni budynku – czyli aż do 3 tys. mkw. – zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna, magazyny oraz pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik oraz kawiarnia. Poznański magistrat rozpoczął poszukiwania źródeł finansowania inwestycji, póki co termin przetargu na wykonawcę nie jest jeszcze znany.

Gaz zamiast węgla, nowy szpital

W połowie br. spółka celowa CCGT Ostrołęka podpisała aneks do kontraktu z GE Power – wykonawcą elektrowni w Ostrołęce – zmieniający technologię, w której zostanie zrealizowana inwestycja. Nowa elektrownia była pierwotnie planowana jako projekt budowy bloku węglowego (prace budowlane wstrzymano w lutym 2020 r.), zmiana zakłada technologię gazowo-parową o mocy 745 MWe netto z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Realizacja projektu odbędzie się w formule brownfield i „pod klucz”. Budowa bloku węglowego miała kosztować 5 mld zł. Zmiana technologii wpłynęła na zmniejszenie kosztów inwestycji o połowę. Prace budowlane mają zostać wznowione pod koniec 2021 roku, będą prowadzone z wykorzystaniem infrastruktury przygotowanej dla projektu węglowego. Według założeń elektrownia ma zostać uruchomiona do 2025 r.

Na Dolnym Śląsku trwają prace nad realizacją Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Koszt budowy placówki szacuje się na 727 milionów złotych. Szpital powstanie na działce o powierzchni 22 ha, budynek będzie się składał z 5 kondygnacji, na których znajdzie się 26 oddziałów. Placówka zapewni 671 łóżek, przed budynkiem zaplanowano 1026 miejsc postojowych. Powierzchnia zabudowy wyniesie 99 tys. mkw., powstanie 14 sal operacyjnych. Według szacunków szpital będzie wykonywać rocznie ok. 10 tys.zabiegówi32tys.hospitalizacji. Na terenie budowy przeprowadzono do tej pory prace archeologiczne oraz saperskie. Prawdopodobnie pod koniec roku nastąpi rozstrzygnięcie postępowania na wybór firmy wykonawczej.

open