1. Home
  2. Materiały i Technologie
  3. DREWNO MA PRZYSZŁOŚĆ!
DREWNO MA PRZYSZŁOŚĆ!

DREWNO MA PRZYSZŁOŚĆ!

0

Z Markiem Beśką, Prezesem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe, rozmawia Kinga Lewandowska-Smyczyńska.

Kinga Lewandowska-Smyczyńska: Budownictwo drewniane zarówno w Polsce, jak i na świecie przeżywa swój renesans. Jakie zalety przemawiają według Pana za wykorzystaniem tego surowca na budowach?
Marek Beśka: Przede wszystkim budownictwo  drewniane to budownictwo o niskim śladzie węglowym, który jest dzisiaj podstawą budownictwa cyrkularnego. Budynki drewniane najłatwiej i najszybciej spełniają wszystkie kryteria takiego budownictwa, przyczyniając się  w znaczny sposób do ochrony środowiska i jego zasobów. Ponadto współczesne budownictwo drewniane to nowoczesne linie produkcyjne, wytwarzające elementy o wysokim poziomie prefabrykacji, w powtarzalnej wysokiej jakości i w bardzo dużej skali. To z kolei przekłada się na szybkość realizacji i niskie koszty budowy.

K.L.-S.: W Polsce rośnie popularność budynków jednorodzinnych w konstrukcji drewnianej, a szczególnie tych wykorzystywanych sezonowo. Jak natomiast wyglądają kwestie prawne dotyczące pozwoleń na budowę budynków wielopiętrowych?
M.B.: Drewno od zawsze, z uwagi na swój naturalny charakter, dominowało w budynkach rekreacyjnych i tak jest po prostu nadal. Dzisiaj budynki drewniane prefabrykowane zdobywają coraz większy udział również w budownictwie  mieszkaniowym jednorodzinnym (bliźniaczym, szeregowym) i wielorodzinnym (wielokondygnacyjnym). Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przeszkód prawnych, by realizować takie obiekty w Polsce. Jako Stowarzyszenie EDG wspólnie z ITB doprowadziliśmy do zmiany warunków technicznych, które  obecnie dopuszczają ściany oddzielania pożarowego w konstrukcji drewnianej. Wcześniej było to niemożliwe, co znacznie ograniczało rozwój tego budownictwa w szerszej skali. Nadal jednak to tylko mały sukces w drodze do dostosowania polskich przepisów do standardów europejskich i do tego, by budynki wysokie drewniane pozbawione były dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Stowarzyszenie nadal prowadzić będzie aktywne działania w celu dokonywania zmian prawnych służących rozwojowi branży budownictwa drewnianego.

K.L.-S.: Budownictwo drewniane ma w naszym kraju długą tradycję. Jak budynek z drewna zachowuje się w polskich warunkach klimatycznych?
M.B.: Tak samo jak w całej Europie, bardzo dobrze. W Polsce istnieje wiele nieprawdziwych mitów związanych z budownictwem drewnianym, a jednym z nich jest właśnie niska trwałość takich budynków. A prawda wygląda tak, że współczesne budownictwo prefabrykowane drewniane to najnowsze technologie i rozwiązania, które gwarantują budynkom bardzo wysokie parametry techniczne i ponadczasową trwałość. Budownictwo prefabrykowane drewniane to synonim nowoczesności i jakości. Można śmiało powiedzieć, że domy gotowe wykonywane w technologii drewnianej prefabrykowanej, jako nieliczne na rynku domów jednorodzinnych, spełniają wymagania aktualnych warunków technicznych, w szczególności w zakresie zapotrzebowania na energię.

K.L.-S.: Drewno jest materiałem naturalnym, a więc różnorodnym. Jak  w związku z tym wybrać dostawcę, aby mieć pewność, gwarancję jakości i powtarzalności? Na co zwrócić uwagę?
M.B.: Gwarantem jakości są certyfikowani dostawcy, produkujący drewno o wysokich, sprawdzonych parametrach. Branża prefabrykacji używa do produkcji nowoczesnych urządzeń CNC, które wymagają stosowania drewna wysokiej jakości o powtarzalnej tolerancji wymiarowej. Takie drewno są w stanie dostarczać jedynie nowoczesne, wysoko zmechanizowane tartaki o wysokim standardzie kontroli produkcji.

K.L.-S.: W Polsce można zauważyć, że dostawcami drewna konstrukcyjnego są producenci ze Skandynawii. Jednym z nich jest chociażby Södra, będąca liderem na rynku w dostawach drewna konstrukcyjnego. Skąd Pana zdaniem taka popularność drewna pochodzącego ze Skandynawii w naszym kraju?
M.B.: Przede wszystkim stąd, że Skandynawia słynie w Europie z wysokiej jakości budownictwa drewnianego i przemysłu drzewnego, a także oferuje drewno świerkowe, którego w Polsce mamy bardzo małe zasoby. Drewno świerkowe przez lata wyrobiło sobie markę dobrej jakości w budownictwie drewnianym i dlatego jest tak popularne. Jednakże drewno sosnowe, którego mamy duże zasoby w Polsce, pod względem technicznym, konstrukcyjnym wcale nie odbiega od drewna świerkowego, jest może tylko odrobinę słabsze pod względem wizualnym, a to w zabudowanych prefabrykowanych elementach nie ma przecież znaczenia. Ponadto na rynku do tej pory nie było wielu producentów oferujących certyfikowane drewno konstrukcyjne wysokiej jakości z polskich lasów, dlatego konieczne stało się sprowadzanie takiego drewna z zagranicy.

K.L.-S.: Czym zajmuje się Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe? Jaka jest misja organizacji w kontekście budownictwa drewnianego?
Większość europejskich stowarzyszeń zrzeszających producentów obiektów drewnianych, przede wszystkim skupia się na intensywnej i szerokiej promocji tego typu budownictwa na rynku oraz na podnoszeniu poziomu technicznego producentów poprzez szkolenia i niezależną certyfikację. Misją Stowarzyszenia jest edukacja architektów, konstruktorów i wykonawców oraz łamanie barier prawnych i mentalnych stojących na drodze szybkiego rozwoju tego typu budownictwa na rynku. Ponadto zajmuje się integracją branży i kształceniem nowych wykwalifikowanych pracowników.

K.L.-S.: Jakie Pana zdaniem wyzwania i problemy stoją przed budownictwem drewnianym w naszym kraju w perspektywie najbliższych lat? 
M.B.: Największym wyzwaniem jest dotarcie do świadomości inwestorów i polityków, pokazanie, że budownictwo drewniane jest przyszłością budownictwa i nie ma współczesnego zrównoważonego budownictwa bez obiektów wykonywanych z drewna. Problem stanowi to, by prawo budowalne i wytyczne techniczne były przestrzegane zarówno na tych dużych budowach, jak i na tych mniejszych. Jako branża, która realizuje obiekty na podstawie jednej całościowej umowy, zobligowani jesteśmy do przestrzegania prawa i warunków technicznych, co w przypadku realizacji obiektów tak zwaną metodą gospodarczą nie zawsze ma miejsce. Walczymy o równe szanse, aby wszyscy przestrzegali przepisów i dążyli do ochrony środowiska oraz realizacji celów klimatycznych.


Choć my w Polsce wciąż dyskutujemy nad kwestiami bezpieczeństwa pożarowego, na świecie już wiele lat temu stawiane były budynki z wykorzystaniem technologii drewnianych, jak chociażby ten, który powstał w szwedzkim mieście Karlskrona w 2020 roku. Konieczna jest zmiana świadomości inwestorów, wciąż skupiających się na technologii murowanej. Musimy zdawać sobie sprawę, że drewno powinno być brane pod uwagę na większą skalę w projektach, w których ważne są zrównoważony rozwój i minimalizacja wpływu na środowisko. Z roku na rok rynek konstrukcji drewnianych wzrasta zarówno w Polsce, jak i na świecie. Szacuje się, że w najbliższych latach rynek płyt CLT dla budownictwa indywidualnego oraz budynków użyteczności publicznej będzie się dynamicznie rozwijał.

Aby jednak ten trend był nadal podtrzymany, konieczne są zmiany legislacyjne. Dobrym prognostykiem jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, którą dnia 15 maja 2024 r. podpisał Minister Rozwoju i Technologii.

W Polsce mamy dostęp do solidnych i jakościowych produktów drzewnych, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Znajdziecie je Państwo w ofercie firmy Sodra Polska, która, co warto podkreślić, jest wyłącznym przedstawicielem koncernu Södra Wood w Polsce.

Produkty Södra są szeroko dostępne w kraju dzięki współpracy z naszą siecią Składów Partnerskich, więc zachęcam wszystkich, którzy myślą o budowie lub remoncie, aby szukali produktów w zielonych paczkach – są naszym znakiem rozpoznawczym! Wybierając drewno Södra, decydujecie się na ekologiczny i zdrowy dom dla siebie i swoich bliskich.