BIZNESOWY WYMIAR GEOPRZESTRZENI
Potencjał drzemiący w technologiach geoprzestrzennych jest olbrzymi. Opisane przykłady stanowią jedynie wstęp do bogatego świata GIS-u, którego dynamiczny rozwój w ostatnich latach wynika nie tylko z postępu technologicznego, ale również z wdrażania jego rozwiązań w kolejnych branżach.
Przed branżą nieruchomości i budownictwa stoi szereg wyzwań, między innymi takich jak zrównoważony rozwój, właściwe planowanie przestrzenne czy efektywne zarządzanie zasobami. Rozwiązania technologiczne dostępne już dziś mogą być ogromnym ułatwieniem. Podstawą wszelkich analiz są dane, a ich znajomość i wykorzystanie w codziennej pracy może nie tylko zwiększyć efektywność, ale również zminimalizować ryzyko prowadzonych inwestycji.
Systemy informacji geograficznej (GIS)
GIS to zaawansowane narzędzia, które integrują dane geoprzestrzenne, umożliwiając efektywne zarządzanie nimi, ich przetwarzanie, analizę i wizualizację. GIS pozwala tworzyć mapy cyfrowe, za pomocą których można precyzyjnie przedstawiać informacje związane z terenem, planowaniem przestrzennym, a także danymi dotyczącymi projektów budowlanych czy nieruchomości. Dzięki tej technologii specjaliści mogą dokładnie analizować tereny pod kątem inwestycji, lepiej lokalizować projekty, monitorować postęp prac, a także skutecznie zarządzać dokumentacją wykonawczą i powykonawczą. W rezultacie GIS staje się kluczowym narzędziem wspierającym podejmowanie strategicznych decyzji i przyczyniającym się do efektywności oraz zrównoważonego rozwoju w dziedzinie budownictwa i nieruchomości.
Dane przestrzenne
Kluczem do sukcesu są dane, i to między innymi od nich zależy powodzenie wdrożenia GIS w danej organizacji. Tym bardziej że źródła danych, ich jakość i dostępność znacząco wpływają na precyzję wykonywanych analiz, a dostępność wysokiej jakości danych, zarówno publicznych, jak i komercyjnych, wzrasta – technologie geoprzestrzenne są odkrywane oraz wykorzystywane przez coraz więcej branż. W zasadzie można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma takiej branży, w której GIS nie odegrałby pozytywnej roli w analizie otaczającej nas przestrzeni.
Dane przestrzenne, które jesteśmy w stanie powiązać z wymiarami przestrzenno-czasowymi, reprezentują świat rzeczywisty. Możemy podzielić je na dane wektorowe (obiekty opisane w przestrzeni za pomocą geometrii: punkty, linie, poligony), rastrowe (zdjęcia satelitarne czy ortofotomapy pozyskane za pomocą dronów), dane pochodzące ze skaningu laserowego LiDAR (chmury punktów) czy dane trójwymiarowe (m.in. cyfrowe bliźniaki). Wspomniane dane przestrzenne występują w różnorodnych formatach, często przenikają się i integrują z innymi technologiami, np. BIM (Building Information Modeling). Dzięki tak szerokiej gamie różnego typu danych uzyskujemy pełny obraz otaczającej nas rzeczywistości. To z kolei dostarcza solidnych podstaw nie tylko do analizy już istniejącej rzeczywistości czy zmian, które zaszły, ale również do lepszego przewidywania trendów i planowania przyszłości.
Wykorzystanie technologii GIS Optymalizacja lokalizacji Inwestycji
Optymalna lokalizacja inwestycji to kluczowy element sukcesu projektu budowlanego czy nieruchomościowego. GIS pozwala analizować różne czynniki wpływające na decyzję o lokalizacji przedsięwzięcia. Dane dotyczące dostępności do wszelkiego rodzaju infrastruktury, bliskości do centrów miejskich, jak również analiza warunków geologicznych czy zgodności z lokalnymi regulacjami mogą być efektywnie zintegrowane w celu znalezienia najlepszego miejsca inwestycji. Narzędzia GIS pozwalają poszukiwać optymalnej lokalizacji zarówno w skali kraju, regionu, jak i gminy, działki czy pojedynczego adresu lub mikrorynku zdefiniowanego do poziomów siatki o wymiarach 250 m czy 100 m.
Punktem wyjścia jest wykonanie kompleksowego zestawu analiz, np. wyznaczanie najkrótszych tras, wykorzystanie buforów, analizy sąsiedztwa i konkurencji, które umożliwiają ocenę potencjału konkretnych lokalizacji. Poprzez analizę danych demograficznych, wzorców ruchu, zachowań konsumenckich oraz dokumentów planistycznych jesteśmy w stanie wskazać obszary o wysokim potencjale inwestycyjnym.
Propozycje lokalizacji są dostosowane do oczekiwań docelowych odbiorców, co przekłada się na maksymalizację rentowności, przyczynia się do skrócenia czasu podejmowania decyzji, zminimalizowania ryzyka inwestycyjnego oraz zwiększenia szans na sukces w konkurencyjnym otoczeniu branży nieruchomości.
W lepszym zobrazowaniu opisywanych analiz konieczna jest odpowiednia wizualizacja danych, która za pomocą m.in. interaktywnych map usprawnia podejmowanie decyzji inwestycyjnych, ale także wspomaga inwestorów w tworzeniu efektywnych i zgodnych z oczekiwaniami rynku projektów. Z tą wiedzą inwestorzy są przygotowani na dostosowanie strategii do zmieniającego się krajobrazu rynkowego.
Cyfrowa dokumentacja Geoprzestrzenna w nieruchomościach
Innym zastosowaniem GIS-u jest zgromadzenie w jednej aplikacji danych przestrzennych związanych z nieruchomościami zarządzanymi przez określony podmiot. Stworzenie kompleksowej bazy danych, która integruje wspomniane informacje dotyczące uwarunkowań obszaru z danymi prawnymi odnoszącymi się do konkretnych nieruchomości lub działek, stanowi niezwykle użyteczne narzędzie wspomagające zarządzanie. Ponadto pozwala na integrację różnorodnych dokumentów, takich jak wypisy z rejestru gruntów i budynków, akty notarialne czy wypisy i wyrysy z aktów prawa miejscowego. Właściwie przemyślany system GIS w przedsiębiorstwie oferuje dostęp do aktualnych informacji w dowolnym miejscu (również przez urządzenia mobilne). GIS umożliwia skuteczną współpracę różnych zespołów – od projektantów, analityków danych przez administrację po zarząd. Dzięki wspólnemu dostępowi do interaktywnych map i danych geoprzestrzennych zespoły mogą pracować w sposób zintegrowany, bazując na jednolitych, aktualnych danych.
Inteligentne miasto (Smart City) i cyfrowy bliźniak (Digital Twin)
Włodarze miast doskonale wiedzą, jak niełatwym i kompleksowym zadaniem jest zarządzanie ośrodkiem miejskim. Biorąc pod uwagę różnorodność zadań, które realizują władze miast, oraz dynamicznie rozwijające się technologie, byłoby wielkim niedopatrzeniem nie uwzględnić ich potencjału w codziennej pracy samorządu. W odpowiedzi na te potrzeby pojawia się idea Smart City. To urbanistyczna koncepcja, która integruje zaawansowane technologie z aspektami geoprzestrzennymi w celu usprawnienia funkcjonowania miasta, poprawy jakości życia mieszkańców i promocji zrównoważonego rozwoju.
Od wielu lat przykładem wdrożenia Smart City są na bieżąco aktualizowane portale mapowe, tzw. geoportale. Dostęp do danych jest jednym z najważniejszych elementów dostępu obywateli do informacji publicznej, a dzięki publicznym informacjom mieszkańcy mogą podejmować lepsze decyzje przy wyborze miejsca zamieszkania, pracy lub zakupu nieruchomości. Dostęp społeczeństwa do danych jest zresztą jednym z fundamentów idei Smart City.
W zarządzaniu miastem coraz większą rolę odgrywają również tzw. Digital Twins (cyfrowe bliźniaki), które są wirtualną reprezentacją rzeczywistego (fizycznego) obiektu, stworzoną, aby podejmować lepsze decyzje i optymalizować wykorzystanie dostępnych zasobów.
Cyfrowy bliźniak umożliwia symulacje, monitorowanie, analizę oraz optymalizację, co przekłada się na lepsze zrozumienie, diagnostykę i zarządzanie rzeczywistymi obiektami w mieście. Tworzenie trójwymiarowych modeli miasta, które obejmują między innymi infrastrukturę, budynki, przestrzenie publiczne, pozwalają na bardziej precyzyjne planowanie urbanistyczne, uwzględniające różne scenariusze. Miasta posiadające swoją cyfrową reprezentację mogą analizować różne zagospodarowanie przestrzeni – biorąc pod uwagę zacienienie, widoczność budynków z różnych części miasta, przepływ wiatru, wpływ na mikroklimat czy zachowanie ładu przestrzennego.
Potencjał drzemiący w technologiach geoprzestrzennych jest olbrzymi. Opisane przykłady stanowią jedynie wstęp do bogatego świata GIS-u, którego dynamiczny rozwój w ostatnich latach wynika nie tylko z postępu technologicznego, ale również z wdrażania jego rozwiązań w kolejnych branżach. Jeżeli są Państwo zainteresowani pogłębieniem tematyki GIS, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z autorami.
O autorach:
Krzysztof Indelak, menedżer PwC Polska, zespół Geospatial Hub Od 10 lat związany z technologiami geoprzestrzennymi, pracował m.in. dla jednego z największych polskich przedsiębiorstw budownictwa elektroenergetycznego, gdzie kierował zespołem zajmującym się przetwarzaniem i analizą danych przestrzennych pozyskiwanych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych. Specjalizuje się w opracowywaniu oraz wdrażaniu systemów GIS dla różnych sektorów (m.in. nieruchomości i budownictwa, energetyki), analizie danych geoprzestrzennych dla podejmowania decyzji biznesowych oraz rozwoju narzędzi do zbierania, przetwarzania i wizualizacji danych przestrzennych.
Anna Kazimierczak, ekspertka PwC Polska, zespół Geospatial Hub Ma ponad 7-letnie doświadczenie w wykorzystaniu systemów informacji przestrzennej, skupiając się na analizie danych geoprzestrzennych, zwłaszcza w sektorze nieruchomości. W trakcie swojej ścieżki zawodowej zajmowała się różnorodnymi aspektami, obejmującymi planowanie przestrzenne, analizy środowiskowe oraz prace przy wdrażaniu narzędzia GIS dla dużej inwestycji infrastrukturalnej. Jej doświadczenie obejmuje przygotowywanie analiz biznesowych oceniających lokalizację, jak również wspierających procesy ekspansji. Przez lata doskonaliła umiejętności zbierania, przetwarzania, analizy i wizualizacji danych. Zdobyte doświadczenie umożliwiło jej głębokie zrozumienie złożoności danych geoprzestrzennych oraz dało obraz wszechstronnego zastosowania technologii GIS.