Home Architecture Design Skyfall w Warsaw Unit
Skyfall w Warsaw Unit
0

Skyfall w Warsaw Unit

0
0

Warsaw UNIT, jeden z najnowocześniejszych wieżowców w Polsce, zyskał niezwykłą atrakcję turystyczną. Na wysokości niemal 200 metrów powstało wyjątkowe miejsce: Skyfall Warsaw. Znajduje się w nim przeszklona ruchoma platforma, która zagwarantuje odwiedzającym ekstremalne przeżycia.

Sercem miejsca jest znajdująca się na wysokości niemal 200 metrów czteroosobowa platforma ze szklaną podłogą, która wychyla się na zewnątrz budynku o 15 stopni, oferując odwiedzającym wrażenia niespotykane dotąd w Europie. Skyfall Warsaw jest bowiem jedyną tego typu atrakcją na Starym Kontynencie. Podobne można znaleźć dopiero za oceanem. W Chicago w budynku Willis Tower znajduje się mający szklaną podłogę Skydeck, a w wieżowcu 360 Chicago zainstalowano wychylający się Tilt. Skyfall Warsaw jest na tyle wyjątkowy, że łączy obie te atrakcje, stając się jedynym takim miejscem na świecie.

Skyfall Warsaw to nie tylko platforma widokowa. To także przestrzeń o powierzchni użytkowej 500 m2 dająca możliwość organizacji spotkań nawet dla 200 osób. Mieszczą się tu trzy sale z opcją wynajmu na wyłączność. Goście mają do dyspozycji m. in. dwa tarasy z możliwością zamknięcia dachu, bar, a także starannie wyselekcjonowane wyposażenie multimedialne i techniczne.

Od samego początku praca nad projektem wnętrz Skyfall była dla zespołu projektowego Massive Design dużym oraz wielce ciekawym wyzwaniem. Jak bowiem zaprojektować przestrzeń, w której głównym istniejącym elementem projektu jest otaczająca ze wszystkich stron piękna panorama Warszawy i jej okolic?

Przeprowadzono kilka alternatywnych eksperymentów projektowych, gdzie uwaga skoncentrowała się na kreatywnych projektach sufitów. Analizowano między innymi układy komputerowo sterowanych luster, które po pewnym czasie zastąpiono jednak organicznym układem siatki trójkątów, dając początek obecnej formie projektu wnętrz.

Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że na myślenie koncepcyjne oraz na jego wdrożenie było bardzo mało czasu. Projekt obejmował również przeanalizowanie i dostosowanie powierzchni Skyfall do niezmiernie zróżnicowanej funkcjonalności. Wykonano kilkadziesiąt alternatywnych projektów układów funkcjonalnych oraz wizualizacji przyszłej powierzchni pokazujących między innymi układ sali konferencyjnej, prezentacji multimedialnych, sal szkoleniowych, cateringu, dyskoteki, nie pomijając oczywiście funkcji tarasu widokowego.

Dla uzyskania bardziej spójnego estetycznie wnętrza o artystycznym charakterze składający się z modularnych wielkowymiarowych elementów sufit przechodzi płynnie w osłony otaczające konstrukcje betonowych słupów. Podczas dopracowywania układu geometrii sufitu dla zespołu projektowego dodatkowym wyzwaniem był fakt, że w momencie rozpoczęcia projektu budynek Unit był już ukończony i nie było do dyspozycji dźwigu towarowego. Zatem wszystkie wielkowymiarowe elementy sufitu musiały być dostosowane swoimi gabarytami do wymiarów kabiny windowej budynku.

Wytyczne projektowe od Ghelamco zakładały stworzenie kreatywnego i ciepłego w charakterze wnętrza. Udało się to uzyskać poprzez zastosowanie na suficie metalizującego materiału wykończeniowego delikatnie odbijającego oraz rozpraszającego światło, w ciepłym kolorze mosiądzu i miedzi.

Ciekawe jest to, że do projektu Skyfall udało się wdrożyć wybrane elementy wykończeń lustrzanych ze wspomnianego pierwszego eksperymentu projektowego z wersją lustrzanego wnętrza. Do elementów tych należy między innymi ściana pergoli, obudowa niektórych słupów, wnętrza toalet oraz wykończenie metalowej konstrukcji fasady wychylnej. Wykonane z polerowanej stali kwasowej obudowy profili fasady podczas jej ruchu w artystyczny sposób, niemal jak w kalejdoskopie, zwielokrotniają odbicia wnętrza i panoramy Warszawy. Dodatkowo w obrębie fasady wychylnej sufit jest udekorowany panelami lustrzanymi wykonanymi z polerowanej stali kwasowej.

Ze względu na akustykę szklanego wnętrza Skyfall zdecydowano się na zastosowanie na części powierzchni wykładziny dywanowej. Została wykonana na zamówienie według projektu Massive Design. Jest udekorowana geometrycznym wzorem nawiązującym do trójkątnej struktury sufitu. Dodatkowo projekt sufitu podwieszonego został wzbogacony o elementy absorbujące dźwięk.

Niezmiernie ważnym elementem Skyfall był projekt baru. Ekspozycja alkoholi to modularne obrotowe regały, dzięki czemu w zależności od sposobu użytkowania jednym ruchem można je eksponować lub ukrywać. W barze zastosowano onyks, który został podświetlony nowatorskim systemem Light Tape, niepotrzebującym pustki pomiędzy materiałami. Inne wykończenia to szczotkowana blacha miedziana oraz Corian. W obszarze baru, wejścia do Skyfall i wejścia do toalet zastosowano wykończenia z luster w kolorze miedzi optycznie powiększające przestrzeń oraz nadające całości dodatkowe ciepłe tony i ciepłe refleksy świetlne.

W projekcie oświetlenia zaakcentowano organiczne otwarcia sufitu podwieszonego poprzez zastosowanie listew ledowych RGB umożliwiających zmianę koloru poświaty wnętrza. Rozproszone bezcieniowe światło tych listew można w zależności od potrzeb łączyć z oświetleniem halogenowym nadającym wnętrzu odmienny, niemalże sceniczny charakter charakteryzujący się zwielokrotnionymi cieniami i kręgami świetlnymi. Do celów szkoleniowych zastosowano jeden z większych rzutników oraz ekran automatycznie zjeżdżający z przestrzeni międzysufitowej.


Zdjęcia Szymon Polański

open