Home ARCHIWUM BUILDER – WRZESIEŃ 2017
BUILDER – WRZESIEŃ 2017
0

BUILDER – WRZESIEŃ 2017

0
0

Rozwój firm, ich konsolidacje oraz start nowych graczy na polskim rynku w różnych jego segmentach – wszystko to, zdaniem ekspertów, znacząco determinuje popyt na nowe, odpowiadające współczesnym wymogom, nowoczesne siedziby.

To wciąż dobry czas dla deweloperów, projektantów i branży budowlanej, dlatego w bieżącym numerze postanowiliśmy przybliżyć rysujące się perspektywy dla rynku nowoczesnych powierzchni biurowych na najbliższe kilka lat. Są obiecujące liczby, wiodący inwestorzy i wykonawcy oraz przykłady planowanych najważniejszych inwestycji. Co ciekawe i dość istotne z punktu widzenia projektowania oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań, zauważalną tendencją jest chęć zastępowania starszych i słabo skomercjalizowanych budynków nowymi, większymi i znacznie nowocześniejszymi.
W tym miesiącu pragnę zwrócić uwagę szczególnie młodych Czytelników naszego miesięcznika na to, iż w poprzednich numerach rozpoczęliśmy cykliczne publikacje (oznaczane logotypem KDMA i KDMI), które będą pomocne młodym inżynierom, uczestnikom konkursów Buildera: Dla Młodych Architektów i Dla Młodych Inżynierów – inspirując ich i wzbogacając ich wiedzę w wymiarze praktycznym. Nawiązując do zadań projektowych ogłoszonych konkursów, cenieni mentorzy podpowiadają, jak kreować przestrzeń, pamiętając również o konsekwencjach wynikających z pracy konstrukcji, na co zwrócić szczególną uwagę, projektując małe i duże formy, jakich błędów nie popełniać, aby stanowiły element wyrazu artystycznego i jednocześnie spełniały skutecznie swoją funkcję.
W tym wydaniu – artykuł o projektowaniu garaży oraz inspirująca ciekawostka o pierwszym moście pływającym i jego replice. Zachęcam do lektury i udziału w konkursach.
Może po wakacyjnych wojażach okaże się, że inspiracją w Waszej twórczej pracy będą podziwiane przez Was budowle, mosty takie, jak np. La Porta d’Europa w Barcelonie, most Samuela Becketta w Dublinie (S. Calatravy) czy nowoczesna kładka Rolling Bridge w Londynie.
A może będziecie potrafili wyciągnąć lekcję z przypadku inwestycji kładki w Ustce. Ambitnym i chcącym posiąść praktyczną wiedzę o mostach, kładkach i ich statyce – polecam książkę Mosty ruchome profesora Henryka Zobla i Thakaa Al- Khafaji. Natomiast o projektowaniu i realizacji garaży – Garaże wielostanowiskowe profesor Hanny Michalak.

Ciekawej i inspirującej lektury!

Danuta Burzyńska
Redaktor Naczelna

Wrześniowy numer zawiera m.in. artykuły: „Top of mind” – wywiad z Prezesem Zarządu firmy Polbruk SA Mariuszem Ferencem, Raporty: „Rynek inwestycji biurowych” i „Rynek rozwiązań ociepleniowych”, w dziale Metamorfozy artykuł „Elektrownia Powiśle”, w dziale Nauka m.in. artykuł „Most Jagiełły – pierwszy polski historyczny most wojskowy”, a w Architekturze&Design opublikowane zostały m.in. artykuły: „Ponzio dla architektury EXPO 2017 w Kazachstanie”, Profil  „NarchitekTURA”, Projekty i Realizacje „The wall”.

SPIS TREŚCI >>

open