Home Architecture Design PEACEFUL WEAPON
PEACEFUL WEAPON
0

PEACEFUL WEAPON

0
0

Na wschodzie i południu Ukrainy trwają krwawe bitwy, w miastach rozbrzmiewają sygnały nalotów, służby ratownicze i komunalne pod ostrzałami zaczynają rozbierać ruiny i przywracać infrastrukturę na wyzwolonych terenach. Czy wypada mówić o nowoczesnej architekturze i designie w warunkach wojennych? Trzeba, bo ukraińscy architekci i projektanci wykorzystują swoje umiejętności nawet w czasie wojny.

W czerwcu w stolicy Ukrainy odbyła się prezentacja projektów wolontariackich studia Loft Buro. Szef studia, znany ukraiński projektant Oleg Volosovski (fot.), przedstawił kompleksowe rozwiązania, które są niezwykle istotne dla aranżacji mieszkań dla przesiedleńców lub żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, a mianowicie meble modułowe MOD.UA (rys. 1.) i system budynków modułowych CAMPUS (rys. 2.).

W spotkaniu wzięli udział architekci, producenci, przedstawiciele rządu i biznesu. Wydarzenie nazwano Peaceful Weapon (Pokojowa broń). Hasło projektu: Pilnie w czasie wojny! Istotne po zwycięstwie!

Najważniejsze, co zostało powiedziane:

 • Moduły MOD.UA są przeznaczone do każdego pomieszczenia.
 • Dzięki modułom można zaoferować wojsku lub uchodźcom inne warunki życia, o różnym komforcie i z łóżkami o odpowiednich rozmiarach.
 • Każdy może złożyć moduł. Dwóm osobom zajmie to około dwóch godzin.
 • W ciągu dwóch, trzech miesięcy za pomocą mebli modułowych można rozwiązać problem mieszkaniowy kilkudziesięciu tysięcy osób.
 • W przyszłości moduły mogą być wykorzystywane w hostelach, ośrodkach dla dzieci itp.
 • Dwudziestu pięciu producentów, którzy dysponują materiałami i możliwością tworzenia modułów, zjednoczyło się już na jednej platformie.
 • Różnica między modułowymi budynkami kampusowymi a tymczasowymi budowlami mieszkalnymi, które są obecnie dostarczane z zagranicy, to energooszczędność, a także szybki i wygodny montaż.
 • Czas wykonania takiej konstrukcji w warsztacie to dwa miesiące, po czym przewożona jest ona kompletnie gotowa na miejsce, gdzie moduł jest montowany w ciągu dwóch do pięciu dni.
 • Ściany, podłogę i sufit domu tworzą energooszczędne płyty warstwowe.
 • Drewno klejone i płyty warstwowe zapewniają mocną samonośną ramę odporną na odkształcenia. Jej wytrzymałość pozwala na transport modułów z już zamontowanymi oknami, wyposażeniem wewnętrznym i zewnętrznym, zabudowanymi meblami oraz inżynierią.
 • Budynki można umeblować za pomocą mebli MOD.UA.
 • Osiedla będą miały infrastrukturę, mają być zlokalizowane poza miastami, a w przyszłości zostaną przekształcone w ośrodki dla dzieci lub obiekty agroturystyczne.
  Realizacja projektu była możliwa dzięki aktywnej współpracy Serhija Dziubaka i Gudani Group, Andrija Zavalnyuka oraz firmy Meblevi Tehnologiji, Module House, AGT plus i de House.

ARCHITEKTURA UKRAINY OD(NOWA)

Architektura czasu wojennego i wizja nowej architektury Ukrainy. Rubrykę prowadzimy we współpracy z Narodowym Związkiem Architektów Ukrainy, który jest inicjatorem szeregu projektów związanych z realiami pracy architektów w ukraińskich miastach oraz planów odbudowy po zakończeniu działań wojennych.

open