Home Inwestycje FABRYKA MOD2I OTWARTA
FABRYKA MOD2I OTWARTA
0

FABRYKA MOD2I OTWARTA

0
0

1000 gości, 21 wyjątkowych atrakcji ze świata high-tech, VR, modułów i ekologii oraz panel dyskusyjny „Budownictwo przyszłości” uświetniły uroczyste otwarcie fabryki MOD21 w Ostaszewie koło Torunia.

Drewniana prefabrykacja – czyli w drodze do budownictwa przyszłości
Do hali prowadził korytarz zaaranżowany jako las – podłoże wyścielono naturalną trawą, rozpylono zapach drzew, efekt wzmacniał świergot ptaków. Każdy gość na wejściu do hali otrzymywał mapkę z rozmieszczeniem 21 atrakcji. Główną z nich była supernowoczesna, niemalże w całości zautomatyzowana taśma produkcyjna. W rolę przewodników wcielili się pracownicy firmy, którzy pokazali główne stacje i funkcjonalności linii, wplatając w opowieść także szersze informacje o innowacyjnym budownictwie przyszłości, jakim jest drewniana prefabrykacja. Łącznie w zwiedzaniu wzięło udział ponad 700 osób, oczywiście w kamizelkach i kaskach ochronnych.

Dużą popularnością cieszył się także showroom składa­jący się z 6 modułów. Ten nowoczesny obiekt jest pierw­szą konstrukcją spod ręki MOD21. Na parterze goście mogą zobaczyć część konferencyjną, przytulny salon z kuchnią i łazienkę, na piętrze przykładowo zaaranżowany pokój hotelowy, salę szpitalną oraz biuro. To miejsce, które chęt­nie odwiedzą potencjalni klienci. Z zewnątrz obiekt ma trzy rodzaje fasady, łącznie z drewnianą – by można było zobaczyć różnorodność i elastyczność budownictwa modułowego.

To pierwsza w tym roku fabryka na świecie, która została otwarta o czasie – chwalił zespól MOD21 Dariusz Grzeszczak, Prezes i współwłaściciel Erbudu, podczas uroczystego otwarcia.

Poczuć się jak bela drewna i inne atrakcje na produkcji
Na 21 tys. m2 hali produkcyjnej na gości czekało mul­tum atrakcji. Jedną z najbardziej spektakularnych była zawieszona pod sufitem tyrolka o długości 74 m. Zjechał nią Theodor Kaczmarczyk – była to nagroda w wygranym zakładzie o to, czy fabrykę uda się otworzyć w termi­nie. Goście mogli zanurzyć się w wirtualnej rzeczywisto­ści – firma wyprodukowała własne animacje VR-owe, w tym spektakularny lot nad halami w Ostaszewie, można też było poczuć się jak bela drewna i zobaczyć taśmę pro­dukcyjną z jej perspektywy. Jedną z atrakcji było ekolo­giczne kino rowerowe – poprzez pedałowanie był zasilany ekran prezentujący oscarowy film przyrodniczy. Dużą popularnością cieszyła się gigantyczna jenga oraz stanowi­sko mistrza Polski w układaniu kostki Rubika. Specjalnie na tę okazję przygotował on zresztą wielki portret Miko­łaja Kopernika składający się z 684 kostek – cztery ostatnie dołożyli na scenie, podczas uroczystego otwarcia o 11:21, prezesi Erb udu i MOD21 oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski i wiceprezydent Torunia, Zbigniew Fiderewicz.

Rozmowy o drewnie, ekologii i przyszłości
Głównym punktem programu, szczególnie dla niemiec­kiej publiczności, był panel dyskusyjny „Budownictwo Przy­szłości” z udziałem wybitnego klimatologa prof. Joachima Schellnhubera; dr. Andreasa Mattnera, prezesa prestiżo­wego niemieckiego stowarzyszenia ZIA; Thomassa Bag- gera, ambasadora Niemiec w Polsce; Wojciecha Kostrzewy, prezesa Polskiej Rady Biznesu oraz Annabelle von Reu- tern, architektki i propagatorki ekologii w budownictwie.

Dzięki niemal w pełni zautomatyzowanej produkcji jesteśmy w stanie wytworzyć dziennie 375 m kw. modułów, gwarantując najwyższy poziom zgodności z projektem oraz precyzję i powtarzalność każdego elementu.

Jesteśmy gotowi
Duet prezesów założył czapki i fartuchy kucharskie oraz stanął za ladą foodtrucków, serwując polskie pierogi i nie­mieckie wursty. Goście mieli okazję spróbować także niemieckiego piwa i toruńskich pierników – Theodor Kacz­marczyk, dorzucając swój list do kapsuły czasu, która zosta­nie zakopana na równe 21 lat, zaprosił wszystkich na jej otwarcie i obiecał, że wówczas zaserwowane będzie dokład­nie takie samo menu. W tej chwili w MOD21 w Polsce pra­cuje 70 osób, a liczba ta ma się sukcesywnie zwiększyć: do 150 do końca 2023 r. i 300 w 2026 r. – Skompletowa­liśmy ludzi i sprzęt. Jesteśmy gotowi ruszyć z produk­cją. Dzięki niemal w pełni zautomatyzowanej produkcji jesteśmy w stanie wytworzyć dziennie 375 m kw. modu­łów, gwarantując najwyższy poziom zgodności z pro­jektem oraz precyzję i powtarzalność każdego elementu – posumował otwarcie Theodor Kaczmarczyk, prezes MOD21. Towarzyszyła mu w tym dniu najbliższa rodzina, w tym jego wnuki. – To wspaniałe uczucie budować coś, co ma przyszłość – mówił do nich ze sceny, nie kryjąc wzruszenia.

Otwarcie prowadziła Anna Ibisz znana z telewizji jako Pani Gadżet oraz Anna Rumińska z działu Marketingu & PR. Całe wydarzenie było realizowane w dwóch językach. Łącz­nie w halach w Ostaszewie pojawiło się w dniu otwarcia 976 osób, w tym 241 studentów z 6 uczelni technicznych z całej Polski. Fotografowie zrobili 16 421 zdjęć. Najlepsze z nich można oglądać na profilu MOD21 na Facebooku.

PQ
open