Home Architecture Design INWESTYCJA Z PUDEŁEK
INWESTYCJA Z PUDEŁEK
0

INWESTYCJA Z PUDEŁEK

0
0

„Północne wieże” (szw. Norra Tornen) to nowa inwestycja na sztokholmskim osiedlu Hagastaden. Oddana do użytku „pudełkowa” Innovationen jest rekordowo wysoka i… droga. Czy jej luksus jest wart swojej ceny? 

arch. Kinga Zemła

Od północy wyspa Södermalm wypiętrza się skalnym wybrzeżem, umożliwiając spacerującym podziwianie rozległej panoramy Sztokholmu. Największa ze stolic Skandynawii, położona malowniczo na wyspach bezkresnego archipelagu, przegląda się w ciemnych toniach wód. Na pierwszym planie dumna fizjonomia jasno oświetlonego zachodzącym słońcem starego miasta, złota pierzeja dostojnych kamienic, na zachód – wybrzeże Kungsholmen z majestatyczną wieżą gmachu urzędu miasta, na wschód – bujnie zielona wyspa Djurgården. W tle za nimi kryje się gęste, ale łagodnie horyzontalne centrum stolicy pokryte zasłoną wieczornego półmroku. Tego, że Sztokholm jest najszybciej rozwijającą się metropolią w Europie [1], z tego pocztówkowego widoku nie sposób wywnioskować, chociaż znajdujący się nieopodal Slussen, łączący Södermalm ze Starym Miastem, od kilku lat jest przede wszystkim wielkim placem budowy. Tylko na dalekim horyzoncie wszechogarniająca płaskość zostaje nagle przerwana – majaczy smukły wysokościowiec, który wyrósł znacznie ponad dachy otoczenia.

Właśnie tam – w północnej części miasta, na terenie niejako granicznym, między Sztokholmem a gminą o statusie miasta, Solna – powstaje nowe osiedle Hagastaden, o którym pisałam już na łamach „Buildera”. Dla zarysowania kontekstu omawianych w tym artykule Norra Tornen przytoczę kilka podstawowych informacji na temat całego założenia.

Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store, Google Play lub wejść na naszą stronę https://e.buildercorp.pl/ i zarejestrować się.


open