Home Biznes i Ludzie OPAKOWANIA BEZ PLASTIKU, CZYLI GRUPA VELUX NA DRODZE DO NEUTRALNOŚCI EMISYJNEJ
OPAKOWANIA BEZ PLASTIKU, CZYLI GRUPA VELUX NA DRODZE DO NEUTRALNOŚCI EMISYJNEJ
0

OPAKOWANIA BEZ PLASTIKU, CZYLI GRUPA VELUX NA DRODZE DO NEUTRALNOŚCI EMISYJNEJ

0
0

Rozmowa z Jackiem Siwińskim, Prezesem VELUX Polska

Dlaczego firma VELUX zdecydowała się na zastąpienie plastiku tekturą? Jak taka zmiana wpisuje się w nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju?

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX, wprowadzona w życie w 2020 roku, to przewidziany na 10 lat proces transformacji, w ramach którego VELUX podejmuje pionierskie działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska, aby osiągnąć neutralność emisyjną do 2030 roku. Ważnym obszarem do wprowadzania środowiskowych innowacji są produkty. Grupa VELUX chce zmniejszyć o połowę ich ślad węglowy. Zatem wyeliminowanie tworzyw sztucznych z opakowań jest ważnym kamieniem milowym na tej drodze. Jest to również część naszego ogólnego celu, jakim jest wykorzystanie w opakowaniach 100% materiałów nadających się do recyklingu do roku 2030. Obecnie 90 proc. okien dachowych jest pakowanych bez użycia plastiku, dzięki temu ślad węglowy okna obniżył się o 13 proc. My zaś obniżyliśmy koszty, eliminując aż 900 ton plastiku rocznie z naszych opakowań. Zmiana objęła najpopularniejsze typy okien, wkrótce zmienimy inne opakowania np. rolet i materiałów instalacyjnych.

Co dokładnie zostało zmienione?

Opakowania najpopularniejszych okien dachowych VELUX zamiast plastiku zawierają teraz elementy wykonane tylko z papieru i tektury. Przede wszystkim zastąpiliśmy kształtki styropianowe, które zabezpieczają okno do transportu kształtkami z tektury o strukturze plastra miodu. Cieszymy się, że pozbawiliśmy opakowania styropianu, bo jest on dość problematycznym odpadem w recyclingu, ponieważ zawiera 98 proc. powietrza, a tylko 2 proc. polistyrenu. To sprawia, że jego recycling jest mało opłacalny, choćby ze względu na wysokie koszty transportu. Wiele osób nie wie również jak go sortować. Poprzednio w naszych opakowaniach było wiele materiałów, w tym różne rodzaje tworzyw sztucznych, wymagało to więcej sortowania — było to bardziej czasochłonne i wiązało się z większym ryzykiem niewłaściwego posortowania. Warto podkreślić, że nowe opakowania wykonane z papieru są tak samo wytrzymałe jak poprzednie czyli bloki styropianu. A ponieważ są to opakowania jednorazowego użytku, nie ma potrzeby stawiać na ich trwałość skoro trafiają do śmieci tuż po rozpakowaniu produktu.

W jakim stopniu owa zmiana wpisuje się w ekologiczne trendy nowoczesnego budownictwa?

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że branża budowlana ma do odegrania istotną rolę w opanowaniu kryzysu klimatycznego i środowiskowego. Ekologicznych rozwiązań i odpowiedzialnych działań na rzecz środowiska oczekują również klienci. Opakowania to wizytówka środowiskowa firmy, dlatego coraz więcej firm z różnych branż przykłada do tego coraz więcej uwagi.

Firma VELUX jest pionierem działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska, tworzy innowacyjne oraz ekologiczne produkty i chce inspirować inne przedsiębiorstwa, dlatego musieliśmy zająć się swoimi opakowaniami.

W naszych fabrykach w Polsce i na świecie pracujemy w ramach gospodarki obiegu zamkniętego – aż 92 proc naszych odpadów produkcyjnych trafia z powrotem do obiegu, a 6 proc. służy do ogrzewania hal. To daje wskaźnik wykorzystania odpadów na poziomie 98 proc. Ponadto papier ma tę zaletę, że można go poddać recyklingowi wiele razy. Jeżeli dopilnujemy, aby tak się stało, proces gospodarki odpadami może zagwarantować recykling surowca, a to umożliwi nam domknięcie pętli i uzyskanie obiegu zamkniętego również w opakowaniach.

Teraz powinniśmy edukować branżę, że na polskich budowach powinien odbywać się również proces sortowania odpadów. To nie tylko bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale też ekonomiczne. Posortowane frakcje są tańsze w odbiorze o około 2-3 razy, co oznacza niższe koszty prowadzenia budowy.

Czy tektura/papier jest pozyskiwana ze zrównoważonych źródeł?

Tektura wykorzystana do produkcji opakowań posiada certyfikat odpowiedzialnej gospodarki leśnej – FSC – Forest Stewardship Council. Powstaje z mieszanki włókien nowych i pochodzących z recyklingu. Nowe włókna dodaje się, aby zapewnić wymaganą wytrzymałość materiału. Zresztą nie tylko tektura, okna dachowe produkujemy tylko z certyfikowanego drewna sosnowego, co oznacza, że drewno pochodzi z kontrolowanych upraw, gdzie drzewa są stale nasadzane.

Czy będzie to miało wpływ na pracę dekarzy?

Nowe opakowania zdecydowanie uproszczą proces sortowania odpadów po rozpakowaniu okna. Dekarze nie będą już musieli poświęcać czasu na oddzielanie papieru od styropianu i innych komponentów z tworzyw sztucznych. Zamiast tego będą mogli wyrzucić wszystko do pojemnika na odpady papierowe, unikając sortowania odpadów na poszczególne frakcje.

Czy wprowadzenie nowych opakowań będzie wymagało dużych zmian w funkcjonowaniu fabryk i jak wpłynie to na aspekt finansowy firmy?

Nowe opakowania nie wpłynęły na sposób funkcjonowania naszych fabryk. Nasz projekt „opakowanie bez plastiku” zakłada całkowitą wymianę wszystkich nie papierowych komponentów. W magazynach wcześniej przeprowadzono liczne testy – transportu, drgań, nacisku, stosu, przenoszenia, wilgotności, aby zbadać jakość nowego materiału opakowaniowego. Ponieważ dążyliśmy do tego, aby zastąpić styropian tekturą jeden do jeden. W rezultacie potrzebne były jedynie niewielkie korekty i mogliśmy wykorzystać te same maszyny do pakowania. Ponadto otrzymujemy tekturę/papier gotową do użytku, gdyż nasz dostawca wycina komponenty. To oznacza także, że potrzebujemy mniej miejsca do transportu w porównaniu z poprzednią procedurą. Reasumując udało nam się obniżyć koszty o około 5 proc, skorzystało na tym środowisko, ale też firma.


Fot. Velux Polska

open