Budownictwo modułowe – Przyszłość na naszych oczach
Bez kompleksów realizują ambitne projekty budowlane na całym świecie. Polska spółka DMDmodular stawia budynki w Paryżu, Edynburgu, Kopenhadze. Swoją działalnością dowodzi, że technologia modułowa może być odpowiedzią na palące wyzwania naszych czasów, takie jak kryzys ekologiczny, migracyjny czy mieszkaniowy.
Popularność prefabrykacji modułowej 3D stale rośnie. Krótki czas realizacji, efektywność energetyczna, ekologia czy skrupulatna kontrola jakości – wystarczą wymienione cechy, aby uznać tę metodę za poważną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa.
Spółka DMDmodular, jeden z liderów globalnego rynku modułowego, swoją wiedzę i technologiczny knowhow wykorzystuje w projektowaniu oraz realizacji obiektów zarówno na świecie, jak i w kraju. Nie stroni od projektów z wizją, odpowiadających na zmieniające się realia i pilne potrzeby społeczne.
Niedawno, we współpracy z francuskim deweloperem Bouygues Immobilier i biurem projektowym Cutwork, stworzyła wielokrotnie nagradzany PolyRoom. To prototyp modułowej jednostki mieszkalnej stworzony na potrzeby projektów w duchu coliving. Jej elastyczne wnętrze daje możliwość dużej konfiguracji. Bouygues Immobilier planuje wykorzystać PolyRoom w kilkunastu inwestycjach kierowanych do młodych profesjonalistów w całej Francji. Dzięki użyciu tej technologii projekty będą wyjątkowo funkcjonalne, szybkie w realizacji i przystępne kosztowo.
Z kolei w lipcu 2022 r. zakończył się montaż ostatniego modułu w ramach budowy pięciokondygnacyjnego akademika tuż przy uniwersytecie Edynburskim w Szkocji. Inwestycja liczy 148 w pełni wykończonych i wyposażonych pokoi studenckich dostarczonych z podkrakowskiej fabryki.
Czas, jakość i ekologia
– W DMDmodular pokazujemy, że moduły to ogromna technologiczna szansa – tłumaczy Ewelina WoźniakSzpakiewicz, prezes zarządu spółki.
– Naszymi projektami chcemy udowodnić i przebić się do masowej świadomości z informacją, że modułowość to gwarancja oszczędności czasu, ale
– co najważniejsze: jakości i ekologicznego podejścia do budownictwa. Metoda równie dobra, a w wielu aspektach wręcz lepsza, od budownictwa tradycyjnego. Zapewnia elastyczność, możliwość łatwego konfigurowania i rozbudowania, a nawet przeniesienia całych obiektów w inne, bardziej dogodne miejsce. To perspektywa nierealna w takiej skali dla budownictwa tradycyjnego – podsumowuje.
Projekt benchmark
Spółka przygotowuje również ważny z perspektywy społecznej projekt w ramach konsorcjum naukowobadawczego we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Projekt B+R zakłada realizację pilotażowego budynku wielorodzinnego, wykonanego w technologii modułowej 3D, który ma stać się gotowym wzorem do wykorzystania przez samorządy w całej Polsce.
Jego celem jest stworzenie maksymalnie zrównoważonego, funkcjonalnego, oszczędnego w eksploatacji i atrakcyjnego architektonicznie budynku. Wszelkie proponowane rozwiązania zoptymalizowano pod względem energooszczędności oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, efektywności procesowej – w tym czasu powstawania obiektu – i wykorzystania powierzchni. Osiągnięto przy tym niski parametr śladu węglowego oraz wysoki parametr recyklingu.
– Nasz projekt posłuży za punkt odniesienia do błyskawicznej realizacji ekologicznego i przystępnego kosztowo budownictwa społecznego w całym kraju – mówi Ewelina WoźniakSzpakiewicz. – Wspólnie tworzymy jeden z najbardziej nowoczesnych wielorodzinnych obiektów mieszkalnych w Polsce. Ale rozwiązania te będą mogły zyskać zastosowanie również poza naszymi granicami, choćby przy szybkiej odbudowie Ukrainy. Jestem przekonana, że budownictwo mieszkaniowe oraz technologia modułowa to połączenie, na które będzie stawiać coraz więcej świadomych inwestorów – dodaje.