1. Home
  2. Architecture Design
  3. Doświadczenie procentuje
Doświadczenie procentuje
0

Doświadczenie procentuje

0

ROBERT PROTYŃSKI
Prezes Zarządu, Electra M&E Polska

Danuta Burzyńska: Na wstępie proszę przypomnieć profil działalności oraz kompetencje, potencjał firmy/marki w Polsce. Co jest dzisiaj jej core businessem?
Robert Protyński: Electra M&E Polska to firma oferująca usługi instalacyjne w obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak biurowce, fabryki czy inne budynki branży przemysłowej lub użyteczności publicznej. Rozpoczęliśmy działalność w 2016 r., opierając się na wieloletnim doświadczeniu pracowników czołowych polskich firm instalacyjnych, ale też przy wsparciu uznanej na świecie Grupy Electra. Specjalizujemy się w instalacjach mechanicznych (wod.-kan., klimatyzacja, wentylacja, ppoż.), elektrycznych oraz teletechnicznych. W przypadku tych dwóch ostatnich, a także instalacji BMS, nasz potencjał wzmacniają spółki zależne w naszej grupie kapitałowej – IPID Engineering oraz Geo-Kat.

D.B.: Jak ocenia Pan polski rynek usług instalacyjnych?
R.P.:
Z naszych obserwacji wynika, że ten rynek jest silny, ale rozproszony. Istnieje grupa dużych firm, w tym nasza, działających na terenie całego kraju, ale też wiele firm lokalnych, operujących w swoich regionach. Wiele firm, podobnie jak my, działa także na terenie innych państw UE, wykorzystując naszą konkurencyjność cenową oraz elastyczność w porównaniu z firmami w tych krajach. Obserwujemy jednak zmniejszenie liczby przetargów, co – jak sądzimy – jest wynikiem opóźnienia w uruchomieniu finansowania inwestycji m.in. ze środków unijnych. Mamy mimo to nadzieję, że sytuacja ta ulegnie szybkiej poprawie.

D.B.: Inżynierowie firmy Electra M&E Polska w ciągu 8-letniej działalności firmy w Polsce zaangażowani byli w realizację wielu znaczących projektów w kraju i za granicą. Proszę wymienić najważniejsze z nich, które miały również wpływ na rozwój firmy i budowanie kompetencji.
R.P.: Każdy z naszych projektów był i jest istotny – bo w ramach każdego z nich dostarczamy unikatowe rozwiązania, a do tego zdobywamy doświadczenie, które procentuje przy następnych projektach. Warto jednak wśród tych przełomowych wymienić właśnie pierwszy nasz projekt dla firmy Ghelamco, czyli biurowiec

Warsaw Spire. Równie istotne są wszystkie projekty, które realizowaliśmy lub realizujemy w branży automotive dla tak uznanych światowych marek jak Volkswagen, Audi, Mercedes czy czołowego amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych. Nie można także zapomnieć o innych obszarach, w których dostarczamy nasze rozwiązania, jak branża energetyczna albo obiekty użyteczności publicznej – są to na przykład biurowce czy centra handlowe. Każdy z tych projektów poszerzał nasze kompetencje, a jednocześnie umiejętności naszego zespołu realizacyjnego.

D.B.: The Bridge w Warszawie to najświeższa Państwa referencja? Jakie usługi Państwo tam realizują?
R.P.:
W przypadku tej inwestycji jesteśmy odpowiedzialni za instalacje wentylacji i klimatyzacji, grzewczo-chłodnicze, wodno-kanalizacyjne oraz hydrantową, a nasza spółka zależna Geo-Kat realizuje komplet instalacji elektrycznych.

D.B.: Jakie są dzisiaj największe wyzwania inżynierskie w projektach biurowych, wysokościowych, takich jak The Bridge, oraz projektach z innych segmentów budownictwa?
R.P.: Największe wyzwania w przypadku takich inwestycji, wynikające z ich położenia w centrach miast, to logistyka dostaw oraz organizacja pracy. A jeśli chodzi ogólnie o rynek pracy, to niedobór pracowników fizycznych.

D.B.: Na jakie najciekawsze innowacyjne rozwiązania zwróciłby Pan szczególną uwagę i dlaczego?
R.P.:
W przypadku projektu The Bridge firma Ghelamco zdecydowała się na zastosowanie systemu podciśnieniowego w toaletach.

Ma to na celu istotną redukcję zużycia wody, a co za tym idzie – spodziewane zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Warto zwrócić uwagę, że w tego typu obiektach inwestorzy starają się ograniczyć koszty ich funkcjonowania po oddaniu ich do użytku. Nasza firma zapewnia wsparcie takim klientom w doborze odpowiednich rozwiązań technicznych, które pozwolą na realizację tego celu.

D.B.: Jakie są plany Pana i firmy na drugie półrocze oraz w jakim kierunku będzie się rozwijać Electra M&E Polska?
R.P.: Cały czas dążymy do poszerzania naszej oferty. Dlatego zdecydowaliśmy się na włączenie do naszej grupy kapitałowej wspomnianych już doświadczonych firm instalacyjnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie oferować naszym klientom pełne spektrum usług w tym zakresie. Dowód tego stanowi chociażby nasz najnowszy projekt dla Grupy Volkswagen – budowa megafabryki baterii do samochodów elektrycznych w Salzgitter w Niemczech. A naszym celem jest nadal pozyskiwać interesujące projekty budowlane zarówno w Polsce, jak i na terenie UE.