Home Biznes i Ludzie MŁODE MAJSTERKI W AKCJI!
MŁODE MAJSTERKI W AKCJI!
0

MŁODE MAJSTERKI W AKCJI!

0
0

Kilkaset dziewczynek miało okazję spróbować swoich sił na budowie podczas warsztatów „Młode MajstERki” zorganizowanych przez ERBUD w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Kobieta nie poradzi sobie na budowie? Bzdura! Choć dziewczynki na początku warsztatów na pytanie o to, kim chcą zostać w przyszłości, odpowiadały, że piosenkarkami, aktorkami czy youtuberkami, to po dwóch godzinach budowania z większych i mniejszych cegieł, brudzenia się w zaprawie czy wożenia taczką piasku niejednej zaświtało w głowie „a może moje miejsce jest właśnie na budowie?”. Na pomysł warsztatów budowlanych wpadł ERBUD, który równouprawnienie wpisał w swoją wieloletnią strategię ESG. Firma już zatrudnia wiele pań – co piąte stanowisko kierownicze w firmie ERBUD zajmuje kobieta. Agnieszka Głowacka jest wiceprezesem zarządu – to rzadka sytuacja w tej zmaskulinizowanej branży, a relacja zarobków wynosi w firmie 97% na korzyść mężczyzn, co wynika głównie z dłuższego stażu ich pracy.

– Zabawa zabawą, ale to jednak projekt o dość dużym potencjale społecznym. Jest powiedzenie „czym skorupka za młodu…” i liczę, że w tym przypadku się sprawdzi. Dziś dziewczynki bawią się cegłami na naszych warsztatach, a za dekadę czy dwie będą zarządzać wielkimi budowami ERBUDu – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy, prywatnie ojciec trzech córek.

Dlatego właśnie firma w kolejne weekendy czerwca przeprowadziła pilotażową serię warsztatów budowlanych. „Młode MajstERki” testowały różne narzędzia budowlane, zmierzyły się z konstrukcyjnymi wyzwaniami, poznały składniki zaprawy murarskiej i spróbowały swoich sił w tworzeniu konstrukcji z małych cegiełek – ich zwieńczeniem było uroczyste wieszanie miniaturowych wiech na szczytach budowli. Wszystko to oczywiście w kasku i kamizelce, by oddać klimat prawdziwej budowy. Scenariusz warsztatów opracowali eksperci z Centrum Nauki Kopernik w konsultacji z inżynierkami z Grupy ERBUD, które również brały udział w wydarzeniu w charakterze gości specjalnych.

Akcję wsparli m.in. aktorka Roma Gąsiorowska i stylistka Zofia Ślotała, które na warsztaty wybrały się ze swoimi córkami, a także aktor Tomasz Oświeciński czy producentka pokazów mody Katarzyna Sokołowska. Jedne z warsztatów odwiedziło Dzień Dobry TVN, patronat nad akcją objął Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Projekt był kierowany do dziewczynek w wieku 6–9 lat i miał charakter otwarty. Zapisy odbywały się na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik. Udział kosztował 29 zł. Komplet miejsc wyprzedał się w ciągu jednego dnia. Każda dziewczynka otrzymywała na własność materiały budowlane wykorzystane w trakcie warsztatów, a także ekologiczny plecaczek i egzemplarz książki Klara buduje wydanej przez ERBUD wraz z Fundacją ERBUD Wspólne Wyzwania w kwietniu tego roku. Planowane są następne części książki, a jesienią kolejne serie warsztatów budowlanych.

open